اخبار استان ها

انتقال آب از دریا برای مصرف آب شرب صرفه اقتصادی ندارد

انتقال آب از دریا برای مصرف آب شرب صرفه اقتصادی
ندارد
ایسنا/خراسان رضوی معاون بهره‌برداری و توسعه شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی گفت: هزینه انتقال آب از دریای عمان به قدری بالا است که برای مصرف آب شرب به صرفه نیست برای همین بخش صنعت سرمایه‌گذاری می‌کند.

مهدی جهان طلب در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه آب یکی از سرمایه‌های مهم بشر است، اظهار کرد: ۹۵ درصد آب سفره‌های زیر زمینی در بخش کشاورزی و باقی در بخش شرب، صنعت و خدمات مصرف می‌شود.
وی افزود: به دلیل برداشت‌های بی‌رویه از منابع آب زیرزمین، کاهش بارندگی‌ها و خشکسالی هر روز سطح سفره‌ها پائین‌تر می‌رود به طوری که عمق چاه‌ها در بسیاری شهرها از ۶۰ متر به بیش از ۳۵۰ متر رسیده است.
معاون بهره‌برداری و توسعه شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی عنوان کرد: هدر رفت آب به دو صورت واقعی و ظاهری است، هدر رفت واقعی به نشتی شبکه گفته می‌شود، اما هدر رفت ظاهری هدر رفتی بوده که مصرف آن را نمی‌توان اندازه‌گیری نمود. برای مثال میزان آبی از  طریق کنتورهای خراب، انشعابات غیرمجاز و… مصرف می‌شود قابل اندازه‌گیری نیست.
هدر رفت ۳۲ درصدی آب در خراسان رضوی
وی تصریح کرد: در خراسان رضوی هدر رفت واقعی آب ۱۷.۶ درصد و هدر رفت ظاهری ۱۵ درصد بوده که در مجموع میزان کل هدر رفت ۳۲ درصد است.
جهان طلب با اشاره به ۸۵۰ لیتر کسری منابع آبی در خراسان رضوی گفت: این کسری در بخش روستایی و شهری با مدیریت مصرف و مبادلات انجام شده، پوشش داده شد.
وی گفت: یکی از مشکلات اصلی ما افت سفره‌های آب زیرزمینی است، هر ساله به دلیل افت سفره‌ها درصدی از میزان تولید کاسته شده و توان تولید چاه‌ها هر ساله کاهش پیدا می‌کند. به همین دلیل هر ساله ۶۰ تا ۷۰ حلقه چاه برای تأمین آب شرب حفاری شده که هزینه خطوط انتقال این تعداد چاه ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیارد تومان می‌شود.
معاون بهره‌برداری و توسعه شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی  افزود: در سال ۱۳۹۹ -۱۴۰۰ حدود ۷ درصد در استان افزایش تولید وجود داشته است. همچنین در سال جاری این میزان نسبت سال گذشته حدود ۳ درصد افزایش داشته و  وضعیت موجود نشان می‌دهد، مدیریت مصرف انجام نشده است.
وی با انتقاد از پائین بودن تعرفه‌ آب گفت: باوجود اینکه در بخش آب هزینه‌ها بالا بوده و قیمت اقلام و تجهیزات و …..  هر سال افزایش پیدا می‌کند، اما پایین بودن تعرفه‌ها موجب شده در این بخش با چالش مواجه شویم.
جهان طلب  گفت: اگرچه هر اقلیمی الگوی مصرف خاص خود را دارد و بیشتر از آن مشمول جریمه می‌شود، اما جریمه‌ها بازدارند نیست. امروز یک بطری آب نیم لیتری ۳۰۰۰ تومان به فروش می‌رسد ولی فروش هر مترمکعب آب کمتر از ۲۰۰۰ تومان است.
انتهای پیام 

سورس :
https://www.isna.ir/news/1401062116362/انتقال-آب-از-دریا-برای-مصرف-آب-شرب-صرفه-اقتصادی-ندارد

دکمه بازگشت به بالا