اخبار علمی پزشکی

فروش ۴۰۰ میلیاردی تومانی ۷ هزار شرکت دانش بنیان کشور

فروش ۴۰۰ میلیاردی تومانی ۷ هزار شرکت دانش بنیان کشور
ایسنا/آذربایجان شرقی معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: میزان فروش ۷۰۰۰ شرکت حوزه دانش بنیان کشور در سال گذشته ۴۰۰ هزار میلیارد تومان بوده است.
سورنا ستاری عصر رور سه‌ شنبه، ۱۵ شهریورماه در جلسه ستاد اقتصاد دانش بنیان آذربایجان شرقی، اظهار کرد: پیشرفت در عصر حاضر چیزی جز ایجاد فرهنگ کارآفرینی نیست و سخت‌افزارها و نرم‌افزارها پیش دست این موضوع هستند. آذربایجان‌شرقی به دلیل داشتن همین فرهنگ کارآفرینی توسعه یافته است چرا که این استان استانی نیست که بسیار به منابع معدنی مفتی و رانتی متکی باشد.

به گزارش ایسنا، وی افزود: فرهنگ کارآفرینی یکی از پایه‌های حوزه دانش بنیان ولی با شیوه‌ای جدید است و بنا بر اقداماتی که در این راستا در آذربایجان‌ شرقی اتفاق افتاده است، همه با این موضوع همراه هستند. فعالیت مراکز رشد، صندوق‌های پژوهش نوآوری، خانه‌ها و شرکت‌های خلاق و کارخانه نوآوری تبریز نیز هر یک مفاهیم جدیدی است که در تبریز شکل گرفته است.

وی گفت: اگر همراهی و همکاری لازم به خصوص با جوانان در استان انجام بگیرد، با شکل گیری فرهنگ عمومی، مشکلات مربوط اخذ انواع مجوزها، مالیات، بیمه و … حل می‌شوند. در صورت سخت گیری در این خصوص، خود مسئولان، مسئول مهاجرت افراد نخبه و کارآمد حوزه دانش بنیان استان هستند.

ستاری افزود: تبریز با توجه به فرهنگ قوی کارآفرینی، مشکلات کمتری در این خصوص دارد و از طرفی استاندار محترم آذربایجان شرقی نیز پیگیر مشکلات و موارد اجرایی این حوزه هستند.

وی خاطرنشان کرد: اقتصاد دانش بنیان در کشور توسعه قابل توجهی کرده و محدودیت قانونی کمتری وجود دارد. البته در دنیا هر نوآوری با هر قانونی متناقض است و هیچ قانونی با نوآوری همخوانی ندارد.

وی با بیان این‌که شرکت‌ها رشد یافته و اکنون شرکت‌های چند ده هزار میلیاردی در حوزه دانش بنیان داریم، گفت: پس از سه سال با همکاری مجلس، قانون جهش اقتصاد دانش بنیان را توسعه دادیم و پس از تصویب قانون در سوم خرداد توسط رئیس جمهور ابلاغ شد. این قانون نتیجه سه سال کار همه بوده و آینده ۲۰ ساله حوزه دانش بنیان کشور را همراه با ۱۱ آیین‌نامه اجرایی شکل می‌دهد.

وی با بیان این‌که خلق مفاهیم جدیدی چون خانه‌های خلاق و رشد و توسعه علوم انسانی در حوزه شرکت‌های فناوری نرم مثل انیمیشن، گیم و .. از جمله موارد مطرح شده در این قانون است، اظهار کرد: زیرساخت‌های پیشین مانند صندوق‌های پژوهش و فناوری نیز در این قانون مورد توجه جدی قرار گرفته و اکنون این صندوق‌ها در حد و اندازه بانک‌ها هستند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور خاطرنشان کرد: توسعه برخی روش‌های تامین مالی از جمله بورس و اهمیت یافتن نقش صندوق‌های رشد و صندوق‌های پژوهش ازجمله مفاهیم جدیدی هستند که در چند سال اخیر وارد ادبیات اقتصادی کشور شده‌اند.

وی با بیان این‌که در قانون جدید اقتصاد دانش بنیان اختیارات کامل به صندوق‌های پژوهش و فناوری داده شده است، گفت: تسهیل ارائه مکان ارزان برای فعالیت دانش بنیان از طریق منوط شدن استقرار این شرکت‌ها در مناطق شهری مانند مسکن نیز موضوع دیگری است که مورد توجه قرار گرفته است.

وی در ادامه با اشاره به چالش‌های بخش دانش بنیان در حوزه اتصال صنایع بزرگ به حوزه فناوری، اظهار کرد: صنایع سنتی که بیشتر به عنوان کارخانه مطرح هستند، هر چند که در اشتغال موثر هستند اما اشتغال فارغ‌ التحصیلان دانشگاهی در آن‌ها مفهوم چندانی ندارد و چنین رویکردی در حوزه مونتاژ کاربرد دارد.

ستاری تاکید کرد: برای کشوری با بیش از پنج میلیون دانشجو نمی‌توان با کارخانه، اشتغال‌زایی کرد و نیاز به صنعتی با امکان ایده پردازی، طراحی، بهینه‌سازی و تولید داریم چرا که کارخانه‌های موجود در کشور از اکوسیستم فناوری و دانش بنیان مجزا هستند.

وی افزود: بر اساس قانون جهش اقتصاد دانش بنیان، هزینه و سرمایه گذاری شرکت‌ها در حوزه تحقیق، توسعه و ارتباط با دانشگاه جز اعتبار مالیاتی آن‌ها محسوب می‌شود. 

وی افزود: مستثنی کردن بانک‌ها از سرمایه‌گذاری در شرکت‌های دانش بنیان با نظارت مرکز پژوهش و نوآوری نیز در قانون جهش تولید مورد توجه قرار گرفته است.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با بر لزوم ایجاد شعب ویژه مالیاتی و دادگاه ویژه بیمه برای بررسی تخصصی پرونده شرکت‌های دانش بنیان بیان تاکید کرد و گفت: عوارض واردات ماشین‌آلات برای فعالیت‌های دانش بنیان پس از ۶۰ سال برداشته شده است. البته اجرای قانون از تصویب آن سخت تر بوده و با حمایت رئیس جمهوری، شورای راهبردی برای تعیین دستگاه‌های مجری در اجرای قانون جهش اقتصاد دانش بنیان تشکیل شده است.

وی با تاکید بر این‌که تامین آینده فرزندان ما با اجرای بدون تعارف این قانون است، افزود: این امر، لازمه تربیت نسل جدیدی از کارآفرینان خلاق بوده و نیاز به ایجاد فرهنگی داریم که به جیب و پول پدر جوان نگاه نکند بلکه چند سال آینده او را بر اساس توانمندی و مهارت‌های او ببیند. نیاز به سیستم آموزشی داریم که نیروهایی را برای کارآفرینی و تولید ثروت تربیت کند.

ستاری با بیان این‌که دانشگاهی با جامعه، مردم و صنعت در ارتباط است که بخش قابل توجهی از خروجی آن منجر به حل مسئله، تولید ثروت و ارزش افزوده شود، ادامه داد: باید از فضاها و امکانات آن‌ها برای فعالیت‌های فناور و دانش بنیان توسط نیروهای جوان و خلاق استفاده شود. 

وی با بیان این‌که کار بخش خصوصی، طراحی محصول و تولید آن وظیفه دولت است، افزود: وظیفه و تکلیف پارک‌های علم و فناوری، صندوق‌های پژوهش و نوآوری و … این است که میزان مشارکت بخش خصوصی را در این چرخه پژوهش و فناوری افزایش دهند و با تسهیل صدور مجوزها و فرآیندها ریسک بخش خصوصی را برای حضور در این بخش کاهش دهیم.

انتهای پیام

سورس :
https://www.isna.ir/news/1401061512186/فروش-۴۰۰-میلیاردی-تومانی-۷-هزار-شرکت-دانش-بنیان-کشور

دکمه بازگشت به بالا