اخبار استان ها

مشاهده گونه کمیاب “شوکا ” در سد بیجار رودبار

مشاهده گونه کمیاب “شوکا ” در سد بیجار رودبار
ایسنا/گیلان رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رودبار گفت: گونه کمیاب شوکا معروف به گوزن مینیاتوری در سد بیجار شهرستان رودبار مشاهده شد.
علی فرهی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: یک گونه جانوری “شوکا” معروف به گوزن مینیاتوری استان گیلان که در جنگل های استان گیلان کمیاب شده است توسط یک گردشگر در آبهای سد آیت الله بهجت شهر بیجار رودبار در حال شنا  مشاهده و تصویربرداری شد.

وی افزود: شوکا که به گوزن مینیاتوری گیلان معروف است، به دلیل اطلاعات کم از این گونه تصور می شد نسل آن در جنگل های گیلان کمیاب شده است.

فرهی خاطرنشان کرد: ثبت و تصویربرداری از این  شوکای نر، توسط یکی از گردشگران بشکل تصادفی در حین قایق سواری در سد آیت الله بهجت شهر بیجار رودبار انجام شده است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رودبار فرهی با اشاره به اینکه ثبت حضور این حیوانات در عرصه های طبیعی نشانگر وجود محیطی امن برای زندگی این جانوران است.

وی تصریح کرد: شوکا پستانداری کوچکتر از مرال، کمی قوزدار و دارای دم بسیار کوتاه است که در زبان ترکمنی آن را شوکه، در ترکی”الیک” و در کردی “فیله گچه” می نامند؛ موهای شوکا در تابستان کوتاه و نرم و به قهوه ای متمایل به قرمز و در زمستان خاکستری است.

انتهای پیام 

سورس :
https://www.isna.ir/news/1401061411347/مشاهده-گونه-کمیاب-شوکا-در-سد-بیجار-رودبار

دکمه بازگشت به بالا