اخبار استان ها

نباید در مسائل اعتقادی موج سواری کرد/سنت قرض‌الحسنه ترویج شود

نباید در مسائل اعتقادی موج سواری کرد/سنت قرض‌الحسنه ترویج
شود
ایسنا/فارس نماینده ولی‌فقیه در فارس و امام جمعه شیراز تاکید کرد که هیچ جریان سیاسی نباید در مسائلی که وابسته به اصول اعتقادات دینی جامعه است، موج‌سواری کند.

آیت‌الله لطف‌الله دژکام در خطبه‌های نماز جمعه یازده شهریور شیراز با بیان اینکه گمشده بشریت در روزگار کنونی تقواست، گفت: آنچه که نارضایتی و دل‌خستگی در جوامع بشری ایجاد کرده بی تقوایی است.
او با تاکید بر اینکه اگر تقوا در تمام وجوه و سطوحش رعایت شود مردم به آینده خود و کشورشان امیدوار می‌شوند، افزود: تعاون در تقوا اصل صحبت بنده است.
امام جمعه شیراز با اشاره به روز تعاون در هفته آینده، عنوان کرد: در قرآن آمده است که «و تعاونوا علی البر و تقوا» یعنی همدیگر را برای انجام کارهای خوب و برای اینکه بتوانیم تقوا را در جامعه اجرا کنیم، یاری دهیم.
آیت‌الله دژکام با تاکید بر اینکه کسی که پوشش و سخن گفتن و رفتارش باعث می‌شود دیگران از یاد خدا غافل شوند، دارد برای جامعه مزاحمت ایجاد می‌کند و باید خودش را اصلاح کند، افزود: پس همه باید کمک کنند که یاد خدا برای دیگران آسان شود.
او ادامه داد: بخشی از این خوبی ها به مسائل اقتصادی مرتبط است مثل قرض‌الحسنه که به معنای یک کار مالی و اقتصادی است اما جزء نیکی‌ها نیز حساب می‌شود.
نماینده ولی‌فقیه در فارس خواستار افزایش سنت حسنه قرض الحسنه شد و گفت: آنکه به اسم بانکداری، رِبا را ترویج می‌دهد، به دنبال تامین هزینه های بانکداری نیست بلکه او رسما رباخور است.بنابراین باید کمک دهیم قرض‌الحسنه رواج پیدا کند، چرا که هم یکی از مصادیق تعاون، قرض‌الحسنه است و هم اینکه قرض الحسنه با رباخواری مقابله می‌کند. 
آیت‌الله دژکام بیان کرد: یکی دیگر از مصادیق آن که امسال مقام معظم رهبری شعار سال قرار دادند و دوباره در روز نشست با هیئت دولت تاکید کردند که اولویت اقتصاد و معیشت مردم است؛ حجت تمام است.تعیین اولویت‌ها کار ولی‌فقیه است و همه باید مطیع باشند؛ تفاوت نظام ولایی با سایر نظامها این است که حرف نائب امام زمان برای ما حجت است.
او، معیشت و اشتغال را یکی از دغدغه‌های جدی و مهم کشور عنوان کرد و گفت: همه باید دست به دست هم دهیم تا «تعاونوا علی البر« اتفاق بیفتد.چرا جوان مردم دستش تو جیب خودش نباشد؟ باید ایجاد اشتغال شپد تا وقتی صحبت از ازدواج می‌شود بهانه برای به تاخیر انداختنش نباشد.
امام جمعه شیراز افزود: نیکی و بِر منحصر در اقتصاد نیست؛ متاسفانه در روزگار ما تمدن غربی قدرتمندانه دیدگاه خود را به ما با فشار و زور تحمیل می‌کند.اما حرف ما با تمدن اروپایی این است که خوبی فقط در جنبه‌ای که شما از جنبه‌های زندگی بیان می‌گویید منحصر نیست؛ آیا حیا جز ارزش‌های انسانی نیست؟ آیا عفاف جز ارزش‌های بشر نیست؟ غربی‌ها می‌گویند نه؛ چون همجنس‌گرایی را نیز رسمی کرده‌اند و هیچ حد و مرز اخلاقی و انسانی باقی نگذاشته‌اند.
آیت‌الله دژکام در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: همه کسانی که زبانی که برای تبیین دارند باید نقاط افتراق تمدن اسلامی و تمدن کفر غربی را توضیح دهند و تبیین کنند و این همان جهاد تبیین است که رهبری فرموده و مطالبه کرده است. کسی که به دلایل سیاسی یا کج فهمی یا هرچیز دیگر، ارزش‌های اصیل دینی را زیر سوال ببرد، خیلی ضرر می‌کند.
نماینده ولی‌فقیه در فارس همچنین از جریان‌های سیاسی خواست تا در مسائلی که وابسته به اصل اعتقاد دینی است، موج سواری نکنند، چون کار را برای امثال بنده که طلبه هستیم، می‌کنند.
آیت‌الله دژکام ادامه داد: ما می‌خواهیم ارزش دینی رواج دهیم اما آن حزب سیاسی می‌خواهد موج سواری کند؛ دیگری در پی انتقام گیری از رقیب سیاسی خودش است؛ هر کس برای خدا کار می‌کند بسم الله باید به میدان بیاید اما کاری نکنند که تلاش علما و بزرگان دین در تبیین مسائل برای مردم به هدر رود.
او ضمن اعلام دردمندی از برخی صحنه‌های بدی که در هتک حیثیت از حجاب و یکی دو نفر از بانوان عفیفه هفته قبل پیش آمد، گفت: البته نیازی به باز کردن دوباره این موضوع نیست اما بی احترامی به ارزش‌ها و خصوصا به ارزش حیا و عفاف هر جا بشود دل مومنین را می‌آزارد. از این جهت امیدوار هستیم مومنین کمک دهند تا دیگر شاهد این مسائل نباشیم.
امام جمعه شیراز ضمن تاکید براینکه مردم متدین و حزب اللهی عظیم شیراز نباید نادیده گرفته شوند؛ اکثریت قاطع جمعیت این شهر را متدین دانست و گفت: شیرازی‌ها انسان‌های منطقی؛ اصیل و اهل مدارا و دنبال هدایت دیگران هستند یعنی آنقدر که مدارا می‌کنند تا دیگران هدایت شوند؛ برخی از مواقع حق خودشان نادیده گرفته می‌شود اما این مردم حقشان این نیست که برخی رسانه‌های رسمی و غیر رسمی و مجازی به نحوی تبلیغ کنند که گویی در شیراز متدینین در اقلیت هستند؛ اینها رفتارهای بد و دروغ‌های بزرگ رسانه‌ای است که در جنگ نرم متداول شده است و باید همه مومنان تلاش کنند و یک ظرفیت‌هایی در خود طیف اهل ایمان ایجاد شود تا جریان سازی رسانه‌ای و تبلیغی دست متدینین باشد.
آیت‌الله دژکام همچنین در خطبه اول نماز و در ادامه مباحث معنویت، همت را یکی از گام‌ها برشمرد و با بیان اینکه همت به معنی قصد و عزم و جدیت برای اینکه دستورات الهی و عبادات و توجهات و توسلات را انجام دهیم، گفت: هرکه همت بلندتری داشته باشد، جایگاه معنوی‌اش بالاتر است؛ اگر همت نباشد، سستی در عمل باعث خواهد شد که انسان مقام معنوی نیابد.
او با بیان اینکه مردان بزرگی نظیر “حسینقلی همدانی” از چهره‌های برجسته علمی و مزین به تقوا و عمل صالح، قریب به بیست سال در نجف برای کسب مقامامت معنوی تلاش کرد، این را همت دانست و گفت: انقلاب ما انقلابی دینی و معنوی با هدفی بزرگ یعنی پیاده کرده اسلام در جهان و برقراری حکومت مهدوی بعد از ظهور حضرت مهدی(عج) است.
امام جمعه شیراز با اشاره به آیه 9 سوره مبارکه جمعه و آیه 9 سوره مبارکه منافقون، گفت: ذکر خدا در این دو آیه نماز جمعه است اما ذکر منحصر در نماز جمعه نیست مشغول نشویم به چیزهایی که ما را از یاد خدا غافل کند در همه ابعاد زندگی این است. البته جاهایی یاد خدا آسانتر و جاهایی سخت تر است.
نماینده ولی فقیه در فارس، فضای ملکوتی و پرنور حرم مطهر احمد بن موسی علیه السلام را جایگاهی مناسب برای دعا و توسل دانست و گفت: گاهی شیطان از فضایی که اسباب حواس پرتی بود، استفاده کرده و موجب غفلت از یاد خداوند می‌شود.
انتهای پیام
انتهای پیام

سورس :
https://www.isna.ir/news/1401061108743/نباید-در-مسائل-اعتقادی-موج-سواری-کرد-سنت-قرض-الحسنه-ترویج-شود

دکمه بازگشت به بالا