اخبار استان ها

سازه‌های دستکند جهان بان اسفراین نیازمند مطالعات معماری و باستان‌شناسی

سازه‌های دستکند جهان بان اسفراین نیازمند مطالعات معماری و
باستان‌شناسی
ایسنا/خراسان شمالی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی گفت: سازه‌های دستکند زیرزمینی واقع در منطقه جهان، بام و کاریز در شهرستان اسفراین نیازمند مطالعات دقیق معماری و باستان‌شناسی است.

به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی خراسان شمالی، علی مستوفیان، با اعلام این خبر تأکید کرد: این سازه‌های دستکند به شکل یک تونل زیر زمینی است که بین چندین روستا در منطقه بام و صفی آباد و در زیر زمین به هم وصل شده‌اند و به صورت اتاق‌های کوچک بوده که مردم در آنجا زندگی می‌کردند.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی افزود: این بنای تاریخی متعلق به دوران سلجوقی و ایلخانی است که نقش دفاعی و پناهگاهی در زمان حمله مغول‌ها به این منطقه را داشته‌اند.
مستوفیان گفت: این سازه‌ها در محدوده تپه‌های تاریخی منطقه بام و صفی آباد است که در سال‌های ۸۶ و ۸۷ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است لذا مشمول هرگونه قوانین حفاظتی، مرمتی و ثبت خواهد شد.
وی ادامه داد: در این راستا در سال ۹۴ برای جلوگیری از ریزش‌های احتمالی و حفاری‌های غیرمجاز، دسترسی به این سازه‌های دستکند محدود شد.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی در پایان گفت: پس از انجام مطالعات لازم و بررسی طول این دهلیزها، اقدامات لازم درخصوص مرمت، حفاظت و احیای این بنای تاریخی صورت خواهد گرفت.
انتهای پیام

سورس :
https://www.isna.ir/news/1401062116280/سازه-های-دستکند-جهان-بان-اسفراین-نیازمند-مطالعات-معماری-و-باستان-شناسی

دکمه بازگشت به بالا