اخبار فرهنگی هنری

میزبانی موکب‌ها از عزاداران حسینی در اربعین

میزبانی موکب‌ها از عزاداران حسینی در اربعین
سعید غفارزاده، فعال مسجدی با اشاره به ویژه‌برنامه‌های موکب «اکبریه» که به همت اعضای کانون فرهنگی هنری «امیرالمومنین (ع)» از استان آذربایجان شرقی در اربعین حسینی برپا می‌شود، گفت: این موکب در عمود ۱۱۶۳ قرار گرفته است و ما تلاش کردیم تا همچون سنوات گذشته، فضای موکب «اکبریه» تداعی‌گر یک حرکت جهادی و فرهنگی باشد.
به گفته او، موکب اکبریه با نزدیک به هزار متر مساحت، پذیرایی و اسکان زوار را در دستور کار خود قرار داده است و علاوه بر آن، با برگزاری فعالیت‌های مختلف فرهنگی از جمله حضور سخنرانان مذهبی و مادحین اهل بیت (ع) در تلاش است تا گوشه‌ای از فرهنگ حسینی را به نمایش بگذارد.
گفتنی است که برپایی نماز جماعت در هر سه وعده و همچنین قرائت زیارت عاشورا از دیگر برنامه‌های موکب اکبریه است که از پنجم صفر تا یک روز پس از اربعین ادامه خواهد داشت.
حضور مواکب کانون «مهدی موعود (عج)» در سه شهر کربلا، کاظمین و کوفه
امسال، کانون فرهنگی هنری مهدی موعود (عج) مسجد جامع شهرستان فردوس، در جریان برگزاری کنگره عظیم اربعین حسینی در سه شهر کربلا، کاظمین و کوفه، میزبان زائران خواهد بود و خدماتی نظیر شست‌وشوی البسه و راه‌اندازی پیرایشگاه، بخشی از فعالیت‌های این موکب‌هاست.
حمید آبیار، مدیر کانون و موکب مهدی موعود (عج) مسجد جامع شهرستان فردوس گفت: این موکب از سال ۱۳۹۵ فعالیت خود را در شهر کاظمین آغاز کرده و همواره اهتمام خود را بر ارایه خدمات متنوع به زائران قرار داده است و امسال، با توجه به بیانات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) نسبت به حضور در کنگره عظیم اربعین و همچنین سیاست‌های ستاد بازسازی عتبات عالیات، علاوه بر کاظمین در شهر‌های کربلا و کوفه نیز به زوار خدمت رسانی خواهیم داشت.
به گفته او، اسکان، سه وعده پذیرایی، شست و شوی البسه، خیاطی، نانوایی، پیرایشگاه تنها بخشی از خدمات موکب مهدی موعود (عج) مسجد جامع شهرستان فردوس در شهر کاظمین است و همچنین با همکاری بنیاد مهدویت شهر مقدس قم و مراکز مختلف دینی، فعالیت‌های فرهنگی موکب مهدی موعود (عج) در شهر کاظمین در قالب‌های مختلفی ارائه می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به غرفه کودک، قصه گویی و نقاشی، پرده خوانی، مداحی، مسابقات متنوع اعم از دلنوشته، نقاشی اشاره کرد.
منزل یکی از اساتید حوزه علمیه نجف اشرف میزبان موکب «بی‌بی شریفه بنت‌الحسن (ع)»
پیمان قربانی‌پور، مسئول موکب بی‌بی شریفه بنت‌الحسن (ع)، در مورد فعالیت‌های موکب «بی‌بی شریفه بنت‌الحسن (ع)» که به همت اعضای کانون فرهنگی هنری ولیعصر (عج) شهر اصفهان در نجف اشرف حضور دارند، گفت: فعالیت موکب ما در فضای مسقف با چادر، همچون سایر مواکب نیست چراکه به همت و میزبانی حجت‌الاسلام «سید محمدحسین موسوی» منزل این روحانی که از اساتید حوزه علمیه نجف است، به صورت کامل در اختیار ما قرار گرفته و در واقع موکب بی بی شریفه بنت الحسن (ع) در این منزل مستقر است.
او می‌گوید: ما سال ۱۴۰۰ بود که این موکب را تاسیس کردیم و همواره در مناسبت‌های مختلف در شهر‌های مقدس قم و مشهد و همچنین خوزستان تحت عنوان همین موکب، فعالیت و برنامه داشتیم.
 او افزود: امسال همزمان با کنگره عظیم اربعین حسینی در نجف اشرف خدماتی نظیر اسکان و پذیرایی از زوار را بر عهده داریم و در حال رایزنی جهت استقرار یک گروه جهادی متشکل از دانشجویان پزشکی دانشگاه نجف‌آباد و همچنین تنی چند از پزشکان به منظور حضور در مرز مهران و خدمت به زائران هستیم.

منبع :
https://www.yjc.news/fa/news/8230056/میزبانی-موکب‌ها-از-عزاداران-حسینی-در-اربعین

همچنین بررسی کنید
نزدیک
دکمه بازگشت به بالا