اخبار استان ها

عزاداری بدون توجه به جنگ با یزید زمان بی‌معنا است

عزاداری بدون توجه به جنگ با یزید زمان بی‌معنا است
ایسنا/خراسان رضوی فرمانده قرارگاه حضرت زینب سپاه قدس گفت: اگر امروز نگاه ما بر زنده‌ نگه‌داشتن عاشورا و محرم این نباشد که در رکاب حسین زمان با یزید زمان می‌جنگیم، عزاداری ما هیچ معنا و مفهومی ندارد.

سردار رحیم نوعی‌اقدم در شب شعر کربلای شام که شامگاه، گذشته ۱۰ شهریور ماه در فرهنگسرای جهاد دانشگاهی خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: امام حسین(ع) به دلیل عدم بیعت با یزید زمان، با یک کلمه مهم ادبی که هیهات منه‌الذله است شهید شد. هیهات مه‌الذله امام حسین(ع) برای خود و برای یزید نبود بلکه تفسیر آن چنین است که من و کسانی چون من ابدا با یزدید و کسانی چون یزید بیعت نخواهیم کرد. یعنی این سخن ادامه‌دار است و خاص آن زمان نبوده است.
وی افزود: تمام سیاه‌ پوشیدن‌ها، عزادارای‌ها، تاسوعا و عاشورای ما باید تجلی در این معنا و مفهوم داشته باشد که یا امام حسین(ع) ما برای اطاعت از تو در رکاب حسین زمان قرار می‌گیریم، به او لبیک می‌گوییم و در مقابل یزید زمان می‌ایستیم. می‌گوییم لبیک یا حسین(ع) تا در رکاب حسین زمان باشیم و نگذاریم تاریخ تکرار شود. لذا مقاومت ادامه دارد.
نوعی‌اقدم با اشاره به تکرار تاریخ در زمان دفاع از حرم حضرت زینب در سوریه، خاطرنشان کرد: کربلا در شام اتفاق تکراری تاریخ عاشورا بود که مدافعان حرم سینه سپر کردند، مردانه و غیرتمندانه جنگیدند تا دشمنی که به پنجاه متری حرم رسیده بود و می‌خواست حرم حضرت زینب را تا عمق ۶۰ متری حفاری کند و برای همیشه بگوید دیگر زینبی اینجا وجود ندارد، به هدف خود نرسد. اینجا بود که حاج قاسم سلیمانی، فرمانده میدان فرمان داد که ای جوانان باغیرت نگذارید تاریخ تکرار شود.
فرمانده قرارگاه حضرت زینب سپاه قدس با بیان اینکه به فرمان حاج قاسم هرکس دنبال پیشانی‌بند خود دوید، تصریح کرد: پیشانی‌بند مدافعان حرم با پیشانی‌بند دوران دفاع مقدس متفاوت بود. در دوران دفاع مقدس بر روی آن نوشته شده بود لبیک یا زینب(س) اما در جنگ با داعش نوشته شده بود کلنا عباسک یا زینب. یعنی ما ای حضرت زینب(س)، ما مانند حضرت عباس کنارت هستیم و حمایتت می‌کنیم تا به اسیری نروی و یک آجر از حرم کم نشود.
وی با اشاره به اینکه آمریکا یزید زمان است، ادامه داد: وقتی انقلاب اسلامی ایران پیروز شد، دقیقا تاریخ تکرار شد. یزید زمان جلوی راه حسین زمان را گرفت و گفت من باید ارباب شما باشم و جمهوری اسلامی را از میان بردارم که امام خمینی، حسین زمان گفت آمریکا غلط می‌کند، ارباب ما خدای ماست؛ هیهات منه‌الذله.

در این شب شعر شاعرانی از جمله هاشم رضازاده، زهرا حسین‌زاده، راضیه رجایی، سید حکیم بینش، سید محمدرضا یعقوبی آل و زهرا علیپور به شعرخوانی پرداختند.

در پایان مراسم نیز از خانواده‌های شهدا و ایثارگران تجلیل به عمل آمد.
انتهای پیام

سورس :
https://www.isna.ir/news/1401061108620/عزاداری-بدون-توجه-به-جنگ-با-یزید-زمان-بی-معنا-است

دکمه بازگشت به بالا