اخبار علمی پزشکی

ساخت موفقیت‌آمیز نمونه‌های ابرخازن الکتروشیمیایی در جهاد دانشگاهی

ساخت موفقیت‌آمیز نمونه‌های ابرخازن الکتروشیمیایی در جهاد
دانشگاهی
عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی با اعلام اختتام طرح تحقیقاتی فناورانه «ساخت ابرخازن الکتروشیمیایی بر پایه ترکیبات نانو متخلخل کربنی» در پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی، در ادامه از بومی‌سازی دانش فنی ساخت نمونه‌های ابر خازن الکتروشیمیایی با ظرفیت‌های ۲۰، ۵۰ و ۱۰۰ و ۲۰۰ فاراد مطابق با استانداردهای موجود و با کیفیت معادل نمونه‌های شرکت‌های معتبر خارجی مانند ماکسول خبر داد.

به گزارش ایسنا، دکتر نورعلی محمدی، مدیر گروه پژوهشی شیمی معدنی با بیان این‌که با اجرای موفقیت‌آمیز این طرح، جهاد دانشگاهی به‌عنوان یکی از پیشگامان در تولید علم و فناوری این عرصه مطرح خواهد شد، در ادامه اظهار کرد: در سال‌های اخیر با افزایش تقاضای انرژی، توسعه فن‌آوری‌های کارآمد، پاک و تجدیدپذیر برای ذخیره‌سازی و تبدیل انرژی یکی از اولویت‌های مهم جوامع جهانی به شمار می‌رود.
وی افزود: ابرخازن‌های الکتروشیمیایی از جمله تجهیزات برقی پرکاربرد و با تکنولوژی بالا هستند که با داشتن ویژگی‌هایی مانند دانسیته توان بالا، دانسیته انرژی مناسب، قابلیت شارژ بسیار سریع، طول عمر بسیار بالا و قابلیت استفاده در محدوده دمایی گسترده، یکی از منابع بسیار مهم ذخیره انرژی محسوب می‌شوند و در خودروهای برقی و هیبریدی و تجهیزاتی مانند منبع تغذیه اضطراری (UPS)، شبکه‌های برق‌رسانی، توربین‌های بادی، رادارها و مهمات نظامی، تجهیزات ارتباط رادیویی و … مورد استفاده قرار می‌گیرند.
این عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی، گردش مالی فروش سالیانه ابرخازن‌های الکتروشیمیایی در جهان را حدود ۳ میلیارد دلار با نرخ رشد قابل توجه ۲۸ درصد دانست و خاطر نشان کرد: ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که حدود ۴۵ درصد بازار مصرف ابرخازن الکتروشیمیایی مربوط به ساخت خودروهای هیبریدی و برقی بوده و اتوبوس‌های برقی، توربین‌های بادی و تجهیزات UPS به ترتیب حدود ۲۰، ۱۰ و ۵ درصد بازار مربوطه را شامل می‌شود.
دکتر محمدی، نقش ابرخازن در دنیای صنعتی سال‌های پیش رو را حیاتی دانست و از سرمایه‌گذاری بسیار شرکت‌های پیشرو در کشورهای پیشرفته برای تولید و بهبود کیفیت ابرخازن خبر داد.
وی با توجه به برنامه‌های توسعه‌ای در کشور برای ساخت خودروهای برقی و صنایع پیشرفته، بازار مصرف ابرخازن در ایران را خوب پیش‌بینی کرد و آمادگی جهاد دانشگاهی برای جلب سرمایه برای احداث خط تولید ابرخازن را اعلام کرد.

انتهای پیام

سورس :
https://www.isna.ir/news/1401061208996/ساخت-موفقیت-آمیز-نمونه-های-ابرخازن-الکتروشیمیایی-در-جهاد-دانشگاهی

دکمه بازگشت به بالا