اخبار استان ها

تا زمانی‌ که شرایط مد نظرمان محقق نشود، از نظر ما مذاکره تمام شده نیست

تا زمانی‌ که شرایط مد نظرمان محقق نشود، از نظر ما مذاکره
تمام شده نیست
ایسنا/خراسان رضوی یک تحلیلگر مسائل آمریکا گفت: تا دغدغه‌ها، نگرانی‌ها و اهداف محقق نشود، در جریان مذاکرات به یک نتیجه نهایی نخواهیم رسید.

امیرعلی ابوالفتح در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اظهار نظرات اروپا و آمریکا در خصوص پاسخ ایران به طرفین مذاکرات برجام و غیر سازنده خواندن آن اظهار کرد: تا زمانی‌ که  شرایط مد نظرمان تحقق پیدا نکند، از نظر ما مذاکره تمام شده نیست و اروپایی‌ها چه بگویند پاسخ ایران سازنده بود و چه بگویند نبود، چندان اهمیتی ندارد.
وی ادامه داد: اروپا تابع آمریکاست. زمانی که آمریکا بگوید شرایط توافق حاصل شده، اروپا هم تایید می‌کند و مادامی که آمریکا بگوید به نتیجه نرسیده‌ایم، اروپا هم از همان نظر دنباله‌روی خواهد کرد. به همین دلیل موضع اروپا چندان مهم نیست و آن‌ها تنها در این فرآیند می‌توانند نقش میانجی را ایفا کنند.
این تحلیلگر مسائل آمریکا با اشاره به کم‌اهمیت بودن نظرات مقامات اروپایی در توافق احتمالی عنوان کرد: مهم این است که ایران و آمریکا به نتیجه و اهداف خود دست یابند. هر وقت شرایط ۲ طرف حاصل شد، آنگاه می‌توان گفت به توافق نهایی رسیده‌ایم و احیای برجام میسر شده است.
ابوالفتح در خصوص لابی گسترده اسرائیل و سنگ‌اندازی‌ها در مسیر احیای برجام عنوان کرد: اسرائیل تنها با آمریکا لابی نمی‌کند بلکه با تمام کشورهای دخیل در مذاکرات از جمله آلمان، روسیه و چین رایزنی می‌کند تا به صورت آشکارا مانع توافق شود.
وی با بیان اینکه تاکنون لابی اسرائیل نتوانسته جلوی مذاکرات را بگیرد، گفت: لابی اسرائیل توانسته مذاکرات را طولانی و مواضع آمریکا را سرسختانه‌تر کند اما اینکه عاقبت آمریکا به این فشارها تن می‌دهد یا مانند سال ۲۰۱۵ قصد دارد فارغ از نظرات اسرائیل عمل کند، مشخص نیست.
این  تحلیلگر مسائل آمریکا تاکید کرد: اصلا نمی‌توان برای اینکه کی به توافق خواهیم رسید، زمانی در نظر گرفت. ضرب‌الاجل‌ها و اظهارات برخی از افراد اصلا تعیین‌کننده نیست چراکه ممکن است بیش از ۹۹ درصد متن ۴۰ صفحه‌ای حاضر باشد و فقط برای یک کلمه ساعت‌ها، روزها و ماه‌ها بحث شود.
ابوالفتح خاطرنشان کرد: عنصر زمان برای ایران و آمریکا مهم است ولی نباید بابت این عنصر شروط و دغدغه‌های طرفین کنار گذاشته شود و از گره‌های رسیدن به توافق عبور کرد، چراکه الان ۱۶ ماه از شروع مذاکرات گذشته و نتیجه‌ای شکل نگرفته اما ممکن است همین الان اعلام کنند که توافق صورت گرفت.
وی ادامه داد: با توجه به‌ اینکه تا کنون مذاکرات به درازا کشیده، می‌توان نتیجه گرفت که هنوز شروط، خط قرمزها و خواسته‌های ایران تحقق نیافته و باید منتظر ماند و دید چه چیزی اتفاق می‌افتد.
این تحلیلگر مسائل آمریکا در خصوص تاثیر انتخابات کنگره آمریکا در مذاکرات برجام خاطرنشان کرد: تغییر دولت و مجلس مهم است اما کاملا روشن است که نه همسویی و یکدستی کاخ سفید و کنگره در آمریکا و تسلط حزب دموکرات بر کاخ سفید و کنگره بر رسیدن به توافق اثرگذار بوده و نه افزایش یکرنگی میان دولت و مجلس در جمهوری اسلامی ایران.  
ابوالفتح افزود: الزاما تغییر کنگره و افراد تاثیری ندارد؛ حتی اگر جمهوری‌خواهان در کنگره روی کار آیند، باز هم چیزی عوض نمی‌شود. شاید آن‌ها تنها شرایط را سخت‌تر کنند اما نمی‌توان شاهد بود تحولی بنیادین به وجود آید.
انتهای پیام

سورس :
https://www.isna.ir/news/1401061410836/تا-زمانی-که-شرایط-مد-نظرمان-محقق-نشود-از-نظر-ما-مذاکره-تمام

دکمه بازگشت به بالا