اخبار فضای مجازی

قهرمانانی که بهای مبارزه با اشغالگری را با طلا پرداختند

قهرمانانی که بهای مبارزه با اشغالگری را با طلا
پرداختند
از روز‌های اول انقلاب شکوهمند اسلامی و زمانی که دیگر رژیم اشغالگر قدس جایی در نقشه برای کشورمان نداشت، به رسمیت نشناختن این کشور در تمامی عرصه‌ها تبدیل به یکی از اصلی‌ترین سیاست‌های خارجی شد و به همین دلیل ورزشکاران و تیم‌های ورزشی نیز در پیروزی از این قانون تصمیم گرفتند در هیچ عرصه‌ای با نمایندگان رژیم اشغالگر قدس رو در رونشوند.
 رژیمی که براساس گزارش‌های منابع رسمی فلسطینی، فقط از سپتامبر سال ۲۰۰۰ میلادی تا آوریل سال ۲۰۱۷، بیش از ۳ هزار کودک فلسطینی را به قتل رسانده است. طی این مدت همچنین ببیش از ۱۳ هزار کودک فلسطینی را مجروح کرده و بیش از ۱۲ هزار کودک را بازداشت کرده و هزاران تن از این کودکان را نیز در خاک خود به اسارت گرفته است.
امروز به رسمیت نشناختن اشغالگران قدس درحد شعار نیست و یک وظیفه در تمامی عرصه های زندگی است و در تمام جهان و هر مکانی که انسانی زندگی می کند این فرهنگ نهادینه شده مگر آنجایی که انسانیت رنگ باخته است.
شاید کسی فکرش را هم نمی‌کرد اگر روزی آرش میراسماعیلی در رشته جودو به مصاف حریفی از رژیم اشغالگر قدس نرود، فردای آن روز فردی همچون کریستیانو رونالدو فوق ستاره دنیای فوتبال با همان سیاست از ورزشکاران رژیم اشغالگر قدس دوری کند.
دارایی ورزشکاران همان مدال هایی است که در عمر کوتاه ورزشی شان دریافت می کنند و ارزش مقاومت در برابر شغال و ذات انسانیت آنقدر با ارزش بوده که بزرگان ورزش جهان از تمام سرمایه و افتخارشان بگذرند تا روزی نامشان در میان مبارزان با اشغالگری درج شود.
در این گزارش مرور  برخی از ورزشکارانی که به این افتخار نائل شدند را بررسی می کنیم .

علیرضا کریمی
کشتی‌گیر آزاد کشورمان در رقابت‌های کشتی آزاد امید‌های جهان (زیر ۲۳ سال) در مقابل نماینده روسیه تن به  باخت عمدی داد تا به مصاف نماینده رژیم صهیونیستی در این دور از مسابقات نرود. کریمی با این باخت عمدی به حریف روس خود، نشان دهد، هر انسان آزاده‌ای حاضر است با گذشتن از حق خود، از مظلومیت مردم فلسطین دفاع کند.فدراسیون کشتی کشورمان نیز در بیانیه‌ای از این اقدام  پهلوان علیرضا کریمی قدردانی و برای او نوشت:
«این دومین باری است که تو با گذشتن از حق خودت، در مظلومیت تمام، از مظلومیت مردم فلسطین دفاع می‌کنی، مردمی که شاید هیچ گاه در جریان این فداکاری تو نباشند.»
علیرضا کریمی بار اول در مسابقات جهانی جوانان در کشور بلغارستان در سال ۲۰۱۳، چشم خود را بر مدال طلا بست و حاضر نشد به مصاف کشتی‌گیر نماینده رژیم اشغالگر قدس برود. البته خودداری کشتی‌گیران ایرانی از مواجهه با حریفانی از رژیم اشغالگر قدس تنها محدود به این کشتی‌گیر کشورمان نیست و در سال‌های گذشته نیز قهرمانان دیگری از کشورمان حاضر نشدند با رقبای اسرائیلی خود مسابقه دهند.

 آرش میراسماعیلیجودوکار کشورمان در المپیک ۲۰۰۴ آتن با حرکتی عمدی و افزایش وزن بیش از حد مجاز از مسابقه با نماینده رژیم اشغالگر قدس سرباز زد.  
 او که انتخاب اول مجله آمریکایی اسپورتس ایلستریتد (Sports Illustrated) برای کسب مدال طلا در رشته جودو بود، حاضر به انجام مسابقه با ایهود واکس نشد و بنابر قانون المپیک، از دور مسابقات حذف شد. میراسماعیلی این کار خود را دفاع از مردم فلسطین و محکوم کردن رژیم اشغالگر قدس اعلام کرد.
 محمد علیرضاییشناگر کشورمان تنها شناگر ایرانی در تاریخ این رشته ورزشی بود که با رسیدن به حد نصاب مقرر شده از سوی فدراسیون بین‌المللی ورزش‌های آبی سهمیه ورودی برای المپیک را کسب کرد. این نخستین بار در تاریخ ورزش ایران بود که یک شناگر با حضور موفقیت آمیز خود در استخر شنا به المپیک راه می‌یافت.
وی که با آمادگی کامل و برای بهبود رکورد ملی عازم این مسابقات بود، در مرحله مقدماتی در گروهی قرار گرفت که تام بئری شناگر اسرائیلی نیز در آن قرار داشت، لذا این ورزشکار کشورمان برای انجام مسابقه روی سکوی استارت مسابقه خود حاضر نشد و از دور مسابقات کنار رفت.

وحید هاشمیانفوتبالیست کشورمان در دوره‌ای که در تیم بایرن مونیخ بازی می‌کرد، از سفر با این تیم برای مسابقه با مکابی در تل‌آویو انصراف داد. پس از آن بازیکنان ایرانی در قرارداد خودشان با تیم‌هاى اروپایى، شرط عدم رویارویی با تیم‌های رژیم اشغالگر قدس را گنجاندند.

اشکان دژاگهفوتبالیست دیگر کشورمان زمانی که بازیکن سرشناس ایرانی‌الاصل تیم ملی زیر ۲۱ ساله‌های آلمان بود، برای حضور در مسابقه زیر ۲۱ سال آلمان با رژیم اشغالگر قدس، از سفر به این کشور خوددارى کرد.   این دومین بار بود که اشکان دژآگه در مسابقه با تیم رژیم اشغالگر قدس غیبت می‌کرد.
این بازیکن ایرانی‌الاصل که در آلمان بزرگ شده است، قبل از آن هم در مسابقه تیم آلمان با رژیم اشغالگر قدس که در تل آویو برگزار شد، شرکت نکرد و به خاطر آن مورد انتقاد شدید رسانه‌ها و جامعه یهودیان آلمان قرار گرفت. وی در آن هنگام گفته بود که به دلایل شخصی از سرمربی تیمش خواسته است که او را از مسابقه با رژیم اشغالگر قدس کنار بگذارد.محسن حاجی‌پور
کشتی‌گیر با انگیزه کشورمان وقتی در مسابقات کشتی جهانی سال ۲۰۱۱ استانبول متوجه شد قرار است در دور دوم با کشتی‌گیر نماینده رژیم اشغالگر قدس کشتی بگیرد، در حمایت از مردم مظلوم فلسطین و به دلیل به رسمیت نشناختن  نماینده آن‌ها مقابل دونیر اسلام‌اف از مولداوی تن به شکست داد تا رویاروی نماینده رژیم اشغالگر قدس در این دور از مسابقات قرار نگیرد و با این باخت مصلحتی از گردونه رقابت کنار رفت.
فاطمه برقولشطرنج‌باز آبادانی کشورمان که سابقه قهرمانی این رشته را هم در کارنامه خود دارد، در سال ۷۹ در یکی از تورنمنت‌های بین‌المللی شطرنج نابینایان در کشور اسپانیا از رقابت با شطرنج‌باز نابینای اسرائیلی کناره‌گیری کرد و حاضر نشد با نماینده رژیم صهونیستی مسابقه دهد. وی در این دوره از مسابقات از بین ۲۸۶ شرکت کننده مقام هشتم را کسب کرد.
صالح نجفی
شطرنج باز ۱۰ ساله ایرانی سال ۱۳۸۰ در مسابقات بین‌المللی شطرنج نونهالان به خاطر همگروهی با یک شطرنج باز نونهال اسرائیلی از مسابقات کنار کشید.
 غلامحسین ذوالقدر
تکواندوکار ایرانی در مهرماه سال ۱۳۸۵ پس از موفقیت در تورنمنت کرواسی، به خاطر حضور یک تکواندوکار اسرائیلی در بین سه نفر برتر آن وزن، اصلاً روی سکو نرفت و قید به گردن انداختن مدال آن مسابقات را زد.
سیدمصطفی صالحی‌زاده
فرنگی‌کار کشورمان، نماینده وزن ۹۶ کیلوگرم کشورمان در دور نخست مسابقات کشتی فرنگی قهرمانی جوانان جهان بود که در مرحله یک‌چهارم نهایی، وقتی که مشخص شد باید با نماینده رژیم صهیونیستی مسابقه دهد، در دفاع از آرمان‌های مردم مظلوم فلسطین حاضر به مسابقه مقابل نماینده رژیم صهیونیستی نشد و از دور مسابقات کنار رفت.
وی در اینباره گفته بود: در ۲ مسابقه‌ای که کشتی گرفتم، تمام حریفانم را با اقتدار شکست دادم، اما متأسفانه در مرحله یک‌چهارم نهایی با قرعه نحس رژیم صهیونیستی روبرو شدم و در دفاع از آرمان‌های مردم مظلوم فلسطین از رویارویی با این کشتی‌گیر خودداری کردم. چراکه پایبندی به اصول و دفاع از اعتقاداتم از مدال طلا هم مهم‌تر است.
فرخنده سلیمانیداور ایرانی تنیس‌ در سال ۱۳۸۶ در یک تورنمنت تنیس روی میز از قضاوت دیدار پینگ‌پنگ باز اسرائیلی با یک ورزشکار دیگر انصراف داده بود.
این ورزشکاران فقط تعداد کمی از قهرمانان کشورمان هستند که حاضر به حضور در مقابل حریفان اسرائیلی و رسمیت بخشیدن به رژیم صهیونیستی نشدند و قید کسب مدال‌های رنگی مسابقات ورزشی را زدند.
اما حمایت از مردم فلسطین، تنها در میان ورزشکاران ایرانی وجود ندارد. در سال‌های گذشته برخی از بزرگترین ورزشکاران جهان نیز، اعتراضات خود نسبت به کشتار مردم در غزه و سیاست‌های اشغالگرانه اسرائیل اعلام کرده‌اند.  
در واقع حمایت از مردم فلسطین و اعتراض نسبت به سیاست‌های رژیم اشغالگر قدس، فقط مختص ورزشکاران ایرانی که اشتراکات دینی با مردم مظلوم فلسطین دارند، نیست بلکه افراد دیگری بدون کوچکترین اشتراک دینی یا نژادی با مردم فلسطین با مواضعی برگرفته از شرافت انسانی همواره حامی مردم مظلوم فلسطین بودند.
ورزشکاران و هنرمندانی که نشان دادند اعتراض به وحشی‌گری صهیونیست‌ها ربطی به دین و قوم و نژاد و جنسیت و … ندارد.
در سال‌های گذشته نیز برخی از بزرگترین هنرمندان و ورزشکاران جهان نیز، اعتراضات خود نسبت سیاست‌های اشغالگرانه اسرائیل بخصوص پس از حملات هوایی رژیم صهیونیستی تحت عنوان صخره سخت به سمت نواز غزه در سال ۲۰۱۴ اعلام کردند.

کریستیانو رونالدومرد سال فوتبال جهان کفش‌های طلای خود را برای حمایت از کودکان فلسطینی فروخت و درآمد آن را صرف ساخت مدرسه و مرکز خیریه در غزه کرد. این خبر مدتی به مهم‌ترین خبر رسانه‌های جهان تبدیل شده بود.

او در پایان بازى پرتغال با رژیم صهیونیستی، حاضر به تعویض پیراهنش با بازیکن تیم مقابل نشد. او در پاسخ به سوال خبرنگار الجزیره ورزشی مبنی بر این که «شما در خاک رژیم اشغالگر قدس هستید یا فلسطین؟» گفت: من در خاک فلسطینم.
سفیان فغولیبازیکن مسلمان و ستاره تیم ملی الجزایر هم از جمله کسانی بود که اعتراضش را به کشتار مردم بی گناه در غزه نشان داد. «فغولی» به همراه دیگر بازیکنان تیم ملی الجزایر در جام جهانی ۲۰۱۴ تمام پاداش ۹ میلیون یورویی فیفا را به مردم غزه اهدا کرد. فغولی در یکی از پست‌هایش از کریس رونالدو بازیکن تیم ملی پرتغال تشکر کرده و نوشته: «کریس، دوست عزیزم! از تو تشکر می‌کنم که از مردم فلسطین حمایت کردی. این کار تو سرمشق بزرگی برای دیگران است.
ادن هازارد
ستاره بلژیکی تیم فوتبال چلسی در سال‌های گذشته به برگزاری جام ملت‌های اروپا زیر ۲۱ سال در فلسطین اشغالی واکنش نشان داد. او و ۶۲ نفر دیگر در طوماری خواستار تغییر میزبان مسابقات بودند. دلیل این مخالفت حملات نظامیان رژیم صهیونیستی به غزه در طول برگزاری مسابقات بود. آن‌ها این موضوع را خلاف ارزش‌های ورزشی می‌دانستند.
فردیناندمدافع انگلیسی و مشهور تیم فوتبال منچستریونایتد نیز در جریان حملات نظامی رژیم‌صهیونیستی به غزه، در صفحه توئیتر خود نوشت: «آیا جام جهانی واقعا مهم‌تر از فلسطین است؟ عشق، سلامت و ایمنی این مردم، همه لغو شده است».
مایکل بنتبازیکن لیگ فوتبال آمریکایی (ان اف ال) آمریکا در حمایت از ملت مظلوم فلسطین از همراهی بازیکنان لیگ در سفر به فلسطین اشغالی خودداری کرد. بنت قرار بود جزو ۱۱ بازیکن لیگ ان اف ال در سفر حسن‌نیت که بانی آن رژیم صهیونیستی است، به فلسطین اشغالی برود. اما او به علت نگرانی از اینکه این اقدام مهر تاییدی بر سیاست‌های این رژیم به ویژه در مورد فلسطین باشد، تصمیم گرفت به این سفر نرود. مایکل بنت بازیکن لیگ ان اف ال در بیانیه‌ای اعلام کرد: در سفری که دولت اسرائیل برای لیگ ان اف ال تدارک دیده، شرکت نخواهد کرد. بنت با اشاره به رنج مردم فلسطین در اسرائیل گفت که می‌خواهد صدای افراد خاموش باشد.
کنی استیلزبازیکن دیگر لیگ فوتبال آمریکایی نیز از تصمیم هم تیمی خود (مایکل بنت) حمایت کرد و گفت همراه او خواهد بود.
بجز این موارد ده ها تن دیگر از ورزشکاران در سراسر جهان حضور دارند که از تقابل در عرصه ورزش با رژیم اشغالگر قدس خودداری کردند.
حالا هم در جریان رقابت‌های کشتی آزاد قهرمانی جهان و در وزن ۷۰ کیلوگرم که با حضور ۲۸ نفر برگزار می‌شود، امیرمحمد یزدانی ستاره جوان کشتی کشورمان در دور نخست به حریفی از رژیم اشغالگر قدس برخورد کرده که به نظر می‌رسد او هم می‌خواهد صدایی باشد برای دفاع از مردم مظلوم فلسطین و از تقابل با رژیم اشغالگر قدس خودداری کند.

منبع :
https://www.yjc.news/fa/news/8239948/قهرمانانی-که-بهای-مبارزه-با-اشغالگری-را-با-طلا-پرداختند

دکمه بازگشت به بالا