اخبار اجتماعیاخبار ورزشی

قاسمپور: کمیته فنی را منحل کنید

قاسمپور: کمیته فنی را منحل کنید
برنامه مجله فوتبال شبکه خبر از ساعت ۲۲:۳۰ دقیقه روی آنتن رفت.
در ابتدای برنامه گزارشی از تساوی بدون گل استقلال و پیکان در ورزشگاه آزادی پخش شد.
گزارشی نیز از اعتراض برخی از دانشجویان دانشگاه تهران به انتخاب شدن مهدی تاج به عنوان رئیس جدید فدراسیون فوتبال جلوی ساختمان این فدراسیون پخش شد.
در ادامه برنامه گزارشی از دیدار‌های هفته نخست فصل جدید لیگ قهرمانان اروپا ۲۰۲۲/۲۰۲۳ پخش شد.
سپس گزارشی از نخستین جلسه هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال با مهدی تاج رئیس جدید این فدراسیون و نواب رئیس اول و دوم او پخش شد.
در ادامه برنامه جواد واحدی شایعات انتخاب کی روش به عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان را بررسی کرد.
ابراهیم قاسمپور، سخنگوی کمیته فنی فدراسیون فوتبال در خصوص شایعاتی مبنی بر انتخاب کارلوس کی روش به عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان گفت: در فوتبال ما خبر زیاد است و بیشتر آن نیز حاشیه است و امیدوارم یکبار مسئولان روی حرفشان بایستند. تاکنون در خصوص انتخاب سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان با کمیته فنی فدراسیون فوتبال مشورتی صورت نگرفته است و آن‌ها کمیته فنی را به حساب نمی‌آورند. اگر به افراد حاضر در کمیته فنی از لحاظ دانش فنی و تجربه اعتقاد دارند که باید با آن‌ها در این خصوص مشورت کنند، در غیر این صورت این کمیته را منحل کنند.
واحدی با یادآوری صحبت‌های علی پروین درباره کمیته فنی که قاسمپور پاسخ داد: کشک و کشک کلسیم و کلی خاصیت‌های دیگری هم دارد.
او ادامه داد: ما انتظار داشتیم از زمانی که مهدی تاج به عنوان رئیس جدید فدراسیون فوتبال انتخاب شد او با اعضای کمیته فنی جلسه‌ای را برگزار کند. اگر اعضای کمیته فنی را قبول دارید با آن‌ها مشورت کنید وگرنه آن را منحل کنید.
او درباره اینکه آیا با انتخاب شدن کی روش به عنوان سرمربی جدید تیم ملی فوتبال کشورمان موافق است یا خیر، گفت: ما قاطعانه با آقای اسکوچیچ مخالف بودیم و نظرات ما با هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال تضاد داشت. ما امیدوارم کسانی که تصمیم می‌گیرند شهامت این را داشته باشند که روی حرفشان باشند و علنا آن را اعلام کنند. من این موش و گربه بازی را به صلاح فوتبال کشورمان نمی‌دانم. ما پس از جلسه رد صلاحیت اسکوچیچ از اعضای هیئت رئیسه انتظار داشتیم پشت ما قایم نشوند و ما انتظار داشتیم دلایل ابقای آقای اسکوچیچ را به ما نیز اعلام می‌کردند.
دیگر میهمان برنامه علیرضا فغانی، داور بین المللی فوتبال کشورمان بود.
فغانی در خصوص داوری‌های لیگ برتر فوتبال گفت: متاسفانه همه‌ای ارکان فوتبال ما به یکدیگر می‌آیند و وضعیت داوری کشورمان نیز مثل سایر قسمت‌های فوتبال کشورمان است.
او ادامه داد:همان طور که بازیکنان جوان به تیم‌ها اضافه می‌شوند و آن‌ها اشتباهاتی نیز مرتکب می‌شوند داور‌های جوان نیز باید به چرخه داوری لیگ برتر وارد شوند. داوران جوان ما تحصیل کرده هستند و فقط باید شرایط برای آن‌ها فراهم شوند تا آن‌ها خودشان را نشان بدهند.
او بیان کرد: ما VAR در کشورمان نداریم و به همین خاطر در هفته‌های ابتدایی لیگ برتر که تیم‌ها به دنبال کسب امتیازات و ثبات هستند مقدرای هجمه‌ها به داوری نیز بیشتر می شود و اگر در هفته‌های ابتدایی علیه تیمی یک یا ۲ اشتباه رخ دهد امتیازات زیادی را از دست می‌دهند و قطعا این باعث می‌شود فشار‌ها روی داوران بیشتر شود. امیدوارم این فشارها، هجمه‌ها و مصاحبه‌ها حین و بعد بازی حتی علیه تیم‌ها کمتر شود و کاهش این مسائل باعث آرامش بیشتر فوتبالمان خواهد شد.
او درباره اینکه آیا فوتبال کشورمان در چند سال اخیر پیشرفتی داشته است یا خیر، عنوان کرد: از نظر فوتبالی لیگ کشورمان، استرالیا، ژاپن و کره، عربستان، قطر و امارات جزو لیگ‌های طراز اول محسوب می‌شود، اما از نظر سخت افزاری آنجا سیستم حکمفرماست و وقتی برنامه‌ای از طرف فدراسیون فوتبال یا سازمان لیگشان نوشته می شود آن برنامه اجرا خواهد شد. در استرالیا چندین سال است که VAR راه اندازی شده است و روابط در آن جا کمتر است که افراد سیاسی یا نمایندگان مجلس نظراتی در کار‌ها بدهند در آن جا فوتبال راه خودش را می‌رود و فکر می‌کنم این موضوع تنها تفاوت ما است.
او درباره دستمزد داوران در لیگ برتر استرالیا گفت: قبلا فقط ۳ داور تمام وقت در استرالیا بود که من نیز به این جمع اضافه شدم و ما مثل کارمند تمام وقت کارمان داوری است، اما بقیه داوران وسط از ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ و کمک داوران نیز از ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ دلار استرالیا در هر بازی دستمزد می‌گیرند، اما هزینه زندگی نیز در استرالیا بسیار زیاد است.
او ادامه داد: در استرالیا نیز فاصله دستمزد داوران و بازیکنان نیز زیاد است. در حال حاضر دستمزد داوران وسط در لیگ برتر کشورمان از یک به ۴ میلیون تومان در هر بازی افزایش یافته است، اما دستمزد هر بازیکن در هر بازی ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان است و این اختلاف خیلی فاحش است.
فغانی درباره اختلاف دستمزد داوران و بازیکنان در لیگ برتر استرالیا بیان کرد: به خاطر همه گیری ویروس کرونا بازیکنان در استرالیا سالیانه ۲۰۰ هزار دلار دستمزد دریافت می‌کنند. رضا قوچان نژاد نیز یک فصل در لیگ استرالیا بازی کرد، اما فکر می‌کنم به خاطر فشار مالیات از این لیگ رفت.
او درباره اینکه حق اش که فینال جام جهانی ۲۰۲۲ قطر را قضاوت کند، گفت: قضاوت این دیدار حق کسی است که قضاوت‌های بهتری داشته باشد. در کشورمان این انتظار ایجاد شده است که من به خاطر اینکه در دوره قبلی دیدار رده بندی را قضاوت کردم در این دوره باید فینال را قضاوت کنم، اما  همه چی بستگی به عملکرد داوران در مسابقات دارد و هر بازی برای ما حکم فینال را دارد. تیم داوری ما آقای منصوری و ابوالفضلی هستند و هر سه نفرما کارمند شهرداری هستیم.
فغانی درباره رابطه اش با کولینا گفت: رابطه ما استاد و شاگرد و فرزند و پدری است و او در همه کلاس‌ها به همه داوران توجه ویژه‌ای دارد و امیدوارم این شرایطی که تیم داوری ما برای حضور در جام جهانی را دارد تیم ملی فوتبال کشورمان نیز می‌داشت و انشاالله با درایت کادرفنی تیم ملی کشورمان به دور بعدی جام جهانی صعود کند.
او درباره راه اندازی VAR در فوتبال کشورمان گفت: راه اندازی این سیستم به حمایت‌های سازمان صدا و سیما بستگی دارد، اما اکثرا این سیستم به صورت پرتابل در یک ون قرار دارد و سایر موارد مثل اینترنت نیز نیاز است. من در جام جهانی قبلی از VAR استفاده کردم، اما اشتباهی نداشتم.
 

منبع :
https://www.yjc.news/fa/news/8233035/قاسمپور-کمیته-فنی-را-منحل-کنید

دکمه بازگشت به بالا