اخبار استان ها

مدارس بوشهر کمبود نیرو ندارند

مدارس بوشهر کمبود نیرو ندارند
ایسنا/بوشهر معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان بوشهر بابیان اینکه امسال کمبود نیرو در مدارس نداریم، گفت: تعدادی از نیروی انسانی از دانشگاه فرهنگیان و تعدادی از طریق آزمون استخدامی پذیرفته شده‌اند.
غلامحسین مهران‌پور ظهر روز شنبه ۱۲ شهریور در میز رسانه پروژه مهر ۱۴۰۱ از راه اندازی سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک خبر داد و اظهار کرد: گام اول این سازمان این است که پیش دبستانی و مهدکودک حذف و کودکستان ۱ و ۲ جایگزین شود.

وی با بیان این که یک دوره تحصیلی به دوران تحصیل اضافه شده و دوره تحصیلی از ۱۲ سال به ۱۸ سال افزایش می‌باید، افزود: سازمان تعلیم و تربیت مسئولیت ساماندهی کودکستان ۱ شامل کودکان صفر تا ۳ سال و کودکستان ۲ شامل کودکان ۳ تا ۶ سال است.

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان بوشهر با بیان این که ایجاد سازمان تعلیم و تربیت کودک، آغاز توجه ویژه به کودکان زیر ۶سال به عنوان سرمایه کشور است، خاطرنشان کرد: کمیته‌ای برای انتقال مهدهای کودک از سازمان بهزیستی به وزارت آموزش‌و پرورش تشکیل شده است و در استان بوشهر نیز بخشی از کار انتقال مهدکودک‌ها انجام شده است.

مهران‌پور درباره آماده سازی مدارس برای سال تحصیلی جدید بیان کرد: ستاد پروژه مهر از اوایل خرداد امسال در اداره کل، شهرستان‌ها و مناطق تشکیل شده است تا مدارس را برای سال تحصیلی جدید آماده کنند.

انتصاب مدیران مدارس ابتدایی بر اساس جنسیت

این مقام مسئول افزود: با توجه به اینکه در ۲ سال گذشته مدارس به صورت غیرحضوری برگزار شده درآستانه بازگشایی مدارس، با کمبود نیمکت و وسایل سرمایشی در استان روبه‌رو هستیم

مهران پور در ادامه به الزام انتصاب مدیران مدارس ابتدایی بر اساس جنسیت اشاره کرد و بیان کرد: در سال تحصیلی جدید در دوره اول ابتدایی از آموزگاران خانم برای تدریس و در دوره دوم ابتدایی بر اساس جنسیت، از آموزگار آقا استفاده می‌شود.

وی در ادامه با بیان این که امسال کمبود نیرو در مدارس نداریم، گفت: تعدادی از نیروی انسانی از دانشگاه فرهنگیان و تعدادی که از طریق آزمون استخدامی پذیرفته شده‌اند، پس از گذراندن دوره یک‌ماه مهر امسال در مدارس استان تدریس می‌کنند.

مهران‌پور همچنین افزود: تعدادی از نیروهای انسانی در مدارس را از طریق سرباز معلم پوشش داده می‌شود که اکنون نیروها شناسایی شده و در حال گذراندن دوره‌های آموزشی در دانشگاه فرهنگیان هستند و یک دوره کیفیت توصیفی هم در مهر برای آن‌ها برگزار می‌شود.

توانمند سازی آموزگاران مدارس استان بوشهر

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان بوشهر به توانمند سازی آموزگاران مدارس استان اشاره کرد و بیان کرد: با هدف کاهش نرخ تکرار پایه و ترک تحصیل در پایه اول و ششم، کارگاه‌های آموزشی برای آموزگاران پایه اول و ششم در مهر و دی سال جاری برگزار می‌شود.

مهران پورافزود: تعطیل شدن مدارس به دنبال شیوع بیماری کرونا، باعث افت تحصیلی بخشی از دانش‌آموزان به ویژه در دوره تحصیلی ابتدایی شد که برای جبران این کمبود در فصل تابستان طرح جبران و تثبیت یادگیری، مطالعه دقیق و یادگیری عمیق برای دانش آموزان برگزار شد.

وی با بیان این که طرح جبران و تثبیت یادگیری از ابتدای تیرماه آغاز و تا هفته اول شهریور ادامه پیدا کرد، گفت: این طرح با مشارکت ۱۸ هزار ۳۴۴ دانش آموز مشمول در در ۲۵۶ پایگاه و یکهزار و ۳۹۶ کلاس درس برگزار شده است.

مهران‌پور اضافه کرد: طرح مطالعه دقیق و یادگیری عمیق با همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بو با حضور ۳۶ هزار دانش آموز دوره تحصیلی ابتدایی در تابستان برگزار شده است.

وی درخصوص شیوه اجرای این طرح اظهار کرد: اساس این طرح مطالعه هفتگی یک کتاب از سوی دانش‌آموزان است، که یک هفته کتاب از سوی شبکه آموزشی دانش آموزان (شاد) و یک هفته یک کتاب با محتوا و فایل‌های متنی و صوتی و آزمون‌های مرتبط از سوی آموزش و پرورش هر استان به تفکیک هر پایه تحصیلی در آن بارگذاری می‌شود.

آغاز طرح ۲ زبانه با هدف حمایت از نوآموزان 

 معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان بوشهر با بیان این که طرح ۲ زبانه با هدف حمایت از نوآموزان دو زبانه از ۲۲ مرداد تا ۲۲ شهریور در ۵ شهرستان استان بوشهر آغاز شده است، گفت: این طرح شامل نوآموزانی می‌شود که دارای گویش‌های غیر فارسی و در مناطق روستایی ساکن هستند که موفق به حضور در کلاس‌های دوره پیش دبستانی نشده‌اند و مهر سال جاری نیز باید در پایه اول ابتدایی مشغول به تحصیل شوند.

وی ادامه داد: طرح ۲ زبانه در شهرستان‌های عسلویه، کنگان، دشتی، دشتستان و بوشهر که نوآموزان ۲ زبانه دارند، اجرا شده است.

مهران پور با اشاره به این که این طرح با مشارکت ۷۲۰ نوآموز و ۴۳ آموزگار و در ۳۷ مدرسه اجرا شده است، افزود: ۲۵۵ نوآموز در شهرستان عسلویه، ۱۷۹ نوآموز در شهرستان بوشهر (جزیره شیف و چغادک)، ۱۲۸ نوآموز در شهرستان کنگان، ۱۱۴ نوآموز در شهرستان دشتستان و ۴۴ نوآموز در شهرستان دشتی در این طرح شرکت کرده اند.

۱۹ هزار ۸۴۱ دانش آموزی کلاس اولی به مدرسه می‌روند

 معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان بوشهر با بیان این که ۲ هزار و ۲۷۱ مدرسه در استان وجود دارد، گفت: از این تعداد یکهزار و ۳۰۶ مدرسه این استان در دوره تحصیلی ابتدایی قرار دارند.

وی اظهار داشت: تعداد کلاس‌های درس در سال تحصیلی جدید ۱۱ هزار و ۸۴ کلاس است که از این تعداد پنج هزار و ۹۹۳ کلاس در دوره تحصیلی ابتدایی است،

 معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان بوشهر در ادامه با بیان این که ۲۴۲ هزار و ۹۷۴ دانش آموز در سال تحصیلی جدید، کلاس درس خود را آغاز می‌کنند، گفت: از این تعداد ۱۳۵ هزار و ۷۸۰ دانش آموز در دوره تحصیلی ابتدایی مشغول به تحصیل می‌شوند.

مهران پور با بیان این که تاکنون ۱۳۱ هزار و ۴۵۱ دانش آموزدر مدارس استان ثبت نام کرده اند، بیان داشت: از این تعداد ۱۹ هزار و ۸۴۱ دانش آموزی کلاس اولی است که ۱۵ هزار و ۹۹۵ دانش آموز در مدارس دولتی و ۳ هزار و ۸۴۶ دانش آموز در مدارس غیر دولتی ثبت نام کرده‌اند.

انتهای پیام

سورس :
https://www.isna.ir/news/1401061209397/مدارس-بوشهر-کمبود-نیرو-ندارند

دکمه بازگشت به بالا