اخبار استان ها

مقابله همزمان با خشکسالی و تولید انرژی پاک

مقابله همزمان با خشکسالی و تولید انرژی پاک
ایسنا/خراسان رضوی کالیفرنیا میلیون‌ها دلار برای ساخت پنل‌های خورشیدی در بالای کانال‌های آب سرمایه‌گذاری می‌کند و امیدوار است که با خشکسالی مداوم مقابله و به‌ طور همزمان انرژی‌های تجدیدپذیر تولید کند.

به نقل از ویفروم، پروژه کالیفرنیا که Nexus نام دارد، می‌تواند تا ۶۳ میلیارد گالن آب صرفه‌جویی و ۱۳ گیگاوات ظرفیت انرژی تولید کند.
اداره منابع آب کالیفرنیا(DWR) برای مقابله با خشکسالی مداوم و تولید همزمان انرژی‌های تجدیدپذیر چندین میلیون دلار برای ساخت پنل‌های خورشیدی سرمایه‌گذاری می‌کند تا نه تنها انرژی پاک و تجدیدپذیر برای ایالت تولید کند بلکه تلاش‌های حفاظت از آب را نیز بهبود بخشد.
محققان در مطالعه سال ۲۰۲۱ دریافتند پوشاندن تمام ۴۰۰۰ مایل کانال‌های کالیفرنیا با پنل‌های خورشیدی با کاهش تبخیر، سالانه بیش از ۶۵ میلیارد گالن آب را ذخیره می‌کند که برای آبیاری ۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی یا تامین نیازهای آب مسکونی بیش از ۲ میلیون نفر کافی است.
این رویکرد به کالیفرنیا کمک می‌کند اهداف مدیریت پایدار خود را برای منابع آب و زمین برآورده کند.  
به گزارش رویترز این طرح بر اساس طرحی مشابه در حال انجام در هند است.
ایجاد سایبان‌های پنل‌های خورشیدی برای کانال‌ها نه‌تنها از زمین‌های دیگر برای مزارع خورشیدی استفاده می‌کند بلکه تبخیر را در حجم‌های کوچک آبی که منبع اصلی تامین آب است، کاهش می‌دهد.
علاوه بر این سایبان‌ها از رشد علف‌های هرز و جلبک‌های آبزی جلوگیری و به‌ طور تصاعدی در هزینه‌های تمیز کردن صرفه‌جویی ایجاد می‌کند.
انتهای پیام

سورس :
https://www.isna.ir/news/1401061209422/مقابله-همزمان-با-خشکسالی-و-تولید-انرژی-پاک

دکمه بازگشت به بالا