اخبار استان ها

تراز تجاری خراسان رضوی به ۲۰۳ میلیون دلار رسید

تراز تجاری خراسان رضوی به ۲۰۳ میلیون دلار رسید
ایسنا/خراسان رضوی ناظر گمرکات خراسان رضوی گفت: طی پنج ماه ابتدای سال ۱۴۰۱ با توجه به مقایسه ارقام صادرات و واردات در استان تراز بازرگانی خارجی گمرکات خراسان رضوی مثبت و و معادل ۲۰۳ میلیون دلار است.

جواد جعفری در گفت‌وگو با ایسنا درخصوص تراز تجاری خراسان رضوی در طی پنج ماه ابتدای سال جاری اظهار کرد: براساس نتایج حاصل از آمار مقدماتی میزان صادرات کالا از گمرکات خراسان رضوی طی پنج ماه ابتدای ۱۴۰۱ معادل ۸۱۳ هزار تن و به ارزش ۴۵۳ میلیون دلار بوده است که میزان آن نسبت به سال گذشته از نظر وزنی ۳۴ درصد و از نظر ارزشی ۲۱ درصد کاهش داشته است.
وی افزود: همچنین در همین مدت میزان واردات استان ۱۲۸ هزار تن و به ارزش بالغ بر ۲۵۰ میلیون دلار بوده که این میزان نسبت به سال گذشته از نظر وزنی ۶۵ و از نظر ارزشی ۲۱ درصد رشد داشته است. با توجه به مقایسه ارقام صادارت و واردات تراز بازرگانی خارجی گمرکات خراسان رضوی طی پنج ماه ابتدای سال جاری مثبت و معادل ۲۰۳ میلیون دلار است. 
ناظر گمرکات خراسان رضوی درباره اقلام صادارتی استان بیان کرد: اقلام عمده صادراتی از خراسان رضوی در پنج ماه ابتدایی امسال زعفران، سیب تازه، پسته‌ها با پوست تازه و خشک و میله‌های آهنی یا فولادی بوده است. کشورهای عمده مقصد صادرات نیز افغانستان، عراق و ترکمنستان بوده‌اند.
جعفری در مورد عمده اقلام وارداتی به استان تصریح کرد: گوشی تلفن همراه، گندم مهمولی، پنبه حلاجی نشده و برنج کامل سفید شده صیقلی از اصلی‌ترین کالاهای وارداتی به استان در مدت مذکور بوده است.  
وی در مورد کشورهای عمده وارداتی گفت: واردات به تفکیک کشورهای طرف معامله از کشورهای امارات متحده عربی، ترکیه، تاجیکستان و چین صورت گرفته است.
انتهای پیام

سورس :
https://www.isna.ir/news/1401061612921/تراز-تجاری-خراسان-رضوی-به-۲۰۳-میلیون-دلار-رسید

دکمه بازگشت به بالا