اخبار استان ها

افزایش ۲۸ درصدی جرائم سایبری در ۵ ماه نخست امسال

افزایش ۲۸ درصدی جرائم سایبری در ۵ ماه نخست امسال
ایسنا/خراسان جنوبی رییس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فرماندهی انتظامی خراسان جنوبی گفت: جرایم‌ سایبری در پنج ماه نخست امسال نسبت‌ به‌ مدت مشابه‌ سال‌ قبل‌ در این استان ۲۸ درصد افزایش داشته است.

سرهنگ قدرت الوانی، امروز دوشنبه ۲۱ شهریور ظهار کرد:‌ بیشترین‌ جرایم‌ سایبری‌ استان به ترتیب در زمینه‌ کلاهبرداری‌های‌ رایانه‌ای، برداشت‌های‌ اینترنتی‌ غیرمجاز از حساب‌های بانکی، هتک‌ حیثیت‌ و نشر اکاذیب، جرایم علیه صحت داده‌ها و سامانه‌های رایانه‌ای، مزاحمت‌های‌ اینترنتی و تهدید است.
به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری پلیس، وی با اشاره‌ به‌ اینکه‌ ۴۹ درصد جرایم‌ سایبری‌ مربوط‌ به‌ کلاهبرداری رایانه‌ای‌ است‌ افزود: کلاهبرداری‌ با شگرد فروش‌ کالا با قیمت‌های بسیار پایین‌تر از قیمت واقعی آن همچنین دریافت بیعانه در سایت‌‎های‌ ثبت‌ آگهی‌ رایگان‌ و شبکه‌های‌ اجتماعی،‌ از رایج‌ترین‌ روش‌های‌ کلاهبرداری‌ در فضای‌ مجازی‌ است‌.
رییس پلیس فتا خراسان جنوبی با اشاره به برداشت‌های غیرمجاز از حساب‌های بانکی شهروندان تصریح کرد: ۲۱ درصد از جرایم سایبری استان مربوط به برداشت‌های غیرمجاز از حساب‌های بانکی کاربران بوده که برداشت غیرمجاز از طریق ارسال پیامک جعلی با عناوینی نظیر ابلاغیه قضایی، سامانه ثنا همچنین ارسال پیامک جعلی با عنوان برنده شدن در قرعه کشی‌ها از ترفندهای مجرمان سایبری در فضای مجازی است.
وی یادآور شد: شهروندان می‌توانند با شماره ۰۹۶۳۸۰ مرکز فوریت‌های سایبری از کارشناسان پلیس فتا راهنمایی و مشاوره لازم را دریافت کنند و در صورت اطلاع از هرگونه فعالیت مجرمانه در فضای ‌مجازی یا پیام‌رسان‌های ‌موبایلی مراتب را از طریق نشانی پلیس‌ فتا www.cyberpolice.ir  بخش ارتباطات مردمی گزارش کنند.
انتهای پیام 

سورس :
https://www.isna.ir/news/1401062116410/افزایش-۲۸-درصدی-جرائم-سایبری-در-۵-ماه-نخست-امسال

دکمه بازگشت به بالا