اخبار ورزشی

برخورد شدید با صرافی‌های متخلف در ارائه خدمات ارز اربعین

برخورد شدید با صرافی‌های متخلف در ارائه خدمات ارز
اربعین
بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به صرافی‌های مجاز، در خصوص هرگونه تخلف در ارائه خدمات ارز اربعین هشدار داد.
در این بخشنامه آمده است: پیرو اطلاعیه قبلی این بانک در خصوص در اولویت قرار دادن ارائه خدمات ارز اربعین، به اطلاع می‌رساند هرگونه امتناع از ارائه خدمات ارز اربعین و در اولویت قرار دادن سایر خدمات توسط صرافی‌ها در ایام عزیمت زوار حسینی به عتبات عالیات و همچنین مشروط کردن ارائه این خدمات به شروطی خارج از موارد ابلاغی این بانک، با شدیدترین برخورد‌های نظارتی از جمله جلوگیری از فعالیت صرافی و سلب صلاحیت مدیران متخلف مواجه خواهد شد.
بازرسان این بانک به صورت محسوس و نامحسوس عملکرد کلی صرافی‌ها در خصوص ارائه خدمات ارز اربعین را رصد نموده و در صورت مشاهده تخلف، اقدامات نظارتی لازم در برخورد با متخلفین انجام خواهد شد.
همچنین بانک مرکزی بخشنامه‌ دیگری برای تسهیل در پرداخت ارز اربعین به متقاضیان در شعبات منتخب ۲۱ بانک عامل صادر کرد.
 در این بخشنامه بانک مرکزی آمده است: سرپرستان خانوار می‌توانند به منظور خرید ارز اربعین اعضای خانواده خود (همسر و فرزندان) که در سامانه سماح ثبت نام نموده اند، با در دست داشتن کلیه مدارک هویتی خود و اعضای خانواده به شعب بانک‌های عامل فروش ارز اربعین مراجعه نمایند. عدم حضور سایر اعضای خانواده در شعبه فروش ارز بلامانع بوده و سرپرست خانوار می‌تواند با کارت بانکی خود نسبت به خرید ارز برای اعضای خانواده خود اقدام نماید.
بانک‌های عامل مکلفند ترتیبی اتخاذ نمایند که شعب منتخب آن‌ها تا تاریخ ۲۶ شهریور سال ۱۴۰۱ نسبت به ارائه خدمات ارز اربعین تا ساعت ۱۸ هر روز اقدام کنند و تا پایان روز چهارشنبه ۱۶ شهریورماه نسبت به معرفی شعب کشیک فروش ارز در روز‌های تعطیل تا تاریخ ۲۶ شهریور اطلاع رسانی نمایند.
بر اساس بخشنامه بانک مرکزی، فروش ارز اربعین صرفاً با ارائه کارت ملی متقاضی ثبت نام شده در سامانه سماح امکان پذیر بوده و دریافت کپی مدارک هویتی ممنوع است.
فروش ارز به زائرین بالای ۵ سال و زیر ۱۸ سال که در سامانه سماح ثبت نام نموده اند به سرپرست ایشان امکان پذیر است. بانک‌ها موظفند کدملی زائرین مزبور را در پایان هر روز به اداره مهندسی نرم افزار بانک مرکزی در قالب فایل اکسل ارسال نمایید. ثبت عملیات فروش موضوع این بند در سامانه سنا الزامی نیست.
 

منبع :
https://www.yjc.news/fa/news/8232906/برخورد-شدید-با-صرافی‌های-متخلف-در-ارائه-خدمات-ارز-اربعین

دکمه بازگشت به بالا