اخبار سیاسی

بررسی دوفوریتی طرح استفساریه پرداخت حقوق به جانبازان و آزادگان فاقد شغل

بررسی دوفوریتی طرح استفساریه پرداخت حقوق به جانبازان و
آزادگان فاقد شغل
در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی، بررسی دوفوریت طرح استفساریه بند (هـ) تبصره (۱۲) قانون بودجه ۱۴۰۱ در دستور کار قرار گرفت و به تصویب نمایندگان رسید.
محسن زنگنه در توضیح اهمیت ضرورت بررسی دوفوریت طرح استفساریه گفت: در این بند آمده است که بنیاد شهید و امور ایثارگران مکلف است از محل اعتبارات موضوع ردیف ۱۳۶۰۰ جدول شماره ۷ این قانون به جانبازان و آزادگان فاقد شغل و درآمد که براساس قوانین نیرو‌های مسلح مشمول دریافت حقوق وظیفه نیستند، تا زمانی که فاقد شغل و درآمد باشند ماهانه کمک معیشت معادل حداقل حقوق کارکنان دولت دریافت کنند.
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، افزود: براساس تبصره ۱۲ جز الف بند یک، حداقل حقوق دریافتی برای کارکنان دولت ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان مصوب شد، اما اتفاقی که در عمل رخ داده این است که سازمان برنامه و بودجه و بنیاد شهید تفسیری متفاوت از بند هـ تبصره ۱۲ قانون بودجه ۱۴۰۱ دارند و معتقدند حداقل حقوق ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است که براساس تعبیر صورت گرفته این رقم به ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسیده که در حال حاضر پرداخت می‌شود.
وی یادآور شد: منظور قانونگذار و مجلس از این قانون، ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بوده لذا باید اختلاف ایجاد شده بین سازمان برنامه و بنیاد شهید با این استفساریه برطرف شود. ضمن اینکه از زمانی که قانون تصویب شده تا به امروز تورم بالایی بر ایثارگران و جانبازانی که هزینه درمانی بالایی داشته و دارای کهولت سن نیز هستند تحمیل شده است.
وی ادامه داد: اختلاف دریافتی قبل و بعد از تصمیم استفساریه در طول سال حدود ۲.۸ هزار میلیارد تومان می‌شود و رئیس کمیسیون بودجه نیز با این طرح موافق است.
پس از سخنان موافقان و مخالفان، ۱۷۶ نماینده مجلس با بررسی دو فوریتی این استفساریه موافقت کردند.

منبع :
https://www.yjc.news/fa/news/8227483/بررسی-دوفوریتی-طرح-استفساریه-پرداخت-حقوق-به-جانبازان-و-آزادگان-فاقد-شغل

دکمه بازگشت به بالا