اخبار علمی پزشکی

حال و هوای آغاز سال تحصیلی جدید در اوکراین جنگ زده

حال و هوای آغاز سال تحصیلی جدید در اوکراین جنگ زده
دانشگاه‌های اوکراین،‌ علی رغم تداوم حمله روسیه به این کشور در حال آماده شدن برای آغاز سال تحصیلی جدید هستند.

به گزارش ایسنا به نقل از یودبلیو نیوز،‌ با توجه به اینکه بمباران‌های هدفمند روسیه به اوکراین همچنان ادامه دارد،‌ دانشگاه‌های شهرهای خط مقدم اوکراین مانند خارکیف و میکولائیف که بیش از دیگر شهرهای این کشور درگیر جنگ هستند،‌ خود را برای آغاز سال تحصیلی جدید آماده می‌کنند.
دانشگاهیان این کشور گفته‌اند که آسیب به ساختمان‌ها و تجهیزات آنها و فرار مغزها در نتیجه حمله روسیه به اوکراین، چالش‌های اصلی این دانشگاه‌ها در آستانه سال‌ تحصیلی ۲۰۲۳-۲۰۲۲ برای اوکراین است.
واسیل کارپوشا، رئیس دانشگاه ایالتی سومی در اوکراین گفت: تخلیه دانشگاه هنوز برای ما یک گزینه نیست.
کارپوشا به همراه همکارانش از میکولائیف و خارکیف که هدف گلوله باران بی‌امان روسیه بوده‌اند، اعلام کردند که دانشگاه آنها قصد دارد تا حد امکان دانشجویان جدید جذب کند.
کارپوشا گفت: دانشگاه ما در اثر گلوله باران آسیب ندیده و تنها حدود ۱۱۰ پنجره آن در اثر انفجار فروریخته است.
وی افزود: مسئله اصلی ما فرار مغزها است که جنگ آن را ایجاد کرده است.
دو دانشگاه دیگر در میکولائیف نیز در اثر حملات موشکی در ماه ژوئیه به طرز جدی آسیب دیدند.
آناتولی بابیچف، نایب رئیس دانشگاه کارازین در خارکیف، یکی از بزرگترین دانشگاه های اوکراین، گفت که این دانشگاه به دانشجویان خارجی خود نیز متکی است که ۲۵ درصد از فارغ التحصیلان آن را تشکیل می‌دهند.
بابیچف گفت: ما حدود ۱۰ درصد از دارایی‌های خود را به خاطر بمب‌ها و موشک‌ها از دست داده‌ایم، اما جنگ باعث شد به صورت فعال‌تر به دنبال مشارکت در خارج باشیم.
دانشگاه‌های اوکراین از دولت این کشور خواسته‌اند تا پناهگاه‌های مدرن در محل بسازد تا به این وسیله از دانشجویان محافظت شود. اما امیدها برای اجرای چنین برنامه ای در روزهای آتی اندک است زیرا بودجه آموزش ملی اوکراین ۱۰ درصد کاهش یافته و انتظار می رود بیشتر نیز کاهش یابد. در این میان،‌ پروژه‌های حمایت شده توسط اتحادیه اروپا، کمک‌هایی را برای دانشگاه‌های اوکراین فراهم کرده‌اند و امکان ادامه فعالیت‌های تحقیقاتی آنها را فراهم کرده‌اند.
انتهای پیام

سورس :
https://www.isna.ir/news/1401062015570/حال-و-هوای-آغاز-سال-تحصیلی-جدید-در-اوکراین-جنگ-زده

دکمه بازگشت به بالا