اخبار استان ها

تضارب آرا درباره عبور از یک آزادراه

تضارب آرا درباره عبور از یک آزادراه
ایسنا/خراسان رضوی دوشنبه، ۳۱ مردادماه جاری بود که خبر الکترونیکی شدن اخذ عوارض در  آزادراه مشهد-باغچه (آزادراه شهید شوشتری) منتشر شد و سه‌شنبه، یک شهریور نیز شهردار مشهد از برداشته شدن گیت‌های عوارضی در این آزادراه برای تسهیل تردد به بهشت رضا(ع) خبر داد.
عبدالله ارجائی گفته بود:«با توجه به ترافیک شدید کندروهای حاشیه آزادراه شهید شوشتری مخصوصا در روزهای پنجشنبه و جمعه و ایام خاص و سختی دسترسی به بهشت رضا(ع) با هماهنگی شهرداری مشهد، پلیس راه، استانداری و وزارت راه و شورای همتا با برداشتن گیت‌های عوارضی خروجی مشهد در بزرگراه شهید شوشتری موافقت شد و پس از این مردم برای رفتن به بهشت رضا(ع) می‌توانند از آزادراه استفاده کنند. با این طرح ترافیک سنگین عصرهای پنجشنبه و صبح جمعه در این مسیر تسهیل می‌شود».

با توجه به صحبت‌های شهردار به نظر می‌رسید الکترونیکی شدن پرداخت عوارض به دلیل روان شدن ترافیک بوده و همچنین استفاده از آزادراه برای رفتن به بهشت رضا(ع) برای مردم رایگان خواهد بود، اما چند روز پس از این اتفاق و با پیام‌های مردمی مشخص شد که برای رفتن به بهشت رضا(ع) از آزادراه مشهد-باغچه باید عوارض پرداخت شود.

در این رابطه مدیرعامل آزادراه مشهد-باغچه نیز  درگفت‌وکو با ایسنا دلیل الکترونیکی شدن پرداخت عوارض را مواردی متفاوت از آنچه که شهردار مشهد بیان کرده، اعلام می‌کند و از برنامه‌ریزی‌ها برای ارائه تخفیف در پرداخت عوارض  برای رفتن به بهشت رضا(ع) در برخی ایام خاص خبر می‌دهد.

حسن شکرانی درخصوص الکترونیکی شدن پرداخت عوارض در آزادراه مشهد_باغچه به ایسنا می‌گوید: پیاده شدن این سیستم اصلا ارتباطی به شهرداری ندارد. وقتی کارها تمام شد نمی‌دانم به چه علتی شهرداری به موضوع ورود کرد، درحالی که خارج از حیطه و محدوده اختیارات شهرداری مشهد بود.

وی یادآور می‌شود: درسال ۱۳۹۹ ستاد ملی مبارزه با کرونا که به ریاست رئیس جمهور وقت تشکیل جلسه داده بودند مصوبه‌ای درخصوص عوارضی‌ها و آزادراه‌های کشور به تصویب رساندند، بر اساس این مصوبه پرداخت عوارض باید از حالت دستی خارج و به الکترونیکی شدن تبدیل می‌شد که به کنترل شیوع کرونا کمک کند. همچنین در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ وزارت راه وشهرسازی مکلف شده تمام آزادراه‌های کل کشور را به سیستم اخذ الکترونیک عوارض مجهز کند.

مدیرعامل آزادراه مشهد-باغچه تاکید می‌کند: وقتی تکلیف قانونی شد وزارت راه وشهرسازی از سرمایه‌گذار ما یعنی بانک ملی درخواست کرد سرمایه لازم را تامین کند که این سرمایه‌گذاری انجام شد. در نتیجه الکترونیکی شدن عوارض به دو دلیل قانونی صورت گرفت و هیچ ارتباطی به شهرداری ندارد.

شکرانی اضافه می‌کند: شهرداری هم هیچ دغدغه‌ای را آنجا و تا آن لحظه نداشته است. بعدها بحث کنترل ترافیک مطرح شد و بنده به عنوان شهروند می‌گویم که پس از تخریب ایستگاه عوارضی بارها در ترافیک منطقه اتوبان کلانتری به سمت آزادراه قرار گرفتم و این هیچ توجیهی نداشت، هنگامی که جلوی ایستگاه عوارضی قدیم رسیدم دیدم که از آنجا به بعد مسیر باز است و قبلش ترافیک بوده است. این نشان می‌دهد جاهای دیگر شهر دچار گرفتگی ترافیکی است و تا الان تصور بر این بوده که ایستگاه عوارضی ترافیک ایجاد می‌کند، درصورتی که ایستگاه عوارضی در این موضوع دخیل نبوده است.

وی تصریح می‌کند: در رابطه با اینکه چرا ایستگاه عوارضی در این موضوع دخیل نبوده باید گفت که چون توافقی کشوری وجود دارد که پلیس راه هر استان در ایستگاه عوارضی حضور دارند و به محض مشاهده ترافیک به آزادسازی لاین‌ها اقدام می کنند. اگر قبلا به این منطقه تردد کرده باشید شاهد بودید که  لاین دو ایستگاه عوارضی مشهد اکثر مواقع باز بود و این باعث روان‌سازی ترافیک می‌شد که هیچ وقت ترافیک پس نزند. دوستان دوست دارند این طور وانمود کنند که این موضوع معضل شهری بوده و به دست آنها باز شده است.

مدیرعامل آزادراه مشهد-باغچه با اشاره به اینکه نمی‌دانم برخی مسوولین می‌خواهند با برخی سخنان بهره‌برداری انتخاباتی یا چه کار دیگری انجام دهند، می‌گوید: این در حالی است که معضلات شهری مشهد اینها نیست، معضلات شهری مشهد موضوعات دیگری است از جمله اینکه عده‌ای معتقدند چرا باید برای پارک کنار خیابان مبالغ زیادی را پرداخت کنند و… ، اما حالا همه توجهات را دارند به سمت ایستگاه تخریب شده عوارضی سوق می‌دهند  که به نظر  درست نمی‌آید. اگر همین الان به این منطقه بروید قبل رسیدن به عوارضی دچار ترافیک می‌شوید، این موضوع نشان می‌دهد ایستگاه هیچ نقشی در ترافیک نداشته است.

عکس از آرشیو

ایستگاه عوارضی نباید تخریب می‌شد

تخریب شدن ایستگاه عوارضی موضوع دیگری است که مدیرعامل آزادراه مشهد-باغچه نسبت به آن انتقاد دارد و عنوان می‌کند: استانداردی وجود دارد مبنی بر اینکه زمانی که شما در منطقه ایستگاه‌های عوارضی توقف کرده و سرعت خود را کاهش می‌دهید، ماشین‌هایی که وارد آزادراه می‌شوند با یک وقفه‌ای وارد آزادراه می‌شوند، اما زمانی که ایستگاه تخریب می‌شود، تمام ماشین‌ها با سرعت بالا وارد بزرگراه می‌شوند، به خصوص اتوبوس‌هایی که از مجموعه‌های خاص خارج می‌شوند، پشت سر هم می‌آیند و باعث ترافیک‌ها و حوادث خطرناک می‌شوند. اینکه افراد برای چند لحظه سرعت خود را کاهش دهند باعث می‌شود به سطحی از هوشیاری برسند. در هیچ جای کشور بعداز اینکه سیستم الکترونیکی اخذ عوارض پیاده‌سازی شده است، تخریب ایستگاه نداشتیم. تخریب ایستگاه، کاری غیر فنی و غیر ایمن بوده و نباید انجام می‌شده است. ایستگاه عوارضی جداکننده منطقه شهری از خارج شهر است.

شکرانی یادآور می‌شود: وزارت راه وشهرسازی به صورت مکتوب اعلام کرد که تخریب ایستگاه انجام نشود، اما برخلاف نظر وزارت، تخریب ایستگاه توسط شهرداری صورت گرفت چون روسای استان همه مصمم بودند که این اتفاق بیفتد. کارشناسان فنی شاید به حرف مسئولین خود نگاه کنند و واقعیت‌ها را نگویند و کتمان کنند، اما ما چون مجموعه مستقل هستیم و جان مردم برای ما مهم بوده است من به راحتی این موضوع را بیان می کنم.

عکس از آرشیو

تخفیف عوارض برای رفتن به بهشت رضا(ع) در ایام خاص

او درمورد رایگان شدن یا تخفیف در پرداخت عوارض برای رفتن به بهشت رضا(ع) تصریح می‌کند: استانداری برای استفاده از آزادراه برای بهشت رضا(ع) در ایام خاص در حال برنامه‌ریزی است که ایام خاص را برای این کار، معرفی کند و  برنامه‌ریزی‌ها به گونه‌ای انجام شود که ترددکنندگان به بهشت رضا(ع) از یکسری تخفیفات یا تردد رایگان برخوردار شوند. وظیفه شناسایی ایام بر عهده شورای همتای استان است. مرجع اصلی نرخ‌گذاری و بحث ارائه تخفیفات در آزادراه‌های کشور در اختیار شورای اقتصاد و مقام عالی وزارت راه‌وشهرسازی است. این دو مرجع با توجه به نوع آزادراه تعیین می‌کنند که اولا نرخ چقدر باشد و تخفیفات داده شود یا نه. برای موضوعاتی مثل بهشت‌ رضا(ع) هم این مراجع باید تصمیم‌گیری کنند؛ ما مرجع نرخ‌گذاری نیستیم.

شکرانی در پاسخ به این پرسش که نظر شما در رابطه با اینکه آزادراه در تمام ایام برای رفتن به بهشت رضا(ع) رایگان باشد، چیست؟ عنوان می‌کند: کل مسیر آزادراه ۳۷ کیلومتر است. حدود ۲۲ کیلومتر استفاده کردن از آزاد راه به صورت رایگان برای عده خاص شاید بگوییم ایرادی ندارد، اما چون نمی‌شود مهندسی دوربین را طوری تنظیم کرد که تشخیص دهد کدام ماشین به چه مقصدی دارد حرکت می‌کند و برای این کار باید منطقه به منطقه دکل بگذاریم، عملا امکان‌پذیر نیست. رقم ۴۰۰۰ تومان رقم قابل توجهی نیست که بخواهیم انقدر دریافت آن از مردم را پیچیده کنیم.

وی ادامه می‌دهد: طبق قانون اینگونه پرداخت‌ها قانونی وشرعی است و افرادی که از این نوع خدمات استفاده می‌کنند مقداری از هزینه‌ها را باید پرداخت کنند. این حرف من به مثابه این نیست که ما مخالف رایگان شدن رفتن به  بهشت رضا(ع) هستیم؛ نه اینگونه نیست و به دنبال این هستیم که تخفیفاتی برای رفتن به بهشت رضا(ع) در نظر گرفته شود.

ساخت هر کیلومتر آزادراه ۷۰ تا ۸۰ میلیارد تومان هزینه دارد

مدیرعامل آزادراه مشهد-باغچه با بیان اینکه ما درآمد آنچنانی نداریم که بخواهیم صرف مرمت و نگهداری آزادراه کنیم، اظهار می‌کند: نرخ نگهداری آزادراه شهید شوشتری چند میلیارد تومان در سال گذشته بوده است. الان ساخت هر کیلومتر آزادراه ۷۰ تا ۸۰ میلیارد تومان است؛ به طور مثال برای احداث ۴۰ کیلومتر آزادراه باید ۳۲۰۰ میلیارد هزینه شود. چه کسی باید هزینه کند؟ دولت که پول ندارد. درنتیجه دولت نیاز دارد سرمایه‌گذار خصوصی و بانک‌ها در کنارش باشند، اما وقتی اتفاقاتی مثل بهشت رضا(ع) و تخریب ایستگاه عوارضی پیش می‌آید سرمایه‌گذار برای ساخت آزادراه ورود نمی‌کند. الان مجموعه ما یعنی بانک ملی اصلا علاقه ندارد به مساله آزادراه‌ها ورود کند چون بازگشت سرمایه در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

او تاکید می‌کند: با نرخ ۴۰۰۰ تومان چند سال نیاز است که عوارض گرفته شود تا این سرمایه مستهلک شود؟ بانک می‌تواند در کار تولیدی دیگری واردشود اما وقتی بانک در آزادراه این سرمایه‌گذاری را انجام داده است، مسئولین حمایت کنند.

مردم برای رفتن به بهشت رضا(ع) از آزادراه، استقبال نمی‌کنند 

شکرانی خاطرنشان می‌کند: برای رفتن به بهشت رضا(ع) از آزادراه مشهد باغچه حدود ۲۲ کیلومتر از آزادراه استفاده می‌شود، درحالی که ما دو جاده جایگزین با کیلومتر پایین‌تر هم برای رفتن به بهشت‌رضا(ع)  داریم. ما احساسمان بر این است که مردم برای رفتن به بهشت رضا(ع) از این جاده استقبال نمی‌کنند و فقط در ایام خاص همچون چراغ برات و… این احتمال وجود دارد که استقبال کنند.

افرادی که از کنارگذر آزادراه به بهشت رضا(ع) رفتند و پیامک اخذ عوارض دریافت کردند، به کجا مراجعه کنند؟

مدیرعامل آزادراه مشهد-باغچه در رابطه با اینکه برخی افراد اعلام کردند با وجود اینکه از آزادراه عبور نکردند و از مسیر کنار گذر حرکت کرده‌اند، برای آنها پیامک پرداخت عوارض آمده است، برای پیگیری این موضوع باید به کجا مراجعه کنند؟ تصریح می‌کند: محال است که چنین چیزی  اتفاق بیفتد. ما یک جاده فریمان داریم و یک آزادراه مشهد-باغچه. دوربین‌ها روی آزادراه نصب شده و جاده فریمان کنار آزادراه است و ارتباطی با یکدیگر ندارند. خوبی این دوربین‌ها این است که تصاویر را به صورت رنگی ثبت می کنند؛ یعنی الان فقط به صرف ادعا مردم نمی‌توانند این موضوع را مطرح کنند مگر اینکه پلاک مخدوش شده باشد که پلاک مخدوش را هم دوربین شناسایی کرده و عکس آن را می‌اندازد.

شکرانی تصریح می‌کند: جانمایی دوربین‌ها به نحوی است که فقط جاده را پوشش می‌دهد. اگر چنین افرادی وجود دارند، می‌توانند با ارائه مستندات به دفتر آزادراه شهید شوشتری مراجعه کنند. ما این موضوع را مکاتبه کرده و پیگیری می‌کنیم و قطعا وزارت راه و شهرسازی و فاوای پلیس پاسخگو خواهد بود.

اظهارات مدیرعامل آزادراه مشهد-باغچه درمورد تخفیف در پرداخت عوارض برای رفتن به بهشت رضا(ع) درحالی است که رئیس پلیس راه استان کمی پیش‌تر در این خصوص گفته بود: «براساس توافقی که با حضور استاندار، شهردار و فرمانده انتظامی شده مردم برای رفتن به بهشت رضا(ع) نباید عوارض بدهند. مردم باید بتوانند برای بهشت رضا(ع) این جاده استفاده کنند و این حق مردم مشهد است و نباید برای آنها عوارض محاسبه شود».

سید خلیل منبتی، معاون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شهردار مشهد نیز در گفت‌وگو با ایسنا  و درمورد پرداخت عوارض برای رفتن به بهشت رضا(ع) از آزادراه مشهد-باغچه اظهار می‌کند: قبلا هم اگر مردم از این اتوبان به بهشت رضا(ع)  می‌رفتند از آنها عوارض کسر می‌شد. ما به این دلیل عوارضی را جمع کردیم که ترافیک می‌شد، ترافیک هم پس می‌زد و کسی که می‌خواست به بهشت رضا(ع)  برود ۳ساعت در راه بود.

وی ادامه می‌دهد: الان که گیت‌ها را برداشتند، برای اطلاع‌رسانی تابلو نصب شده که اگر مردم از سمت راست بروند بدون عوارض و اگر از اتوبان بروند با عوارض است. قبلا هم به همین صورت بوده و هر کس از اتوبان می‌رفته عوارض پرداخت می‌کرده و هر کس از کنار گذر می‌رفته بدون عوارض بوده است.

منبتی عنوان می‌کند: من هر دو هفته به زیارت اهل قبور می روم و همیشه سه ساعت در راه بودم. این دفعه که رفتم، رفت و برگشت و همچنین زیارت اهل قبور من یک ساعت بیشتر طول نکشید؛  یعنی واقعا یک ساعت ارزش این را ندارد که مردم ۴۰۰۰ تومان پول عوارضی بدهند. ضمن اینکه در ایام خاص همچون چراغ برات عوارض گرفته نمی‌شده و انشاالله از این به بعد هم این کار انجام خواهد شد.

وی درمورد دلایل برداشته شدن ایستگاه‌های عوارضی می‌گوید: برداشتن  ایستگاه‌های عوارضی درمجموع بخاطر ترافیک کلی بوده؛ چه برای کسی که می‌خواسته از اتوبان برود و چه کسی که از کنار گذر می‌رفته ترافیک زیادی ایجاد می‌شد و گاهی تا میدان حافظ هم  این ترافیک می‌آمد که الان روان شده است.

عکس از آرشیو

منبتی در مورد اظهارات رئیس پلیس راه استان مبنی بر اینکه «در شورای تامین استان توافق شده تا برای کاهش حجم ترافیک محور فریمان، افرادی که به بهشت رضا می‌روند از مسیر آزادراه استفاده کنند، اما عوارض پرداخت نکنند»، بیان می‌کند: من در شورای تامین عضو نیستم و در این خصوص نمی‌توانم اظهار نظر ‌کنم.

همچنین سید هادی شریعت‌یار، معاون امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادستان مرکز خراسان رضوی در افتتاحیه پروژه اخذ عوارض الکترونیکی در آزادراه مشهد- باغچه اعلام کرده بود «عدم اخذ عوارض از افرادی که قصد رفت‌ و آمد به بهشت رضا(ع) را دارند، در این پروژه تعبیه شده است». او همچنین گفته بود که «اخذ عوارض به صورت دستی منجر به ترافیک سنگین در آزادراه مشهد باغچه شده بود؛ بنابراین الکترونیکی شدن عوارض این مسیر به دلیل حفظ حقوق عامه حائز اهمیت می‌نمود». 

با توجه به اظهارات این مسئولان مشخص می‌شود الکترونیکی شدن پرداخت عوارض به دلیل تسهیل دسترسی به بهشت رضا(ع) نبوده است، اما همچنان موضوع  پرداخت یا عدم پرداخت عوارض برای رفتن به بهشت رضا(ع) و توافقی که برای رایگان شدن رفتن به بهشت‌رضا(ع) از آزادراه شده، در هاله‌ای از ابهام قرار دارد، البته اخبار منتشر شده حاکی از آن است که فقط برای روزهای خاصی قرار است در پرداخت عوارض برای رفتن به بهشت رضا(ع) تخفیفاتی در نظر گرفته شود و رایگان شدن استفاده از آزادراه برای رفتن به بهشت رضا(ع) در تمام ایام سال منتفی است.

حسینی، مدیر حمل‌ونقل و ترافیک استانداری خراسان رضوی در این باره به یکی از رسانه‌ها گفته است: «تردد به آزادراه و بعد بهشت رضا(ع) ملاحظات ایمنی دارد. اگر رایگان کنیم نگران این هستیم تردد زیاد و عملکرد آزادراه دچار اشکال شود، بنابراین براساس مصوبه شورای ترافیک استان تردد در محور، مشمول عوارض است. در شورای ترافیک استان مصوب شد، فقط در ایام خاص که وضعیت محور قدیم جوابگو نیست، به صورت رایگان از آزادراه استفاده شود. این کار با ملاحظات خاصی که شورای حمل‌ونقل مشهد روزهای آن را اعلام خواهد کرد، بعد از هماهنگی با وزارت راه انجام خواهد شد. در بقیه ایام، تردد از سمت آزادراه مشمول عوارض است».

انتهای پیام

سورس :
https://www.isna.ir/news/1401061612417/تضارب-آرا-درباره-عبور-از-یک-آزادراه

دکمه بازگشت به بالا