اخبار استان ها

آبرسانی سیار به روستاهای اطراف شهر همدان

آبرسانی سیار به روستاهای اطراف شهر همدان
ایسنا/همدان استاندار همدان گفت: روستاهای کم‌آب اطراف شهر همدان از طریق تانکر تامین آب می‌شوند که ۳۷ تانکر آبرسانی به روستاهای شهرستان همدان در نظر گرفته شده است.

به گزارش ایسنا و به نقل از اداره کل روابط عمومی استانداری همدان، علیرضا قاسمی فرزاد در پانزدهمین نشست شورای آب استان همدان که با حضور وزیر کشور برگزار شد، ضمن تقدیر و تشکر از صبوری و همراهی مردم استان در روزهای کم‌آبی، اظهار کرد: دولت سیزدهم زمانی شروع به کار کرد که مسائل و مشکلات بسیاری از دولت قبل به جا مانده بود و دست کم ۴۰ هزار میلیارد تومان برای تکمیل پروژه‌های ناتمام استان همدان که از دولت قبل به ما ارث رسیده، نیاز است.
قاسمی‌فرزاد با بیان اینکه طرح آبرسانی به شهر همدان یک ابر پروژه است که در سال ۱۳۸۳ تصویب و قرار بود در سال ۱۴۰۰ تکمیل و انجام شود، تصریح کرد: در سفر رئیس جمهور به استان همدان نزدیک به ۱۴ هزار میلیارد تومان اعتبار، برای اجرا و تکمیل پروژه‌های ناتمام و ضروری اختصاص یافته است.
وی ادامه داد: عملیات اجرایی پروژه آبرسانی به همدان از اواخر فروردین و ابتدای اردیبهشت از سر گرفته شد و حرکتی نو در اجرای سریع اینچنین اَبَر پروژه‌هایی شکل گرفت.
استاندار همدان با بیان اینکه با آغاز شرایط بحرانی آب در همدان، در کمتر از سه روز توانستیم وضعیت پایداری را در شهر همدان ایجاد کنیم، مطرح کرد: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده، چند گزینه را برای جایگزینی و جبران ۴۰۰ لیتر در ثانیه از آب سد اکباتان، در نظر داریم. 
قاسمی‌فرزاد ادامه داد: حفر ۲۰ حلقه چاه جدید، اضافه شدن ۶۰ چاه کشاورزی دیگر به مدار، اتصال چاه‌های قبلی و اضافه شدن منابع آبی از بالادست سد، از جمله راهکارهای جایگزینی آب سد اکباتان است.
وی خاطرنشان کرد: در راستای اضافه کردن آب چاه‌های روستاهای بالادست سد اکباتان، رضایت یکی از روستاها باقی مانده، که با اضافه شدن منابع آبی آن، ۲۵۰ لیتر در ثانیه به ظرفیت آبرسانی شهر اضافه می‌شود.
استاندار همدان با بیان اینکه روستاهای کم‌آب اطراف شهر نیز از طریق تانکر تامین آب می‌شود که ۳۷ تانکر آبرسانی به روستاهای شهرستان همدان در نظر گرفته شده است، گفت: این تانکرها از خروجی تصفیه خانه شهید بهشتی تغذیه و برای توزیع در بین مردم آبگیری می‌شوند.
قاسمی‌فرزاد تاکید کرد: همراهی خوب مردم و مشارکت کشاورزان با در اختیار گذاشتن چاه‌های آب کشاورزی موجب شد وضعیت باثباتی را برقرار کنیم.
وی ادامه داد: با همراهی، همدلی و همکاری مردم استان به‌ویژه کشاورزان گنج‌تپه، بهار، انصارالامام(ره)، خالق وردی، ده‌پیاز، جورقان و کبودراهنگ که با نذر آب و در اختیار قرار دادن چاه‌های خود، بخش چشمگیری از کم‌آبی مردم را جبران کردند. اقدام کشاورزان استان در کمک به مردم همدان در جریان کم‌آبی روزهای اخیر در قالب نذر آب، قابل ستایش و قدردانی است.
انتهای پیام

سورس :
https://www.isna.ir/news/1401061108677/آبرسانی-سیار-به-روستاهای-اطراف-شهر-همدان

دکمه بازگشت به بالا