اخبار علمی پزشکی

راه‌اندازی آزمایشگاه مرجع آلودگی بویایی و تربیت نیروی متخصص

راه‌اندازی آزمایشگاه مرجع آلودگی بویایی و تربیت نیروی
متخصص
تفاهم‌نامه سه‌جانبه همکاری مشترک بین پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، معاونت آموزش و مشارکت مردمی سازمان حفاظت محیط زیست و دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران توسط رؤسای سه مجموعه به امضا رسید که راه‌اندازی آزمایشگاه مرجع آلودگی بویایی و تأمین تجهیزات آزمایشگاهی و تربیت نیروی متخصص در حوزه آلودگی بویایی از جمله مفاد این تفاهم‌نامه محسوب می‌شوند.

به گزارش ایسنا، این مراسم با هدف استفاده از ظرفیت‌های علمی و تحقیقاتی مرکز علمی و پژوهشی دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران در حل مسائل و چالش‌های محیط زیستی و دستیابی به اهداف توسعه پایدار با حضور دکتر علی اسدی رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، دکتر نورالله مرادی معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست، دکتر علیرضا نورپور رئیس دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران، دکتر مهدی فریدوند مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران و شماری از معاونان و مدیران این دانشگاه برگزار شد.
این تفاهم‌نامه در راستای تحقق اصل پنجاهم قانون اساسی مبنی بر ضرورت حفظ محیط زیست به‌عنوان یک وظیفه همگانی و تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر اهمیت موضوع و دستیابی به فناوری‌های نوین و بهره‌گیری از ظرفیت‌های فناورانه دانشگاه‌ها و مراکز علمی منعقد شد.
تلاش برای فراهم شدن زمینه استقرار ۳۰۰ شرکت دانش‌بنیان در پارک فناوری دانشگاه تهران
در این مراسم دکتر علی اسدی، رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، این پارک را نخستین پارک دانشگاهی کشور و با سابقه فعالیت نزدیک به ۲۰ سال دانست و گفت: طی فعالیت‌های چند ماه اخیر شمار فراوانی واحد فناور در پارک علم و فناوری مستقر شده‌اند و می‌کوشیم تا زمینه استقرار ۳۰۰ شرکت را در حوزه‌های مختلف در کارگاه‌ها و ساختمان‌های در دست پارک همانند میدان بهمن و اشتهارد فراهم کنیم.
وی با اشاره به نامگذاری سال توسط مقام معظم رهبری، این حرکت را بسیار هوشمندانه برشمرد و افزود: در دیدارهای مسئولان با رهبر انقلاب اسلامی بر مباحث کشاورزی و محیط زیست تأکید شده است. کشاورزی و محیط زیست از یکدیگر جدا نیستند که این موضوع مسئولیت ما را در حوزه کشاورزی و محیط زیست سنگین‌تر کرده است.
رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، با اشاره به مباحث پیرامون تفاهم‌نامه منعقد شده ایجاد شعبه پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران در ادامه محیط زیست را موضوع با اهمیتی دانست و خاطرنشان کرد: آلودگی هوا، تغییرات اقلیمی و … ناشی از تغییرات در محیط زیست است و با توجه به این شرایط، مسئولیت سازمان حفاظت محیط زیست نیز بسیار سنگین‌تر شده است.
دکتر اسدی ادامه داد: نگاه ما این است که راهکارها، شیوه‌ها و فناوری‌های گذشته پاسخگوی حل معضلات و مشکلات محیط زیست نیست و بر این اساس این ارتباط هوشمندانه شکل گرفته تا هم‌افزایی حاصل شود.
در اولویت قرار دادن استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه محیط زیست در دانشگاه تهران
وی با تأکید بر ضرورت پررنگ بودن فضای دانش‌بنیان در کشور، اظهار کرد: باید استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه محیط زیست را در اولویت قرار دهیم.
رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، خاطرنشان کرد: این نگاه که تنها شرکت‌های فنی می‌توانند در پارک‌های علم و فناوری استقرار یابند، باید تغییر کند، از همین‌رو باید سازوکارهای مناسب در جهت فعالیت و استقرار رشته‌های غیرفنی از جمله علوم اجتماعی، علوم رفتاری، هنرهای زیبا، محیط زیست و اقتصاد، برنامه‌ریزی و تدوین شود.
دکتر اسدی با اشاره به اهمیت حوزه معاونت آموزش و مشارکت‌های مردمی، تصریح کرد: حتی در صورت وجود بهترین سطح فناوری‌ها، اگر مردم از آن بهره نبرند، شاهد مشکلات خواهیم بود. مردم باید بتوانند حضوری هوشمندانه، با مهارت و دانش کافی داشته باشند تا در حل مسائل و مشکلات کشور موثر واقع شوند.
گسترش ناحیه نوآوری دانشگاه تهران تا محدوده میدان بهمن
وی درباره توسعه ناحیه نوآوری دانشگاه تهران، گفت: ناحیه نوآوری تا میدان بهمن وسعت پیدا خواهد کرد و می‌کوشیم تا این موضوع را سریع‌تر عملیاتی کرده تا در استقرار شرکت‌ها از لحاظ موضوع فضا مشکلی وجود نداشته باشد.
رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، تفاهم‌نامه را وسیله رسیدن به هدف دانست و خاطرنشان کرد: تفاهم‌نامه هدف نیست و باید در راستای اجرایی شدن آن کوشید و برطرف کردن معضلات کشور به‌ویژه محیط زیست به یک رشته خاص محدود نمی‌شود و باید همه رشته‌ها همکاری کنند.
تلاش دانشگاه تهران برای راه‌اندازی مجتمع توانمندسازی دانش‌بنیان با همکاری سازمان فنی‌وحرفه‌ای
در ادامه این نشست سه‌جانبه، دکتر ایرج اله‌دادی، معاون توسعه فناوری پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با اشاره به نقش مهم و اساسی آموزش، گفت: پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با همکاری سازمان فنی و حرفه‌ای کشور برای برنامه‌ریزی و تلاش در راه‌اندازی مجتمع توانمندسازی دانش‌بنیان اقدام کرده است. این مرکز بر روی آموزش‌های بنیادی و فناورانه متمرکز شده است که می‌تواند در این زمینه نیز در کنار سازمان محیط زیست باشد.
وی با اشاره به این‌که پارک علم و فناوری دانشگاه تهران می‌تواند در مرحله نخست به سازمان محیط زیست در زمینه پژوهش و ترویج مسئولیت اجتماعی در بحث‌های فناوری کمک کند، گفت: به‌واسطه ارتباط متقابل آموزش از سوی دانشگاه تهران و کارگزاران، می‌توان به محیط زیست در حوزه آموزش و پژوهش و تفکر دانش‌بنیان کمک کرد.
معاون توسعه فناوری پارک علم و فناوری دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: صندوق پژوهش و فناوری پارک علم و فناوری دانشگاه تهران یک صندوق وسیع با ارتباطات گسترده است که می‌تواند در کنار صندوق ملی محیط زیست قرار گیرد و در حوزه ترویج پژوهش‌های فناورانه و آموزش‌های فناورانه فعالیت داشته باشد.
راه‌اندازی انجمن دانشگاهی برای کمک به محیط‌زیست در ۴ استان کشور
به گزارش ایسنا، دکتر نوراله مرادی، معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست هم با تأکید بر ضرورت اهمیت ایجاد زمینه همکاری با دانشگاه‌های کشور گفت: طی ۱۰ ماه اخیر جلساتی با رؤسای دانشگاه‌ها و به‌خصوص دانشکده‌های محیط زیست کشور برنامه‌ریزی و اجرا کرده‌ایم که محور اساسی این جلسات برطرف کردن معضلات محیط‌زیستی استان‌ها بوده است.
وی با بیان این‌که هم‌اکنون در چهار استان آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی، اصفهان و گلستان، انجمنی از دانشگاه‌های آن استان را تأسیس کرده‌ایم، گفت: هدف از ایجاد و راه‌اندازی این انجمن، کمک به محیط‌زیست در راستای برطرف کردن معضلات زیست محیطی بوده است.
معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست کشور خاطرنشان کرد: این نشست فرصت خوبی برای تحقق آرمان‌های دولت مردمی در حوزه محیط زیست و تحقق نگاه ریاست سازمان حفاظت محیط زیست برای شکل‌گیری یک فضای اندیشه‌ای مناسب برای برطرف کردن معضلات زیست محیطی کشور در حوزه‌های مشارکت‌های مردمی و آموزش، محیط زیست طبیعی و محیط زیست انسانی است و باید قدردان بستر فراهم شده باشیم و فضا را به سمت افزایش تعامل و هم‌افزایی و اجرای کارهای کمک‌کننده به حل این مسائل سوق دهیم.
راه‌اندازی بانک جامع از شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه محیط زیست
دکتر مرادی با بیان این‌که با توجه به شعار سال، سازمان حفاظت محیط زیست تاکنون در این‌باره فعالیتی در حوزه دانش‌بنیان‌ها نداشته است، گفت: پس از نام‌گذاری سال، ما جزو معدود دستگاه‌هایی بودیم که با یک برنامه‌ریزی شبانه‌روزی و یک کار جهادی توانستیم یک بانک جامع از شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه محیط زیست جمع‌آوری کنیم و نخستین همایش شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه محیط زیست را با تأکید بر فرصت‌ها و راهکارها برگزار کنیم که هم‌اکنون دبیرخانه شرکت‌های فعال در حوزه محیط زیست نیز در سازمان حفاظت محیط زیست فعال است.
وی با تأکید بر این‌که این تفاهم‌نامه می‌تواند سرآغاز فعالیت‌های بزرگ و ارزشمندی در حوزه محیط زیست باشد، در ادامه تصریح کرد: این جلسه از این حیث که سه حوزه مهم در خصوص علم، محیط زیست و دستگاه‌های اجرایی در کنار هم قرار گرفته‌اند تا بتوانند یک اتفاق خوبی را در حوزه محیط زیست و بهبود شرایط زیست محیطی کشور رقم بزنند، بسیار ارزشمند است.
معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست کشور با اشاره به پیشنهاد ایجاد کارگروه مشترک، گفت: ایجاد این کارگروه تخصصی می‌تواند زمینه‌های همکاری، ظرفیت‌ها و نیازهای محیط زیست را شناسایی کند تا بتوانیم هرچه سریع‌تر به سمت تحقق اهداف تفاهم‌نامه حرکت کنیم.
در ادامه این نشست، دکتر علیرضا نورپور، رئیس دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران با اشاره به اهمیت موضوع تفاهم‌نامه گفت: این تفاهم‌نامه بستری است تا بتوانیم از ظرفیت‌های بسیار دانشگاه تهران، پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و سازمان حفاظت محیط زیست در راستای تحقق اهداف تفاهم‌نامه به‌نحو احسن بهره‌برداری کنیم، روحیه جهادی و توانایی‌های افراد حاضر در سازمان حفاظت محیط زیست می‌تواند سبب اتفاقات بی‌سابقه‌ای شود.
علت بیش از ۹۵ درصد تغییرات اقلیمی ناشی از سوخت‌های فسیلی است
ضیاءالدین الماسی، رئیس مرکز آموزش محیط زیست هم در این نشست با اشاره به این‌که ما در حال تجربه بحران‌های محیط زیست هستیم، گفت: براساس اعلام پژوهشگران علت بیش از ۹۵ درصد تغییرات اقلیمی در سال‌های اخیر ناشی از مصرف سوخت‌های فسیلی و آلودگی‌های ناشی از مصرف نفت و گاز است.
وی تصریح کرد: بررسی کشورهای مصرف‌کننده نفت نشان می‌دهد که اقتصاد جهان بر مبنای سوخت‌های فسیلی است و این خود علت اصلی ایجاد گازهای گلخانه‌ای و در نهایت افزایش گرمای زمین است.
رئیس مرکز آموزش محیط زیست یادآور شد: باید پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان به میدان آمده و با ارائه راهکارهای فناورانه در این حوزه به سازمان محیط زیست کمک کنند و بدین ترتیب مسائل زیست محیطی ضرورت یکی شدن پارک‌های علم و فناوری و سازمان محیط زیست را نشان می‌دهد.
بر اساس این گزارش، بهره‌گیری حداکثری از ظرفیت‌های علمی، تجربی، مشاوره‌ای و فناورانه سخت‌افزاری و نرم‌افزاری سه‌جانبه سازمان حفاظت محیط زیست، پارک علم و فناوری و دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران برای رفع معضلات محیط زیستی؛ آینده‌پژوهی و نیازسنجی در حوزه فناوری و دانش نوین محیط زیست؛ همگرایی پژوهش‌های دانشگاهی با نیازها و اولویت‌های سازمان حفاظت محیط زیست؛ حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در توسعه، نمونه‌سازی و تجاری‌سازی محصولات در حوزه محیط زیست و تسهیل تجاری‌سازی ایده‌ها و محصولات دانش‌بنیان در حوزه محیط زیست از اهداف انعقاد این تفاهم‌نامه سه‌جانبه است.سازمان حفاظت محیط زیست در این تفاهم‌نامه متعهد شده است در زمینه بومی‌سازی، انتقال و توسعه فناوری‌های جدید برای کاهش یا رفع آلودگی‌های محیط زیستی، کاهش انتشار یا اثرات گازهای گلخانه‌ای، توسعه منابع انرژی پاک، تأمین ابزارهای سنجش، پایش و کنترل آلودگی در منابع انتشار همکاری کند و تأمین نیازهای سازمان حفاظت محیط زیست در حوزه‌های پایش و توسعه بکارگیری انرژی‌های تجدیدپذیر را با اولویت بهره‌گیری از شرکت‌های عضو پارک علم و فناوری دانشگاه تهران سامان دهد.ایجاد ساز و کار لازم برای اعتبارسنجی و تهیه تجهیزات فناورانه شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه محیط زیست با اولویت شرکت‌های داخلی؛ همکاری در برنامه‌های تحقیقاتی دانشگاهی در حوزه‌های مختلف محیط زیست دریا، هوا، آب و فاضلاب، خاک، انرژی‌های تجدیدپذیر، منابع طبیعی و سوانح؛ ایجاد ظرفیت کافی و شرایط لازم برای انجام دوره‌های کارآموزی دانشجویان در سازمان حفاظت محیط زیست؛ پیگیری برای استفاده از تسهیلات صندوق ملی محیط زیست جهت ارتقای توان و تولید محصولات دانش‌بنیان دانشگاه در حوزه محیط زیست و اولویت‌دهی به بهره‌گیری از ظرفیت اساتید دانشکده محیط زیست و پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در پژوهش، مشاوره، تحقیقات و نظارت بر اجرای طرح‌های کلان محیط زیستی از دیگر تعهدات سازمان حفاظت محیط زیست در این تفاهم‌نامه است.
دانشکده محیط زیست و پارک علم و فناوری دانشگاه تهران نیز متعهد به همکاری با سازمان حفاظت محیط زیست در راستای شناسایی مشکلات و آسیب‌شناسی در حوزه‌های مختلف محیط زیست شده‌اند. همکاری در بازنگری و تدوین دستورالعمل‌ها، حدود مجاز، برنامه عملیاتی و مدیریتی مورد نیاز سازمان حفاظت محیط زیست و همچنین همکاری در ارزیابی و سنجش مقایسه‌ای ابزارهای دقیق آزمایشگاه‌های معتمد محیط زیست در مواردی که امکان سنجش توسط آزمایشگاه سازمان حفاظت محیط زیست وجود ندارد، از تعهدات دانشگاه تهران در این تفاهم‌نامه است.استفاده از ظرفیت بین‌المللی دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران و ارتباطات با شرکت‌های دانش‌بنیان و دانشگاه‌های خارج از کشور جهت راه‌اندازی آزمایشگاه مرجع آلودگی بویایی و تأمین تجهیزات آزمایشگاهی و تربیت نیروی متخصص در حوزه آلودگی بویایی از دیگر محورهای تفاهم‌نامه سه‌جانبه بین سازمان حفاظت محیط زیست، دانشکده محیط زیست و پارک علم و فناوری دانشگاه تهران است.
انتهای پیام

سورس :
https://www.isna.ir/news/1401061410826/راه-اندازی-آزمایشگاه-مرجع-آلودگی-بویایی-و-تربیت-نیروی-متخصص

دکمه بازگشت به بالا