اخبار استان ها

پیام تسلیت امام جمعه اردبیل برای در گذشت دکتر یوسف معماری

پیام تسلیت امام جمعه اردبیل برای در گذشت دکتر یوسف
معماری
ایسنا/اردبیل نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل پیام تسلیتی برای درگذشت دکتر یوسف معماری، چهره‌ ماندگار پزشکی و شاعر اردبیلی صادر کرد.

آیت‌الله سیدحسن عاملی در بخشی از این پیام آورده است: با نهایت تاسف ، تاثر و تلهف اطلاع یافتیم ادیب توانا، شاعر نحریر، خیر شهیر، خادم بزرگ فرهنگی اردبیل، عاشق رشد و پیشرفت استان، پزشک دلسوز و حاذق، استاد دانشگاه، پیشکسوت بزرگ پزشکان و چهره ماندگاراستان جناب آقای دکتر یوسف معماری بعد از عمری روشن افزایی و خدمت خالصانه با خاطره های فراموش نشدنی در قلوب آحاد اهالی معظم اردبیل ندای حضرت حق را لبیک گفته در ساحت رحمت حضرت احدیت آرمید.
امام جمعه اردبیل افزوده است: این آن سفر کرده عزیز در جامعیتی ستودنی فضائلی چون عشق به اهل بیت، عشق به وطن، مکارم بزرگ اخلاقی، تبحر درادبیات، شعر،حافظ شناسی، فعالیت‌های ارزشمند اجتماعی ،نشاط مدنی و گذشته بسیار درخشان را دارا بود و بی‌درنگ جایگاه ویژه در تاریخ اردبیل عزیز دارد و هیچ وقت از ذاکره اهالی معظم و مخصوصاً از ذاکره نخبگان این خطه فراموش نخواهد شد.
آیت‌الله عاملی خاطرنشان کرده است: آن شخصیت بزرگ فرهنگی و علمی سال‌های متمادی در تمام تصمیم‌گیری‌های کلان شهر حضور جدی و موثر با پیشنهادهای فاخر و ارائه راهکارهای علمی داشت و جلسات با حضور او وزانت خاصی پیدا می کرد ،  او مجلای ارزشمندترین تعهدها ، مسئولیت‌ها و آرزوهای بزرگ بود و خود را با عشق وافر، مدیون خاک نخبه پرور دیار خود می‌دانست و جداً یک شهروند آرمانی بود.
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل در این پیام افزود: اینجانب تردیدی ندارم که در آینده از این خطه مبارک یوسف‌های با عظمتی به سان ستاره‌های درخشان در آسمان فضل و دانش  کشور خواهد درخشید ، در این خصوص به اهالی معظم استان مخصوصاً اهالی مکرم اردبیل تسلیت عرض می‌کنم و از ساحت عز ربوبی برای آن عزیز از دست رفته درجات اعلی، عنایات اسنی و تفضلات اغلی و برای بازماندگان خلفیت حضرت احدیت را مسالت دارم.
دکتر یوسف معماری چهره ماندگار، جراح و متخصص چشم پزشکی، ادیب و شاعر اردبیلی شامگاه دوشنبه در زادگاهش اردبیل درگذشت ، دکتر معماری در سال ۱۳۲۰ خورشیدی در محله‌ پیرعبدالملک اردبیل به دنیا آمد. وی دوره ابتدایی را در دبستان سنایی و متوسطه را در دبیرستان صفوی اردبیل به پایان برد و سپس از دانشکده پزشکی دانشگاه تهران با درجه دکترای پزشکی فارغ‌التحصیل شد.
وی در چشم پزشکی تخصص گرفت و به زادگاه خود بازگشت تا آلام درماندگان و نیازمندان را التیام بخشد.
دکتر معماری علاوه بر پزشکی در حوزه‌های مختلف فرهنگی و هنری نیز صاحب نام است. ترجمه‌ رباعّیات خیام به زبان ترکی آذربایجان، کنزالبکا در سوگ سالار شهیدان و خاطرات گم شده از آثار این استاد برجسته است.
در سال ۹۶ با تصویب شورای اسلامی شهر اردبیل، خیابان ۳۰ متری جنب نمایشگاه بین‌المللی اردبیل به نام دکتر یوسف معماری نامگذاری شد.
مراسم اقامه نماز بر پیکر مرحوم دکتر یوسف معماری روز پنجشنبه ۱۷ شهریور ماه ساعت ۱۱ صبح در محوطه شهیدگاه اردبیل برگزار خواهد شد.
برنامه راهپیمایی و عزاداری از محوطه شهیدگاه تا میدان باغمیشه اردبیل به همراه پرچم محلات ششگانه انجام شده و مردم نیز توسط اتوبوس‌های شهرداری به بهشت زهرا اعزام خواهند شد.
پیکر زنده‌یاد دکتر یوسف معماری در قطعه مفاخر جنب مزار استاد بابا صفری شهردار فقید اردبیل به خاک سپرده خواهد شد.
انتهای پیام

سورس :
https://www.isna.ir/news/1401061612498/پیام-تسلیت-امام-جمعه-اردبیل-برای-در-گذشت-دکتر-یوسف-معماری

دکمه بازگشت به بالا