اخبار علمی پزشکی

ماجرای خوابیدن تعدادی از دانشجویان دانشگاه حکیم سبزواری در پارک چه بود

ماجرای خوابیدن تعدادی از دانشجویان دانشگاه حکیم سبزواری در
پارک چه بود
ایسنا/خراسان رضوی مدتی می‌شود که برخی دانشجویان خوابگاهی حکیم سبزواری در رشته کارشناسی ارشد تاریخ از مشکلات عدیده‌ای که گریبان‌گیرشان شده گلایه‌مند هستند. آن‌ها از جابه‌جایی‌های مکرر و بهداشت نامطلوب خوابگاه‌های این دانشگاه که یکی از قطب‌های علمی آموزشی شرق کشور محسوب می‌شود، به شدت ناراضی و معترض هستند.

م. م یکی از همان دانشجویان خوابگاهی این دانشگاه است که از بهمن سال گذشته  در خوابگاه ساکن شده و اکنون یکی از منتقدان جدی وضعیت موجود است. وی که دانشجوی کارشناسی ارشد تاریخ دانشگاه حکیم سبزواری و ورودی مهر ۱۴۰۰ است، در گفت‌وگو با ایسنا ضمن گلایه‌مندی از برخورد نامطلوب مسئولان دانشگاه با دانشجویان گفت: باوجود اینکه خوابگاه خانه دوم دانشجو محسوب می‌شود، اما متأسفانه از سوی مسئولان دانشگاه کم کاری‌هایی در این خصوص صورت می‌گیرد.
این دانشجو افزود: شاید در ماه دو تا سه روز را برای دیدار خانواده به مشهد بروم اما دیگر روزها را در همین مکان مشغول به تحصیل و زندگی هستم.
وی با انتقاد از وضعیت بهداشتی خوابگاه و جابجایی‌های مکرر دانشجویان اظهار کرد: از قبل عید که به خوابگاه رفته‌ایم تاکنون ۵ تا ۶ مرتبه تغییر مکان داده‌اند.
م.م خاطرنشان کرد: اگرچه هر زمان که جابجا می‌شویم چند روز از وقت خود را باید صرف جابجایی وسایل و نظافت کنیم اما پس از مدت زمان کوتاهی مجدد اعلام می‌شود باید وسایل خود را به خوابگاه دیگری ببریم.
وی با بیان اینکه تاکنون چندین مرتبه خوابگاهمان را تغییر داده‌اند، گفت: متأسفانه یک بار ساعت ۱۱ شب بدون اینکه از قبل اعلام کنند گفتند باید مکان را تغییر دهیم، حتی ترم قبل باوجود اینکه زمان امتحانات بود ساعت ۱۲ شب به یک‌باره گفتند برای تیم‌های ورزشی باید خوابگاه را تحویل دهیم که البته با امتناع دانشجویان این اتفاق نیفتاد.
این دانشجوی رشته تاریخ اظهار کرد: متأسفانه اگر تیم‌های ورزشی به دانشگاه بیایند اولویت با آن‌ها بوده و به دانشجویان توجهی نمی‌شود و مجبوریم برای اسکان تیم‌های ورزشی خوابگاه را تغییر دهیم.
وی در خصوص اتفاقاتی که در شب تاسوعا برای آن‌ها در دانشگاه افتاد و مجبور شدند شب را تا صبح در پارک سپری کنند، گفت: شامگاه ۱۵ تیرماه همزمان با شب تاسوعا بود که به همراه دیگر دوستانم از مشهد برگشتیم و به خوابگاه اندیشه دو که محل اسکانمان بود مراجعه نمودیم اما با درهای قفل شده مواجه شدیم.
م.م بیان کرد: هرچند پس از پیگیری‌های بسیار اعلام نمودند خوابگاه برای انجام تعمیرات و قطع بودن آب و برق برای مدت زمان نامعلومی پلمب شده، اما حتی اجازه برداشتن وسایلمان را ندادند. البته روز بعد که برای برداشتن وسایل به همان خوابگاه رفتم هیچ مشکلی نداشت.
وی با انتقاد از اینکه آن شب هیچ محلی برای اسکان به ما ندادند و مجبور شدیم به همراه دیگر هم اتاقی‌هایم شب را تا صبح در پارک نزدیک دانشگاه سپری کنیم، گفت: حتی بعد از مدتی که برای پیگیری به سراغ رئیس دانشگاه رفتیم اعلام نمودند اصلاً نباید به ما خوابگاه می‌دادند و باید با کسی که این اقدام را کرده‌ برخورد شود.
این دانشجوی خوابگاهی افزود: هر چند ما دانشجوی این دانشگاه هستیم ولی می‌گویند اگر مشکل دارید می‌توانید از این دانشگاه بروید، البته از بازرسی وزارت علوم، حراست دانشگاه، صندوق رفاه دانشگاه و امور خوابگاه‌ها پیگیری‌هایی را در این خصوص داشتیم اما هیچ‌کس جواب نداد و اصلاً مشکل ما برایشان مهم نبود.
رفتن از خوابگاه به دلیل مشکلات
 م. ح هم یکی دیگر از دانشجویان غیر بومی دانشگاه حکیم سبزواری است که در رشته ارشد مکانیک تحصیل می‌کند.
او در گفت‌وگو با ایسنا گفت: زمانی که این دانشگاه را انتخاب نمودیم از همان ابتدا اعلام نمودند که خوابگاه دارند ولی اکنون گفته‌اند که به ما خوابگاه تعلق نمی‌گیرد.
م.ح بیان کرد: اگر چه در هر ترم برای خوابگاه ۴۰۰ هزار تومان پرداخت می‌کنیم اما خوابگاه فاقد فرش بوده و موکت‌ها بسیار کثیف هستند و در هر زمان که خوابگاه را تغییر می‌دهند تا چند روز مجبور به تمیزکاری هستیم.
وی تصریح کرد: باوجود فضای خالی بسیاری که دانشگاه برای اسکان دانشجویان دارد، اما در زمان کرونا در یک اتاق تا ۶ نفر را اسکان دادند.
این دانشجوی دانشگاه حکیم سبزواری خاطرنشان کرد: هنوز مشخص نیست که‌ ترم بعدی خوابگاه خواهیم داشت یا نه حدود ۳۰ تا ۴۰ نفر هستیم که در خوابگاه به سر می‌بریم، اما برخی به دلیل همین مشکلات در داخل شهر اتاق گرفته‌اند. حتی اجازه آوردن خودرو به پارکینگ دانشجویان را هم نمی‌دهند.
دانشجویان اصرار بر تحویل اتاق دربست داشتند
به دلیل انتقاداتی که دانشجویان دانشگاه حکیم سبزواری از وضعیت نامطلوب خوابگاه‌ها داشتند به سراغ دکتر رسول شادنیا معاون فرهنگی دانشجویی این دانشگاه رفتیم که او نیز در گفت‌وگو با ایسنا به ارائه توضیحاتی پرداخت.
وی با بیان اینکه خوابگاه‌های دانشگاه حکیم سبزواری ظرفیتی بالغ‌بر ۱۹۳۶ نفر برای دخترها و ۷۵۰ نفر برای پسرها دارد، گفت: با توجه به تقاضاهایی که از سوی دخترها و پسرها برای اسکان در خوابگاه داریم در ابتدای سال تحصیلی ظرفیت‌ها مشخص می‌شود.

شادنیا افزود: اولویت در اسکان ابتدا با دختران دانشجو بوده که تلاش می‌شود در حد ممکن در داخل خود دانشگاه اسکان داده شوند، البته ظرفیتی هم برای پسرها در نظر گرفته شده که با توجه به تقاضا کم یا زیاد خواهد شد.
وی تصریح کرد: اندیشه یک و دو که برای اسکان پسرها در نظر گرفته شده ۸۴۰ نفر و خوابگاه بهار، ولی عصر و گلستان که برای دخترها اختصاص یافته ۱۹۴۰ نفر ظرفیت دارد.
معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه حکیم سبزواری اظهار کرد: اولویت خوابگاه با دانشجویان روزانه‌، کسانی که سنواتی نیستند، آن‌هایی که مشروطی کمتری دارند، کسانی که هزینه‌های خوابگاه را برای صندوق رفاه واریز نموده و بدهکار نیستند و دانشجویانی که نظم و قوانین را در داخل خوابگاه رعایت ‌می‌کنند، است.
وی خاطرنشان کرد: هر چند تمامی دانشگاه‌های کشور برای اسکان دانشجویان با مشکلاتی مواجه هستند، اما در دانشگاه حکیم سبزواری با مشکلات کمتری مواجه هستیم به طوری که با احداث یک خوابگاه جدید که اکنون ۸۳ درصد پیشرفت دارد و تا بهمن‌ماه در صورت تخصیص اعتبار تکمیل می‌شود ۲۰۰ نفر به ظرفیت خوابگاه دختران اضافه خواهد شد.
شادنیا بیان کرد: اگر چه کمبودها را قبلاً با خوابگاه‌های خودگردان و فضاهایی که داخل شهر بود، جبران می‌کردیم اما در ایام کرونا این خوابگاه‌های خودگردان با تغییر کاربری که دادند مسکونی شدند.
وی در ادامه در خصوص اعتراضاتی که از سوی برخی دانشجویان برای وضعیت نامطلوب خوابگاه‌ها مطرح شده است، گفت: هر چند در ابتدای مرمت و ساخت و ساز یکی از خوابگاه‌ها به این افراد که دانشجوی رشته تاریخ هستند، اعلام شد وسایل خود را به مکان دیگری ببرند اما متأسفانه اقدامی صورت نگرفت و بعد از یک ماه که مصادف با شب تاسوعا بود مجدد ساعت ۱۲ شب به خوابگاه برگشتند.
معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه حکیم سبزواری اظهار کرد: هر چند اگر خوابگاه باز هم باشد از ساعت ۱۱ شب به بعد دانشجو قبول نمی‌کنیم و تخلف محسوب می‌شود، اما این تعداد دانشجو اصرار داشتند چون وسایلشان باقی مانده باید به همان خوابگاه قبلی که تخلیه شده بروند.
وی تصریح کرد: چون مسئول خوابگاه نمی‌توانسته پست خود را ترک کند و در خوابگاه قبلی را برای آن‌ها باز کند این دانشجویان قبول کردند به مکان دیگری بروند، هر چند مسئول خوابگاه چند اتاق را نشان آن‌ها می‌دهد اما ممانعت کرده و اتاق دربست می‌خواستند که باز هم اتاق دیگری را در پایین اتاق دانشجویان اتباع معرفی می‌کنند همان را هم نپسندیدند و ترجیح دادند در بیرون دانشگاه شب را سپری کنند.
شادنیا با بیان اینکه دانشجو حق اینکه تعیین کند به چه اتاقی برود را ندارد فقط می‌تواند هم اتاقی‌های خود را مشخص کند، گفت: این تعداد دانشجو حتی در آن شب حاضر نشدند به یکی از واحدها که فقط دو نفر بودند، بروند و اصرار بر تحویل اتاق دربست داشتند.
وی همچنین در خصوص خالی کردن خوابگاه برای تیم‌های ورزشی گفت: در مقطعی چند تیم بسکتبال برای دو تا سه روز در دانشگاه مستقر شدند که آن هم در خوابگاهی بوده که ظرفیت خالی داشته و نیازی به تخلیه اتاق‌های دانشجویان نداشته است.
معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه حکیم سبزواری در پایان از دغدغه اسکان دانشجویان همزمان با شروع سال تحصیلی خبر داد و گفت: تا زمانی که ثبت نام‌ها و ورودی‌های جدید مشخص نشوند، نمی‌توان اعلام کرد که با چه کمبودی مواجه خواهیم بود اما پیش بینی می‌شود بیشتر کمبود برای پسرها باشد و تمامی دختران در داخل دانشگاه اسکان داده شوند.
مروری بر زندگی خوابگاهی دانشجویان حکیم سبزواری و همراه شدن با این مشکلات، بر این ضرورت تأکید می‌کند که زیرساخت‌های خوابگاه‌های ما نیازمند تحول و توسعه اساسی است و با وجود تلاش‌هایی که برای گسترش این فضاها انجام شده، هنوز کمبودهای فراوانی وجود دارد که خوابگاه‌های ما را از استانداردهای مطلوب دور کرده است.
به نظر می‌رسد همراه با توسعه روز افزون ظرفیت دانشگاه‌ها و اضافه شدن تعداد زیادی دانشجو آن هم به طور سالانه، باید هم برای بالا بردن امکانات زندگی در این خوابگاه‌ها تلاش کرد هم با فراهم کردن حمایت‌های مشاوره‌ای و فرهنگی، کیفیت زندگی دانشجویان را در پربارترین دوران زندگی‌شان بالاتر برد.
انتهای پیام

سورس :
https://www.isna.ir/news/1401061410765/ماجرای-خوابیدن-تعدادی-از-دانشجویان-دانشگاه-حکیم-سبزواری-در-پارک

دکمه بازگشت به بالا