اخبار استان ها

زنگ خطر تغییر مسیر توسعه تعاون در آینده

زنگ خطر تغییر مسیر توسعه تعاون در آینده
ایسنا/قزوین رئیس اتاق تعاون قزوین بابیان اینکه توسعه تعاون در آینده تغییر خواهد کرد، گفت: امروزه جوانان روستایی با سرمایه اندک کنار هم قرار می‌گیرند و شغل ایجاد می‌کنند برای همین روند ایجاد شغل در کشور در حال تغییر است و واحدهای تولیدی برای تأمین کارگر با مشکل مواجه شدند.

روح‌الله زارعی، در هفدهمین جشنواره تجلیل از تعاونی‌های برتر استان که ظهر امروز شنبه ۱۲ شهریور در سالن اجتماعات اداره کار برگزار شد، اظهار کرد: دولت سیزدهم توجه ویژه‌ای به بخش تعاونی و مردم سازی اقتصاد دارد که فرصت مناسبی برای رشد و ارتقای ظرفیت‌های تعاونی‌ها است. بنا به دستور رئیس‌جمهور، دولت طرح و برنامه‌های جدیدی برای تعاون دارد و باید اذعان کرد که نگاه رئیس‌جمهور به مقوله تعاون نسبت به روسای جمهور قبل متفاوت است.
وی ادامه داد: یکی از مأموریت‌هایی که به بخش تعاون در این حوزه واگذارشده، برگزاری نمایشگاه و تقویت صادرات به کشور روسیه است و افرادی که در حوزه واردات و صادرات فعالیت دارند می‌توانند برای تسهیل در امور به اتاق تعاون استان مراجعه کنند.
رئیس اتاق تعاون قزوین تصریح کرد: در بخش مسکن ۳۰۲۸ واحد مسکن در برج‌های مختلف توسط تعاونی‌های مسکن ساخته‌شده است؛ در طرح ملی جهش مسکن نیز بین اتاق ایران، اتاق تعاون و وزارت راه و شهرسازی تفاهم‌نامه‌ای منعقدشده بود که متأسفانه این تفاهم‌نامه در استان قزوین مورد کم‌مهری قرار گرفت و تنها احداث ۷۰۰ واحد مسکن به تعاونی‌ها واگذار شد.
وی ادامه داد: بر اساس مصوبه جدید، احداث مسکن برای ۶۳۰۰ کارگر به اتاق تعاون واگذارشده است که با تحویل زمین، ساخت‌وساز آن آغاز خواهد شد.
وی اشاره کرد: نظام‌مهندسی سهمیه و دستورالعمل‌هایی برای بناهای چهار طبقه اعمال کرده است که برج‌های تعاونی مسکن نیز موظف به رعایت آن دستورالعمل‌ها هستند که این امر عادلانه نیست و باید موردبررسی قرار گیرد.
زارعی با تأکید بر اینکه تعاون انسان‌محور است و سرمایه سالار نیست، خاطرنشان کرد: تعاونی‌ها در مقوله‌های مختلف تولید نیز فعالیت دارند، برای نمونه در بحث تولید مرغ ۲۰۰ واحد مرغداری به‌صورت تعاونی در استان فعالیت دارند که علاوه بر تأمین گوشت قزوین بخشی از گوشت مرغ تهران نیز توسط این تعاونی‌ها تأمین می‌شود؛ همچنین حمل‌ونقل کشور از تاکسی گرفته تا کامیون‌ها و اتوبوس‌ها زیرمجموعه تعاونی‌ها هستند. در بخش خدمات تعاونی‌های مصرف فعالیت دارند که در سال گذشته اغلب محصولات اساسی را در بین مردم توزیع و در حال حاضر نیز در مقوله فروش آنلاین ورود پیدا کردند.
وی در اشاره به نقاط ضعف تعاونی‌ها تصریح کرد: اغلب تعاونی‌ها نیز توسط اقشار ضعیف ایجادشده‌اند، دولت از دهه ۸۰، تسهیلات کم‌بهره را حذف کرد که این امر مورد اعتراض واقع شد؛ هرچند امروزه تسهیلاتی تزریق می‌شود اما میزان آن جوابگو نیست. باید این نکته را متذکر شویم که تعاونی‌ها در اقتصاد دنیا موردتوجه قرارگرفته‌اند.
رئیس اتاق تعاون بابیان اینکه توسعه تعاون در آینده تغییر خواهد کرد، افزود: تعاونی‌ها در روستاها موفق عمل کرده‌اند و وزیر کشور نیز برای تشکیل تعاونی در همه روستاها تأکید دارد. سیاست دولت علت و مهاجرت معکوس منجر به تشکیل تعاونی در روستاها شده است. امروزه جوانان روستایی با سرمایه اندک کنار هم قرار می‌گیرند و شغل ایجاد می‌کنند برای همین روند ایجاد شغل در کشور در حال تغییر است و واحدهای تولیدی برای تأمین کارگر با مشکل مواجه شدند.
انتهای پیام

سورس :
https://www.isna.ir/news/1401061209435/زنگ-خطر-تغییر-مسیر-توسعه-تعاون-در-آینده

دکمه بازگشت به بالا