اخبار سیاسی

زائران افغانستانی و پاکستانی فعلا به هیچ‌وجه به مرز شلمچه مراجعه نکنند

زائران افغانستانی و پاکستانی فعلا به هیچ‌وجه به مرز شلمچه
مراجعه نکنند
سید مجید میراحمدی رئیس ستاد مرکزی اربعین درباره وضعیت تردد زائران عتبات عالیات از مرز‌های زمینی کشور اظهارداشت: تردد زائران در مرز‌ها به صورت روان در جریان است و مشکل خاصی دراین باره وجود ندارد.
وی افزود: از سمت عراق هم مشکل خاصی وجود ندارد. البته برخی مشکلات جزئی به وجود می‌آید که پیگیری و به سرعت برطرف می‌شود.
رئیس ستاد مرکزی اربعین گفت: میزان خروج زائران از ابتدای ماه صفر تاکنون حدوداً به رقم ۸۵۰ هزار نفر رسیده است. به نظر می‌رسد تعداد زائران هم برابر آخرین گزارش دریافتی تا ساعت ۲۴ امشب، نسبت به روز گذشته افزایش ۱۰۰ درصدی داشته باشد.
وی ادامه داد: پیش بینی می‌کنیم که مرز خسروی تا ساعت ۲۴، افزایش ۴۰۰ درصدی نسبت به دیروز داشته باشد. روند استقبال از مرز خسروی بسیار خوب است. مرز باشماق و تمرچین هم وضعیت خوبی دارد. البته مرز باشماق امروز رسماً کار خود را آغاز کرد و وضعیت خوبی دارد.
میراحمدی با بیان اینکه اهل سنت در دو سوی مرز موکب‌های خوبی را برپا کرده اند، بیان داشت: این کار باعث ایجاد یک وحدت استثنایی و مثال‌زدنی شده است.
وی با بیان اینکه تاکید می‌کنیم که زائران از سه مرز مذکور استفاده کنند، خاطرنشان کرد: ورود به عراق از طریق مرز‌های خسروی، باشماق و تمرچین در بازه زمانی ۶ صبح تا ۶ عصر انجام می‌شود.
رئیس ستاد مرکزی اربعین درباره حل مشکل ممنوعیت خروج زائران پاکستانی و افغانستانی از مرز‌های زمینی به سوی عراق تصریح کرد: ما پیگیری‌های مستمری را درباره اتباع پاکستانی و افغانستانی انجام می‌دهیم. هم وزیر کشور و هم سفیر ایران در عراق و هم بنده با مقامات این کشور در حال گفتگو هستیم. اما، تا این لحظه مشکل این عزیزان رفع نشده است.
وی افزود: تاکید می‌کنیم که زائران افغانستانی و پاکستانی به هیچ‌وجه به مرز شلمچه مراجعه نکنند تا ان‌شاءالله مشکلات آن‌ها با برداشتن موانع از سوی دولت عراق رفع شود.
معاون امنیتی وزیر کشور در پاسخ به سوالی درباره کامیون‌های حامل اقلام موکب‌های اربعین گفت: مشکل کامیون‌های موکب داران حل شده و مرز خسروی نیز به مبادی خروجی افزوده شده است. اکنون تردد کامیون‌های موکب داران از طریق سه مرز خسروی، شلمچه و مهران در حال انجام است.
وی در پایان تاکید کرد: آخرین ساعت تردد از این مرز‌ها تا ساعت ۲۴ فرداست و پس از آن باید از مرز دیگری که اعلام کردیم، عبور کنند.
میراحمدی از مردم ایران خواست:برای کمک به حمل و نقل زائران تا ۲ روز پس از اربعین، از سفرهای غیر ضرور اجتناب ورزند.

منبع :
https://www.yjc.news/fa/news/8232744/زائران-افغانستانی-و-پاکستانی-فعلا-به-هیچ‌وجه-به-مرز-شلمچه-مراجعه-نکنند

دکمه بازگشت به بالا