اخبار بین المللی

برگزاری رزمایش گسترده مشترک روسیه و چین

برگزاری رزمایش گسترده مشترک روسیه و چین
در حالی که تنش‌های میان چین و روسیه به آمریکا رو به افزایش است، روسیه و چین تمرین‌های نظامی گسترده‌ای را با حضور چندین کشور متحد آغاز کرده‌اند که نشان‌دهنده همکاری‌های دفاعی رو به رشد بین مسکو و پکن است.
به گزارش گاردین، هدف این مانور‌های نظامی نشان دادن قدرت نظامی کافی مسکو برای رزمایش‌های عظیم است، حتی در شرایطی که نیروهایش درگیر نبرد در اوکراین هستند.
وزارت دفاع روسیه با اشاره به این رزمایش‌ها گفت: «رزمایش وستوک ۲۰۲۲ تا ۷ سپتامبر در هفت میدانِ تیر در شرق روسیه و دریای ژاپن برگزار می‌شود، در این رزمایش‌ها بیش از ۵۰ هزار سرباز و ۵ هزار واحد تسلیحاتی شامل ۱۴۰ هواپیما و ۶۰ کشتی جنگی شرکت دارند.»
«والری گراسیموف» رئیس ستاد کل روسیه، قرار است بر این رزمایش نظارت کند و این رزمایش‌ها شامل نیرو‌هایی از چندین کشور شوروی سابق و همچنین «چین، هند، لائوس، مغولستان، نیکاراگوئه و سوریه» است.
«حفاظت از ارتباطات دریایی، مناطق فعالیت اقتصادی دریایی و پشتیبانی از نیرو‌های زمینی در مناطق ساحلی» هدف این رزمایش‌ها عنوان شدند.
گفته می‌شود پکن بیش از ۲ هزار سرباز، بیش از ۳۰۰ خودروی نظامی، ۲۱ هواپیمای جنگی و ۳ کشتی جنگی را برای شرکت در این رزمایش اعزام کرده است.
همچنین این رزمایش نشانه توانایی روسیه برای متحد شدن با کشور‌های غیرغربی مانند بلاروس و هند است که قرار است به این رزمایش بپیوندند.
در حال حاضر ۷ ماه از آغاز حمله روسیه به اوکراین می‌گذرد و این اقدام باعث واکنش‌های لفظی و عملی بسیاری از سرتاسر جهان شده است.
از طرفی در آسیا نیز به دلیل سفر اخیر «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، به تایوان تنش‌ها بالاگرفته است. چین که تایوان را قلمرو خود می‌داند از پیش از این سفر هشدار خود را صادر کرد و پس از این سفر نیز پکن و متحدانش همچنان علیه غرب و به طور خاص آمریکا اقداماتی از جمله برگزاری رزمایش، انجام می‌دهند.

منبع :
https://www.yjc.news/fa/news/8228748/برگزاری-رزمایش-گسترده-مشترک-روسیه-و-چین

دکمه بازگشت به بالا