اخبار ورزشی

ایران در ارمنستان خودرو می‌سازد

ایران در ارمنستان خودرو می‌سازد
علیرضا پیمان پاک، معاون وزیر صمت و رئیس سازمان توسعه تجارت ایران شب گذشته میزبان نارک تریان، معاون وزیر اقتصاد ارمنستان بود.
در این دیدار که در سازمان توسعه تجارت برگزار شد، طرفین در خصوص توسعه روابط تجاری، راه‌های جایگزین ترانزیت کالا، فهرست کالای تهاتری، احداث خط تولید خودرو ایرانی در ارمنستان و احداث خط تولید مشترک لوازم خانگی و الکترونیکی به بحث و تبادل نظر پرداختند.
پیمان پاک با بیان اینکه در اواسط ماه اکتبر هیأت بزرگ تجاری از ایران همزمان با افتتاح مرکز تجاری جمهوری اسلامی ایران در ایروان عازم ارمنستان خواهد شد گفت: برای شروع شرکت‌های ایرانی در این مرکز مستقر شده‌اند که امیدواریم به توسعه روابط تجاری دو کشور منجر شود.
وی به توسعه همکاری‌ها در حوزه معادن نیز اشاره‌ای داشت و در خصوص حضور شرکت‌های ایرانی در ارمنستان جهت ساخت جاده گفت: پروژه احداث جاده سیسیان در ارمنستان برای دو کشور مهم است.
تریان، معاون وزیر اقتصاد ارمنستان نیز با استقبال از حضور شرکت‌های ایرانی در پروژه‌های جاده سازی ارمنستان گفت: در خصوص تهاتر کالا مذاکرات طولانی داشتیم که اکنون در حال به ثمر نشستن است و خیلی خوشحالیم که دو کشور شرکت‌های کارگزاری خود را برای تهاتر شناسایی کرده‌اند.
وی با تاکید بر اینکه از نظر ارمنستان بازنگری در بحث مالیات و عوارض جاده‌ای موضوع بسیار مهمی است تاکید کرد: کارشناسان ما بررسی‌های زیادی کردند که تاثیر بسیار زیادی روی توسعه روابط تجاری دو کشور داشته باشد.
پیمان پاک نیز در این خصوص گفت: تشکیل یک کارگروه برای بازنگری در بحث عوارض جاده‌ای ارمنستان اقدام مفید و رو به جلو درتوسعه روابط تجاری دو کشور محسوب می‌شود.
وی همچنین در پیشنهادی از علاقه یکی از خودروساز‌های داخلی به راه اندازی خط تولید در ارمنستان اشاره کرد و گفت: با توجه به عضویت ارمنستان در اتحادیه اوراسیا، این اقدام می‌تواند برای ۲ کشور دستاورد‌های خوبی داشته باشد.
معاون وزیر اقتصاد ارمنستان نیز با استقبال از این موضوع گفت: ما آماده هستیم تا در بحث زیرساخت و تامین زمین مناسب با شرکت ایرانی همکاری داشته باشیم و پیشنهاد می‌کنیم هیأتی به ارمنستان سفر کنند تا مقدمات این پروژه آماده شود.
وی ادامه داد: پیشنهاد می‌کنیم همراه این هیأت خودرویی، هیأتی متشکل از تولیدکنندگان لوازم خانگی و الکترونیکی نیز به ارمنستان اعزام شوند چرا که مایل هستیم در این خصوص نیز خط تولید مشترک احداث شود.
در ادامه این دیدار طرفین در خصوص راهکار‌های مختلف برای حل مشکلات ترانزیت کالا از ایران به ارمنستان و روسیه بحث و تبادل نظر کردند.

منبع :
https://www.yjc.news/fa/news/8231911/ایران-در-ارمنستان-خودرو-می‌سازد

دکمه بازگشت به بالا