اخبار استان ها

رفع مشکل زباله بابل نیازمند اعتبار ملی و عزم جهادی

رفع مشکل زباله بابل نیازمند اعتبار ملی و عزم جهادی
ایسنا/مازندران فرماندار شهرستان بابل با بیان اینکه در سفر رئیس جمهور به مازندران ۳۵ میلیارد تومان به حوزه پسماند اختصاص یافته و با پیگیری های مکرر صورت گرفته مقرر شد تا ۱۰ میلیارد تومان نیز به زودی به این مبلغ افزوده شود تاکید کرد: معضل زباله بابل که شهرها و روستاها را درگیر کرده، نیازمند عزم ملی و جهادی است.

فرماندار ویژه شهرستان بابل در کارگروه پسماند شهرستان بابل با محوریت بررسی و رفع مشکلات سایت زباله انجیلسی با حضور متولیان امر و تیم سرمایه گذار خصوصی اجرای طرح ساماندهی سایت، با اشاره به اینکه در ۶ ماه حضور در فرمانداری مهم ترین دغدغه من رفع مشکل زباله شهرستان بوده است، گفت: شرایط نامساعد سایت انجیلسی و رفع دغدغه و نگرانی مردم آن منطقه دغدغه اصلی من است.
قاسم عزیززاده گرجی افزود: در این راستا جلسات مکرر برگزار شد و نشست های زیادی با سرمایه گذاران مختلف و مدعیان این حوزه داشتیم ضمن اینکه دو جلسه تخصصی بامسئولان ارشد در سایت انجیلسی نیز برگزار شد تا در اسرع وقت این مشکل برطرف شود.
وی به نگرانی و مشکلات مردم بابلکنار اشاره و تصریح کرد: هر تصمیمی  که در این کارگروه گرفته شود با اهدف رفع مشکلات مردم و کاهش آسیب دپوی زباله در آن منطقه است زیرا دغدغه مردم دغدغه و مشکل ماست. 
این مقام مسئول با بیان اینکه به دانش فنی اساتید دانشگاه نوشیروانی برای حل مشکل زباله نیازمندیم یادآور شد: دکتر امینی به عنوان مشاور در این حوزه با ما همکاری دارند و هر سرمایه گذاری که بخواهد با ما همکاری داشته باشد باید نشستی نیز با دکتر امینی و سپس با اساتید این حوزه در دانشگاه نوشیروانی داشته باشد.
فرماندار ویژه شهرستان بابل از دغدغه جدی و همکاری خوب متولیان امر از جمله شهرداری، شورای شهر، محیط زیست و متولیان بهداشت در رفع مشکل زباله خبر داد و گفت: در سفر ریاست جمهوری ۲۵ میلیارد تومان به حوزه پسماند اختصاص یافت که ۱۰ میلیارد تومان دیگر نیز به آن اضافه شد که با پیگیری های مکرر مقرر شد ۱۰ میلیارد تومان نیز به زودی به این حوزه اختصاص یابد.
این مقام مسئول رفع مشکل زباله بابل را نیازمند اعتبارات ویژه ملی دانست و گفت: معضل زباله بابل که شهرها و روستاها را درگیر کرده است نیازمند عزم ملی و جهادی است.
ضرورت انتقال و جابجایی سایت انجیلسی بابل
رئیس شورای شهر بابل نیز در این جلسه با اشاره به اینکه جمعیت ۳۰ هزار نفری منطقه بابلکنار تاوان ندانم‌کاری مسئولان را می دهند، گفت: سایت انجیلسی بدون کارشناسی بنا شد و مقرر بود بعد از یک سال با تهیه مکان مناسب منتقل شود.
مرتضی کاردگر با اشاره به ضرورت انتقال سایت انجیلسی و خطرات زیست محیطی ایجاد شده افزود: در دوره چهارم شورا دو مصوبه انجام شد؛ یا سایت به مکان مناسب جابجا و یا ساماندهی سایت انجام شود که هیچ کدام اجرایی نشد بنابراین از اعتبار قطره چکانی منابع داخلی برای حل مشکل سایت هزینه می کنیم.
رئیس شورای شهر بابل با تقدیر از پیگیری مجدانه فرماندار بابل در حل مشکل زباله شهرستان تصریح کرد: هر سرمایه گذاری بتواند ما را از این معضل عظیم نجات دهد با او همکاری می کنیم.
این مقام مسئول با بیان اینکه تیمی که در صدد است در حوزه سایت انجیلسی با ما همکاری کند تیم مجربی است که تاکنون ۱۰ جلسه با آنها نشست داشتیم و به این نتیجه رسیدیم که این تیم قادر است مشکل زباله شهرستان را برطرف کند، یادآور شد: قرار شد با این تیم سرمایه گذار تفاهم نامه همکاری به مدت ۶ ماه برای اجرا پروژه سایت انجیلسی منعقد شود و چنانچه روند کار مطلوب بود قراردادنامه نهایی امضا شود.
کاردگر با بیان اینکه ضروریست هرچه سریع تر به سمت اجرایی شدن طرح برویم گفت: در کنار روند طبیعی اقداماتی که در حوزه زباله انجام می شود این فرایند نیز به موازات آن بوده و اتفاق جدیدی است.
نیازمند روزانه ۲۵۰ تن زباله برای خوراک سایت هستیم
ناظر طرح ساماندهی سایت انجیلسی نیز در این نشست با اشاره به اینکه دستگاه مورد استفاده در این سایت یکی از بهترین و مدرنترین دستگاه های جهان است، گفت: این پروژه چند وجهی است، زیرا سرمایه گذار، سازنده و مخترع دستگاه و ناظرین طرح حضور دارند.
علی عابدی تصریح کرد: طرح های ما عام المنفعه هستند بنابراین به دنبال منفعت طلبی نیستیم و علاوه بر تامین سرمایه و دستگاه ضمانت می دهیم که بهترین نتیجه را ارائه دهیم.
وی با بیان اینکه نیازمند حمایت شهرداری در زمینه تهیه مواد اولیه یا همان زباله هستیم، افزود: شهرداری موظف است روزانه تا سقف ۲۵۰ تا ۳۰۰ تن زباله در اختیار ما قرار دهد.
عابدی تصریح کرد: بدون افزایش سرمایه حاضریم در کنار اجرا طرح مشکل دپوی زباله های موجود در سایت را نیز حل کنیم.
محمدعلی شفعت مخترع ماشین آلات طرح پسماند نیز در این جلسه با بیان اینکه مدیریت ۱۲ کارخانه با ۱۲ هزار پرسنل را در این زمینه بر عهده دارد تاکید کرد: تنها کسی که قادر به حل مشکل زباله در کشور است من هستم.
شفاعت با بیان اینکه ظرفیت هر راکتور اختراعی ۶ تن است یادآور شد: از زباله موجود ۱۰ درصد گاز تولید شده و بقیه زباله تبدیل به کربن بلاک می شود.
این مخترع در پایان تصریح کرد: محصول تولیدی شامل کود مایع از شیرابه، هیدروکربن ها، کربن بلک و گاز بوده و عمر دستگاه ۴۰ سال است.
انتهای پیام

سورس :
https://www.isna.ir/news/1401062116428/رفع-مشکل-زباله-بابل-نیازمند-اعتبار-ملی-و-عزم-جهادی

دکمه بازگشت به بالا