اخبار استان ها

دشمنی ها و خصومت‌های زیاد دولت استعمارگر انگلستان نسبت به ملت ایران

دشمنی ها و خصومت‌های زیاد دولت استعمارگر انگلستان نسبت به
ملت ایران
ایسنا/کهگیلویه و بویراحمد امام جمعه یاسوج گفت: دولت استعمارگر انگلستان نسبت به ملت ایران دشمنی ها و خصومت‌های زیادی داشت.

آیت الله سید نصیر حسینی در خطبه های نماز جمعه این هفته شهر یاسوج با اشاره به دشمنی ها و خصومت‌های دولت استعمارگر انگلستان نسبت به ملت ایران و همچنین با گرامیداشت روز شهادت رئیسعلی دلواری افزود: همچنان خاطره مکر و حیله و خونریزی و غارت اموال توسط کشور انگلستان از یاد ملت ایران نرفته است.
وی اظهارکرد: در جنگ جهانی اول که بخشی از کشور ما در تسخیر انگلستان قرار گرفت هر چند کشور بی‌طرف در جنگ جهانی بودیم اما مورد جرم و جنایت کشور انگلستان قرار گرفتیم.
امام جمعه یاسوج تصریح کرد: در آن دوره قریب به ۴۰ درصد از مردم ایران بر اثر قحطی و گرسنگی از بین رفتند که یکی از دلایل آن کشور انگلستان بود چرا که غلات کشور ایران را خریداری و اجازه ندادند مردم به مواد غذایی دسترسی داشته باشند همچنین اجازه واردات غذا به ایران از کشور هند را هم ندادند بنابراین کشور انگلستان در مرگ میلیون‌ها ایرانی دست داشت.
حسینی به دیگر جنایت های انگلیس در ایران اشاره کرد و خاطرنشان کرد: در قتل امیرکبیر نقش عمده ای را ایفا کردند اگر اجازه می دادند امیرکبیر کار خود را انجام دهد وضعیت کشور ایران این نبود و ایران را از چنگال استعمار خارج می‌کرد.
وی به سایر توطئه ها و خباثت های انگلیس علیه ایران اشاره کرد و ادامه داد: وقتی احمدشاه زیر باران نرفت رضاخان قلدر را حاکم کردند چه فجایعی را در ایران به بار آورد هر چند قاجاریه هم سابقه خوبی نداشت.
امام جمعه یاسوج با اشاره به سایر اقدامات دولت استعماری انگلیس در ایران عنوان کرد: بحرین را از ایران جدا کردند اگر بحرین در اختیار ما بود اکنون وضعیت دیگری در خلیج‌فارس داشتیم همچنین فشارهای آنها باعث شد بخشی از افغانستان از ایران جدا شود.
حسینی به انحراف جریان مشروطیت اشاره و عنوان کرد: که انگلستان در آن نقش بارزی داشت همچنین آنها در مبارزه با قیام میرزا کوچک خان و دلیران تنگستان نقش داشتند.
وی اظهار کرد: هرچه نگاه می کنیم غیر از جنایت و جرم و ظلم علیه ملت ایران کاری توسط انگلیسی ها صورت نگرفته است.
امام جمعه یاسوج یادآور شد: بعد از پیروی انقلاب اسلامی هم توطئه‌های زیادی علیه این ملت توسط استعمار انگلیس دیده شد همچنین آنها در کودتای ۲۸ مرداد و ساقط کردن دولت ملی مصدق یک پای قضیه بودند.
به گزارش ایسنا، وی با بیان اینکه اکنون ملت ایران به خوبی استعمارگر پیر انگلیس را می‌شناسند، بیان کرد: ملت ایران هیچگونه اعتمادی به آنها ندارد و درس عبرتی شده که به چنین قدرت های استکباری خبیث و توطئه گر اعتماد نکنند.
انتهای پیام

سورس :
https://www.isna.ir/news/1401061108748/دشمنی-ها-و-خصومت-های-زیاد-دولت-استعمارگر-انگلستان-نسبت-به-ملت

دکمه بازگشت به بالا