اخبار علمی پزشکی

بزرگ‌ترین ماهواره مخابراتی جهان به مدار پرتاب شد

بزرگ‌ترین ماهواره مخابراتی جهان به مدار پرتاب شد
موشک شرکت فضایی اسپیس‌ایکس بزرگ‌ترین آرایه تجاری مخابراتی تاکنون به نام بلوواکر ۳(BlueWalker ۳) را به مدار فرستاد و بدین ترتیب چهاردهمین فرود موفق موشک فالکون ۹ خود را رقم زد.
به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، این پرتاب چهل و یکمین پرتاب شرکت اسپیس‌ایکس در سال ۲۰۲۲ بوده و بیش از یک رکورد جدید برای این شرکت رقم زده است.

اسپیس ایکس اواخر روز شنبه یک ماهواره مخابراتی جدید و عظیم را به مدار زمین پرتاب کرد و در همان زمان رکورد پرتاب جدیدی را برای موشک فالکون ۹ خود ثبت کرد.

موشک فالکون ۹ از سکوی پرتاب ۳۹A در مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا در ساعت ۲۱:۲۰ روز شنبه به وقت منطقه زمانی شرقی(۰۵:۵۰ بامداد دوشنبه به وقت تهران) به مدار پرتاب شد و همراه با خود ۳۴ ماهواره اینترنتی استارلینک و ماهواره بلوواکر ۳ که یک نمونه اولیه ساخته شده توسط شرکت “AST SpaceMobile” است را به مدار برد. این بزرگ‌ترین ماهواره‌ مخابراتی تجاری است که تاکنون به فضا پرتاب شده است. پیشران اسپیس‌ایکس پس از قرار دادن این محموله در مدار برای چهاردهمین بار با فرودی موفقیت‌آمیز رکوردشکنی کرد.

این ماموریت‌ چندین رکورد دیگر نیز ثبت کرد. برای مثال این اولین باری بود که موشک اسپیس‌ایکس با پنج موتور محموله‌ها را به فضا می‌برد و علاوه بر آن، این ماهواره سنگین‌ترین محموله ارسال شده توسط این شرکت به مدار بود. آرایه بلوواکر ۳ به تنهایی ۱۵۰۰ کیلوگرم وزن دارد.

ایلان ماسک، مدیرعامل اسپیس ایکس در مورد این پرواز در توییتر نوشت: یکی از پیچیده‌ترین مأموریت‌های ما

ماهواره مخابراتی بلوواکر ۳

این ماهواره در صورتی  که به طور کامل باز شود، ۶۴ متر مربع فضا اشغال خواهد کرد. بلوواکر ۳ بزرگترین آرایه تجاری است که تاکنون به فضا پرتاب شده و ماموریت آن آزمایش فناوری‌های جدید برای ارائه خدمات جهانی از فضا به کاربران تلفن‌های همراه به طور مستقیم و همچنین پوشش کامل مناطق مختلف و ارائه خدمات تلفنی و داده با سرعت بالا به مناطق محروم است.

اسکات ویسنیوسکی(Scott Wisniewski) مدیر ارشد “AST SpaceMobile” می‌گوید: علت اینکه ماهواره ما ابعاد بزرگی دارد این است که برای برقراری ارتباط با یک تلفن کم مصرف با قدرت داخلی کم، به یک آنتن بزرگ با قدرت زیاد نیاز دارید و بنابراین این بخش مهمی از زیرساخت ما است. ما فکر می‌کنیم که این موضوع برای برقراری ارتباط مستقیم با تلفن‌های همراه معمولی، بدون ایجاد تغییر در آن‌ها، اهمیت دارد.

وی افزود: چندین هفته طول می‌کشد تا “AST SpaceMobile” به بلوواکر ۳ دستور دهد تا آنتن فنری خود را مستقر و راه‌اندازی کند. در این مدت، این شرکت به انجام مجموعه‌ای از بررسی‌ها برای اطمینان از سلامت ماهواره خواهد پرداخت.

این شرکت قصد دارد تا به دنبال بلوواکر ۳، پنج ماهواره عملیاتی دیگر در سال ۲۰۲۳ به فضا بفرستد. و در نهایت مجموعه‌ای متشکل از دستکم ۱۰۰ ماهواره غول پیکر ساخته و پرتاب کند تا پوششی کاملی در سراسر جهان ارائه دهد.

براساس گزارش نیوساینتیست، ماهواره‌های شرکت “AST SpaceMobile” به دلیل ابعاد بزرگی که دارند، ممکن است از زمین قابل رویت باشند و برخی از ستاره‌شناسان از این طرح به دلیل تأثیر بالقوه آن بر رصدهای تلسکوپی از زمین انتقاد کرده‌اند. این شکایت‌ها آشنا به نظر می‌رسد، زیرا زمانی که شرکت اسپیس‌ایکس شروع به پرتاب ده‌ها مورد از ماهواره‌های استارلینک به مدار کرد، انتقادات مشابهی به آن وارد بود.

موشک فالکون ۹ در ساعت۰۵:۵۰ بامداد دوشنبه به وقت تهران به مدار پرتاب شد

رکورد استفاده مجدد از موشک‌ها

حدود ۸.۵ دقیقه پس از پرتاب این محموله، اولین مرحله از موشک فالکون ۹ اسپیس‌ایکس برای فرود دقیق بر روی سکوی شناور “A Shortfall Of Gravitas” در اقیانوس اطلس به زمین بازگشت. این فرود رکورد جدیدی را برای تقویت کننده فالکون ۹ به ثبت رساند.

هدف اولیه اسپیس‌ایکس از ماموریت روز شنبه اضافه کردن ۳۴ ماهواره استارلینک جدید به مجموعه ماهواره‌های رو به رشد خود در مدار بوده است.

فرود مجدد موشک فالکون ۹ بر روی سکو

این شرکت از سال ۲۰۱۹ بیش از ۳۲۰۰ ماهواره استارلینک به فضا پرتاب کرده است و هزاران ماهواره دیگر نیز در راه است. اسپیس ایکس قصد دارد مجموعه اولیه ماهواره‌های خود را با ۱۲ هزار استارلینک در مدار تکمیل کند و درخواست مجوز برای افزایش این مجموعه تا ۳۰ هزار ماهواره را نیز داده است.

امروز نیز اسپیس‌ایکس قصد دارد مجموعه‌ دیگری از استارلینک‌ها را به مدار پرتاب کند. این پرواز که ۵۴ ماهواره استارلینک را حمل خواهد کرد، قرار است از پایگاه فضایی کیپ کاناورال در فلوریدا در ساعت ۲۲:۵۳ روز یکشنبه به وقت منطقه زمانی شرقی(۰۷:۲۳ روز دوشنبه به وقت ایران) ‌به مدار پرتاب شود.

انتهای پیام

سورس :
https://www.isna.ir/news/1401062015467/بزرگ-ترین-ماهواره-مخابراتی-جهان-به-مدار-پرتاب-شد

دکمه بازگشت به بالا