اخبار علمی پزشکی

الزامات افزایش نشاط علمی دانشگاه‌ها/جبران تعطیلی آموزش حضوری همت مضاعف می‌طلبد

الزامات افزایش نشاط علمی دانشگاه‌ها/جبران تعطیلی آموزش حضوری
همت مضاعف می‌طلبد
رئیس دانشگاه تهران همزمان با آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۱، در پیامی خطاب به دانشگاهیان دانشگاه تهران تاکید کرد: جبران آسیب انکارناپذیری که تعطیلی مطلق آموزش حضوری در دوران شیوع کرونا بر فضای نشاط محیط علمی و همچنین کیفیت آموزش وارد آورد، همت مضاعف همه اجزای آموزش عالی را طلب می‌نماید.
به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی دانشگاه تهران، مشروح پیام رئیس دانشگاه تهران در این پیام به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

سال تحصیلی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۱ را در حالی آغاز می‌کنیم که فضای دانشگاه تهران با رهاورد معنوی هزاران دانشجو، عضو هیأت علمی و کارمند دانشگاه تهران که در اجتماع بزرگ پیاده‌روی اربعین امسال حضور داشته‌اند، عطرآگین شده است؛ لذا امیدواریم با تکیه بر آموزه‌های نهضت حسینی بتوانیم نقشی دگر بر صفحه پیشرفت و ترقی ایران اسلامی بنشانیم.

امروز که با وجود همه محدودیت‌ها، حرکت شتابان ایران اسلامی در حوزه علم و فناوری به حرکتی امیدوارکننده برای همه مسلمانان جهان تبدیل شده است، تقویت این امید و تداوم صعودی بودن آهنگ تغییرات و تحولات علمی، وظیفه‌ای دوچندان بر دوش دانشگاه تهران به عنوان نماد آموزش عالی کشور و پرچمدار دانشگاه کارآفرین قرار می‌دهد.

اکنون که «جهاد علمی برای تحقق دانشگاه کارآفرین با رویکرد مسئولیت‌پذیری اجتماعی» را به عنوان شعار دانشگاه و سرلوحه حرکت‌مان قرار داده‌ایم، بر این باوریم که عقلانیت، معنویت و عمل‌گرایی در سایه اخلاق‌مداری، اجزای اصلی هر تصمیم و گامی که در نماد آموزش عالی کشور برداشته می‌شود را تشکیل می‌دهند.

با این رویکرد، صیانت از حقوق دانشجویان، اعضای هیأت علمی، کارکنان، فارغ‌التحصیلان و به طور کلی همه ذی‌نفعان دانشگاه تهران که هر کدام به نحوی با دانشگاه در ارتباط هستند، دارای جایگاهی ویژه در نگاه مدیریتی دانشگاه بوده و بدون تردید در این فضا حفظ حرمت و جایگاه هر کدام از ذی‌نفعان در ارتباط با یکدیگر، نه تنها به حفظ چارچوب‌های آکادمی و ارزش‌های اجتماعی، اخلاقی، انسانی و دینی کمک می‌نماید، که زمینه بالندگی هر چه بیشتر محیط دانشگاهی را نیز فراهم می‌آورد.

نیک می‌دانید که افزایش نشاط علمی دانشگاه‌ها با نگاهی چندبعدی میسر بوده و در این میان، منظومه‌ای از فعالیت‌ها و کنش‌های دانشجویی و استادی است که با محوریت خلاقیت، تلاشگری، تعهد و همدلی می‌تواند در تحقق این نشاط مؤثر واقع شود. در این میان، مدیریت دانشگاه تهران تمام تلاش خود را به منظور ارتقای خدمات رفاهی دانشجویان، اعضای هیأت علمی و کارکنان دانشگاه به میدان آورده است تا بتوان در حوزه تنوع‌بخشی و شادی‌آفرینی در فضاهایی که دانشگاهیان در طول سال تحصیلی تجربه می‌نمایند گامی مؤثر برداشت.

جبران آسیب انکارناپذیری که تعطیلی مطلق آموزش حضوری در دوران شیوع کرونا بر فضای نشاط محیط علمی و همچنین کیفیت آموزش وارد آورد، همت مضاعف همه اجزای آموزش عالی را طلب می‌نماید. لکن دانشگاه تهران پیشگام ازسرگیری آموزش حضوری از فروردین ماه ۱۴۰۱ شد و تمام تلاش خود را برای شکسته شدن تعطیلی مطلق آموزش حضوری برداشت. در تجربه ازسرگیری آموزش حضوری در نیمسال دوم سال تحصیلی گذشته، بسیاری از مشکلاتی که در نتیجه تعطیلی دو ساله آموزش حضوری بر فضای فیزیکی و نظام خدمت‌رسانی در حوزه دانشجویی حادث شده بود، احصا شده و در فرصت تعطیلات تابستانی به جبران نقایص و ارتقای بسترهای خدمات دانشجویی اهتمام ورزیده شد.

اکنون که سال تحصیلی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۱، اولین سال تحصیلی دانشگاه‌ها پس از تعطیلی دوران کرونا است که از همان ابتدای آن، سال تحصیلی با آموزش حضوری آغاز می‌شود، لازم می‌دانم یک نکته کلیدی در حوزه درهم‌تنیدگی آموزش، پژوهش و فناوری در رویکرد جدید دانشگاه تهران را با اعضای محترم هیأت علمی، دانشجویان گرامی، کارکنان سختکوش و مدیران دانشگاه درمیان گذاشته و آرزوی سال تحصیلی توأم با نشاط، موفقیت و پیروزی برای عزیزان داشته باشم.

همزمان با بازآرایی ساختار پژوهش و فناوری دانشگاه تهران که طی آن فرهنگ و عمل کارآفرینانه و همچنین بسترسازی برای غلبه رویکرد حل مسئله در نظام دانشگاهی تا دل دانشکده‌ها و واحدهای آموزشی دانشگاه تهران آورده شده است، امید داریم که آمار حدود ۱۰ هزار طرح و پروژه تحقیقاتی که در قالب پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها در دانشگاه تهران اجرا می‌شوند، خاصیت کاربردی به خود گرفته و دیگر کنج‌نشین قفسه کتابخانه‌ها نباشند.

همچنین دانشگاه تهران در دوران شیوع کرونا نسبت به توسعه و تقویت زیرساخت‌های آموزش ترکیبی اهتمام داشته و سرمایه‌گذاری قابل توجهی در این زمینه انجام شده است. لذا انتظار می‌رود معاونت آموزشی دانشگاه تهران در زمینه تداوم بهره‌برداری از بستر آموزش ترکیبی به عنوان یک فرصت کمک آموزشی و همچنین امکان مناسب برای شرایط اضطرار مانند آلودگی هوا و شرایط جوی نامناسب، برنامه‌‎ریزی بهینه‌ای داشته باشد و این بستر به منظور استمرار ارتباط دانشجو با استاد و دانشگاه جهت افزایش کیفیت آموزشی و فضایی برای به اشتراک گذاشتن ایده‌ها مورد پیگیری قرار گیرد.

فرصت را غنیمت شمرده، ضمن پاسداشت هفته دفاع مقدس و ادای احترام به شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی و امام شهدا و آرزوی سلامتی و طول عمر با عزت برای مقام عظمای ولایت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (مدظله العالی)، آغاز سال تحصیلی جدید را به تمامی ذینفعان دانشگاه تهران در پهنه ملی و عرصه بین‌المللی تبریک عرض نموده و از درگاه خداوند متعال دستیابی به قله‌های رفیع علم و دانش و اخلاق‌مداری در سایه تحقق دانشگاه اسلامی تمدن‌ساز را طلب می‌نمایم.

انتهای پیام

سورس :
https://www.isna.ir/news/00062052732/الزامات-افزایش-نشاط-علمی-دانشگاه-ها-جبران-تعطیلی-آموزش-حضوری

دکمه بازگشت به بالا