اخبار علمی پزشکی

مراسم تکریم و معارفه رئیس ایرانداک برگزار شد

مراسم تکریم و معارفه رئیس ایرانداک برگزار شد
مراسم تکریم و معارفه رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران(ایرانداک) با حضور معاون پژوهشی و دبیرکل شورای‌ عالی علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد.

به گزارش ایسنا، در مراسم تکریم دکتر سیروس علیدوستی و معارفه دکتر محمد حسن‌زاده؛ رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران که با حضور دکتر پیمان صالحی؛ معاون پژوهشی و دبیرکل شورای‌عالی علوم، تحقیقات، و فناوری برگزار شد، دکتر علیدوستی گزارش عملکرد ۹ ساله پژوهشگاه را تشریح و سپس دکتر حسن‌زاده سخنرانی کرد.
در بخشی از سخنرانی دکتر حسن‌زاده آمده است: علوم و فناوری اطلاعات به سوی متصل کردن هر چه بیشتر جهان، درنوردیدن و از میان برداشتن مرزهای فیزیکی، ساخت فضاهای مجازی موازی و توسعه سیطره آن در تمامی شئونات زندگی انسان هاست.
وی در ادامه به تشریح وضعیت استفاده از اینترنت در جهان پرداخت و ادامه داد: علوم و فناوری اطلاعات به تعیین‌گر مهم حاکمیتی و پیشران بی بدیل رقابت در عرصه اقتصاد تبدیل شده است. امروزه مفاهیمی مانند واقعیت مجازی/ افزوده، تحلیل‌های مبتنی بر کلان داده، عامل‌های هوشمند، رمزارزها، اینترنت اشیاء، رایانش لبه‌ای، رایانش کوانتومی، پردازش زنجیره بلوک، خودکارسازی فرایندهای مبتنی بر روبوتیک، ارتباطات نسل پنجم و ششم، تحول دیجیتال تسریع شده نه تنها به عنوان یک رؤیا بلکه به واقعیت‌های عینی بدل شده‌اند و به صورت روزافزون در حال ورود به عرصه زندگی شخصی و اجتماعی هستند.
دکتر حسن‌زاده، در توصیف ماهیت ایرانداک افزود: پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران ماهیتی منحصر به فرد و چندگانه دارد. از یک سو، همانند یک پژوهشگاه به دنبال توسعه مرزهای علم در حوزه علوم و فناوری اطلاعات است، از سوی دیگر، رسالت ارائه خدمات علمی به جامعه دانشگاهی ایران را برعهده دارد. علاوه بر اینها، پشتیبانی، راهبری و تامین سامانه‌های اطلاعاتی وزارت علوم بر عهده این پژوهشگاه گذاشته شده است. در یک سو، گنجینه عظیم پایان‌نامه‌ها و رساله‌های داخلی و خارجی را گردآوری، سازماندهی و اشاعه می‌کند و در سوی دیگر، صیانت از اخلاق علمی را بسترسازی می‌کند. بنابراین پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران یک مسیر و تاریخ است که به نماد رشد و بلوغ علمی ایران بدل شده است.  
رئیس جدید ایرانداک در پایان گفت: اهداف پژوهشگاه نشان‌دهنده ماموریت‌های فراگیر، ملی و پیشرو است. دستیابی به این اهداف و توسعه آنها نیازمند بهره‌گیری از توانمندی‌های ساختاری، نیروی انسانی و شبکه ارتباطی موجود و همچنین توانمندسازی مداوم از طریق بسترسازی برای تحول مجازی است. برخورداری پژوهشگاه از اعضای هیات علمی و کارشناسان خبره متعهد و توانمند و اشتهار آن در میان جامعه دانشگاهی و اجرایی کشور و همچنین پشتیبانی وزیر علوم، معاون پژوهشی و مدیران ارشد از جمله پیشران‌های اصلی برای حرکت در مسیر رشد و تعالی است. با توکل بر خداوند متعال و با ابتنای بر ماموریت‌های پژوهشگاه، نیروی انسانی متخصص و متعهد و پشتیبانی‌های همه جانبه مدیران ارشد تلاش خواهیم کرد که برگ زرینی از تجربه موفق بر حیات این پژوهشگاه اضافه کنیم.
در پایان مراسم دکتر پیمان صالحی، معاون پژوهشی وزیر علوم و دبیرکل شورای‌ عالی علوم، تحقیقات و فناوری سخنرانی کرد و تقدیرنامه دکتر سیروس علیدوستی و حکم ریاست دکتر محمد حسن‌زاده را اهدا کرد.
بنابر اعلام روابط عمومی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک)؛ این مراسم، امروز یکشنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۱ در تالار سخن ایرانداک برگزار شد.
انتهای پیام

سورس :
https://www.isna.ir/news/1401062015282/مراسم-تکریم-و-معارفه-رئیس-ایرانداک-برگزار-شد

دکمه بازگشت به بالا