اخبار بین المللی

تقدیر رئیس جمهور اوکراین از گزارش آژانس

تقدیر رئیس جمهور اوکراین از گزارش آژانس
رئیس جمهور اوکراین از گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی که در آن وجود تجهیزات نظامی روسیه در نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا ذکر شده بود، تقدیر کرد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از کی یف، ولودیمیر زلنسکی گفت: «در این گزارش به وجود تجهیزات نظامی روسیه در داخل نیروگاه هسته ای، فشاری که در این محل بر کارکنان ما اعمال شده و همچنین به وضوح به اشغال نظامی روسیه اشاره شده است. این چیز خوبی است».
او که درباره پیشنهادی که در گزارش آژانس درباره ایجاد منطقه امنیتی در این نیروگاه مطرح گردیده، مردد به نظر می‌رسد، گفت: «چنانچه محتوای این پیشنهاد عاری سازی نظامی در نیروگاه مرکزی است، ما می‌توانیم از چنین منطقه محافظتی عاری شده از سلاح حمایت کنیم».
آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش خود که سه شنبه منتشر شد ایجاد یک منطقه عاری از سلاح را در خارج از بزرگترین نیروگاه هسته‌ای اروپا توصیه کرد. 
به رغم توصیه‌های آژانس، روس‌ها و اوکراینی‌ها متقابلا یکدیگر را به شلیک‌های توپخانه‌ای به این نیروگاه متهم کردند. هفته گذشته، گروهی متشکل از ۱۴ نفر از سوی آژانس به این نیروگاه اعزام شد. رافائل گروسی، رئیس آژانس اعلام کرده بود این نیروگاه در درگیری‌ها خسارت دیده است و دست کم دو عضو از این گروه باید به طور دائم در محل بمانند تا امنیت تأسیسات تضمین شود.
نیرو‌های روسیه اوایل ماه مارس کنترل این تأسیسات را به دست گرفتند و از آن زمان تاکنون حملات مداومی در اطراف این نیروگاه هسته ای صورت گرفته است.

منبع :
https://www.yjc.news/fa/news/8233112/تقدیر-رئیس-جمهور-اوکراین-از-گزارش-آژانس

دکمه بازگشت به بالا