اخبار علمی پزشکی

تحویل قوی‌ترین سلاح لیزری لاکهیدمارتین به ارتش آمریکا

تحویل قوی‌ترین سلاح لیزری لاکهیدمارتین به ارتش
آمریکا
شرکت فناور “لاکهید مارتین” قدرتمندترین سلاح لیزری خود را با قدرت ۳۰۰ کیلووات به ارتش ایالات متحده تحویل داد.

به گزارش ایسنا و به نقل از نیو اطلس، شرکت لاکهید مارتین قوی‌ترین لیزر خود را که تا به امروز موفق به ساخت آن شده است، به دفتر معاون وزیر دفاع آمریکا در امور تحقیقات و مهندسی برای نصب در سیستم‌های جدید تسلیحات لیزری که برای درگیری با اهداف مختلف طراحی شده‌اند، زودتر از موعد مقرر تحویل داده است.
سلاح های لیزری در دهه حاضر، به سرعت از یک طرح مفهومی امیدوارکننده به سلاح‌های عملی در میدان نبرد تبدیل شده‌اند. با این حال، این یک پیشرفت خطی ساده نیست. سلاح‌های لیزری سیستم‌های بسیار پیچیده‌ای هستند که اغلب برخی از مفاهیم آنها که در طراحی عملی نشان می‌دادند، در عمل محقق نمی‌شوند و کار طراحی و ساخت به نقطه اول بازگردانده می‌شود.
هر یک از این زیرسیستم‌ها که شامل واحدهای نیرو، ژنراتورهای لیزری، ترکیب‌کننده‌های پرتو، واحدهای متمرکز کننده، سیستم‌های هدف‌گیری و بسیاری از سیستم‌ها و فناوری‌های دیگر می‌شود، همگی باید با هم توسعه یابند و به شکلی مناسب یکپارچه شوند که نه تنها کاربردی باشند، بلکه به اندازه کافی قوی و قابل اعتماد باشند تا در تسلیحات دریایی، زمینی و هوا و فضا مورد استفاده قرار گیرند.
بدیهی است که مهمترین زیرسیستم، خودِ لیزرِ حالت جامد است. در این مورد، لاکهید مارتین قدرت را به کلاس ۳۰۰ کیلووات افزایش داده است که پنج برابر قدرت لیزر تاکتیکی HELIOS است که این شرکت در ماه اوت به نیروی دریایی ایالات متحده برای ادغام با ناوهای جنگی موجود تحویل داد.
این لیزر جدید ۳۰۰ کیلوواتی در چندین پروژه نمایشی از جمله سیستم سلاح لیزری پرانرژی IFPC-HEL ارتش ایالات متحده در برابر آتش غیرمستقیم استفاده خواهد شد. انتظار می‌رود اواخر امسال آزمایشات آزمایشگاهی و میدانی این سلاح انجام شود.
سلاح‌های آینده با افزایش قدرت لیزر قادر خواهند بود با طیف گسترده‌تری از اهداف بزرگ‌تر در بردهای طولانی‌تر درگیر شوند و آنها را با سرعت بیشتری خنثی و ساقط کنند.
ریک کوردارو، معاون راه‌حل‌های محصولات پیشرفته لاکهید مارتین می‌گوید: لاکهید مارتین قدرت و کارایی را افزایش داده و وزن و حجم لیزرهای پرانرژی با موج پیوسته را کاهش داده است که خطر تلاش‌های میدانی آینده سیستم‌های تسلیحاتی لیزری پرقدرت را کاهش می‌دهد.
انتهای پیام

سورس :
https://www.isna.ir/news/1401062820373/تحویل-قوی-ترین-سلاح-لیزری-لاکهیدمارتین-به-ارتش-آمریکا

دکمه بازگشت به بالا