اخبار استان ها

هدف توس‌مسیر حضور در جمع ۴ تیم برتر ایران است

هدف توس‌مسیر حضور در جمع ۴ تیم برتر ایران است
ایسنا/خراسان رضوی سرپرست تیم توس‌مسیر مشهد گفت: هدف تیم توس‌مسیر حضور در جمع ۴ تیم برتر ایران است.

امیر پاکدل در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص وضعیت تیم بدمینتون توس‌مسیر مشهد اظهار کرد: تیم بدمینتون توس‌مسیر راه خود را از ۲ سال گذشته و از لیگ دسته یک آغاز کرد و توانست با بضاعت اندک به عنوان جوان‌ترین تیم حاضر در مسابقات قهرمان شده و جواز حضور در لیگ برتر را از آن خود کند.
وی افزود: در سال ۱۴۰۰ تیم بومی تشکیل دادیم و فقط در ۲ تا سه بازی از بازیکنان غیربومی استفاده کردیم که البته در ادامه مسابقات از تیم جدا شدند. در نهایت نخستین سال حضور خود را با جایگاه ششمی به پایان رساندیم. امتیازشماری و گیم‌شماری‌ در بدمینتون به نحوی است که جایگاه تیم در جدول را تغییر می‌دهد. بر این اساس در بسیاری از آیتم‌ها از تیم‌های بالاتر از خود بهتر بودیم اما به لحاظ تعداد برد و باخت در جایگاه ششم قرار گرفتیم.
سرپرست تیم توس‌مسیر مشهد ادامه داد: بازیکنان ما از رده‌های پایه در هیات بدمینتون استان مشغول به فعالیت هستند. شاکله اصلی تیم را در لیگ دسته یک و لیگ برتر سال گذشته حفظ کرده‌ایم. در حال حاضر نیز تیم‌های مشهد و کرمان جوان‌ترین تیم مسابقات محسوب می‌شوند.
هدف توس‌مسیر کسب رتبه سوم یا چهارمی است
پاکدل خاطرنشان کرد: در هفته نخست چهار بر یک شکست خوردیم و در هفته دوم با همین نتیجه پیروز شدیم. نتایج بازی‌ها بسیار نزدیک است. سال گذشته لیگ برتر آقایان با هشت تیم برگزار شد اما در سال جاری نماینده البرز در مسابقات حضور ندارد و لیگ برتر آقایان با هفت تیم برگزار می‌شود. گمان می‌کنم با اندوخته‌ها و بضاعت خود حداقل رتبه سوم یا چهارمی را از آن خود کنیم.
وی یادآور شد: مهم‌ترین معضل بدمینتون ایران که تمام تیم‌ها را تحت‌الشعاع قرار داده و باعث ریزش اعضای تیم‌ها در سراسر کشور شده، مسائل مالی است. بدمینتون بنیه قوی در کشور ندارد و مورد عنایت مدیران عالی ورزش کشور نیست تا از آن حمایت کرده و شرایط را برای حمایت صنایع و ارکان اقتصادی از این رشته ورزشی تسهیل کنند. به غیر از یک یا ۲ تیم مابقی تیم‌ها با شرایط مالی سختی تیم‌داری می‌کنند. فصل گذشته استان البرز در بخش آقایان و بانوان تیم‌داری کرد اما در فصل جاری در هیچ بخشی وارد عرصه نشد.
سرپرست تیم توس‌مسیر مشهد گفت: بزرگترین مشکل ما هم نبود اسپانسر و حامی مالی است. رایزنی‌های زیادی با صنایع مختلف استان انجام داده‌ایم اما متاسفانه در جذب حامی مالی موفق نبودیم. رقمی که پیشنهاد می‌کردیم هم عدد بالایی به حساب نمی‌آمد و پول پاس گل یک بازیکن ذخیره فوتبال هم نمی‌شود اما این رشته ناشناخته و فاقد پوشش رسانه‌ای است. در تورنمنت‌ها و مسابقات بین‌المللی شرکت نمی‌کنیم و مشکلات بودجه‌ای فدراسیون سبب شده این رشته مظلوم واقع شود. در حال حاضر شرایط بدمینتون به گونه‌ای است که علی‌رغم برخورداری از استعدادهای برتر و بازیکنان شاخص، توجه زیادی به آن نمی‌شود.
پاکدل تصریح کرد: هزینه‌های ایاب و ذهاب بسیار بالا رفته و گرانی خارج از عرف ابزار این رشته کار را سخت‌تر کرده است. به عنوان مثال هر رول توپ بازی لیگ برتری برای تیم ما ۵۰۰ هزار تومان هزینه داشت. گاهی در یک گیم از بازی، یک بازیکن حدود یک رول توپ استفاده دارد. به عبارتی در پنج گیم از بازی که تامین توپ به عهده تیم میزبان است، حدود ۶ تا هشت میلیون تومان فقط برای تهیه توپ هزینه می‌کنیم.
وی اضافه کرد: این میزان هزینه برای تیمی که بنیه مالی ندارد، سخت است. هیات‌های استانی نیز وضعیت مالی مناسبی ندارند که از تیم‌های استان و شهر خود حمایت کنند. کسانی در این مسیر پیروز شده‌اند که بخش خصوصی مستحکمی از آنان حمایت کرده و یا اینکه هیات‌ها و ادارات استانی برای‌شان تامین اعتبار کرده‌اند تا آن تیم در بالاترین سطح آمادگی به لحاظ مالی قرار بگیرد.
سرپرست تیم توس‌مسیر مشهد گفت: در هر حال به آینده این تیم امیدوار هستیم. اکثر شاکله تیم ملی بدمینتون ایران در مسابقات بین‌المللی فجر شیراز از بازیکنان توس‌مسیر تشکیل شده بود. در قسمت بانوان نیز یک مربی و یک داور به عنوان نمایندگان خراسان رضوی حضور داشتند. در مسابقات بین‌المللی شیراز، خراسان رضوی با ۱۲ نماینده حضور داشت که هیچ استان دیگری با این تعداد نماینده در تیم‌های ملی آقایان و بانوان در بخش داوری و مربیگری نماینده نداشت. امیدوارم در سال جاری با حفظ همین مسیر بتوانیم به تیم ملی ایران کمک و امید و انگیزه استعدادیابی و استعدادپروری در خراسان رضوی و مشهد را حفظ کنیم.
انتهای پیام

سورس :
https://www.isna.ir/news/1401061511394/هدف-توس-مسیر-حضور-در-جمع-۴-تیم-برتر-ایران-است

دکمه بازگشت به بالا