اخبار علمی پزشکی

جهاددانشگاهی از راهکارهای اساسی اقتصاد دانش بنیان است/مخالف ارتباط مستقیم صنعت و دانشگاه هستیم

جهاددانشگاهی از راهکارهای اساسی اقتصاد دانش بنیان است/مخالف
ارتباط مستقیم صنعت و دانشگاه هستیم
ایسنا/یزد رئیس جهاددانشگاهی کشور و سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بر اتصال منظم تمام اجزاء زیست بوم فناوری کشور تاکید و ضمن مخالفت ارتباط مستقیم صنعت و دانشگاه، بر ضرورت واسط‌ه‌هایی مانند شرکت‌های دانش بنیان و جهاددانشگاهی بین این دو بخش تاکید کرد.
«روح الله دهقانی فیروزآبادی» صبح امروز ۲۹ شهریورماه در دیدار با پژوهشگران و اعضای سازمان جهاددانشگاهی استان یزد اظهار کرد: باور ما این است که جهاددانشگاهی یک نهاد اصیل انقلابی است که قبل از این که در دانشگاههای کشور بحث ارتباط حوزه علم و صنعت مطرح شود، با این ماموریت ویژه شکل گرفت تا واسطی بین علم و فرهنگ با صنعت و اقتصاد کشور باشد.

وی جهاددانشگاهی را زیست بوم نوآوری نخبگان ایران خواند و با اشاره به تامین زیرساختهای این مهم از سوی جهاددانشگاهی قبل از پایه ریزی این زیرساختها از سوی مدیران و دلسوزان کشور در این سالها، گفت: انتظار می‌رفت که با توجه به سرعت گرفتن توسعه دانش و رشد فناوری‌ها و اهتمام بیشتر به این حوزه در مناسبات جهانی طی دهه های اخیر، جهاددانشگاهی به عنوان رابط بین علم و جامعه پیشتازتر از سایر بخش‌ها باشد ولی بنا به هر دلیلی اعم از کم‌توجهی مسئولان یا خضوع مدیران جهاددانشگاهی، این اتفاق در سالهای گذشته نیفتاده است لذا تاکید داریم که به عنوان پیش‌قراول تاثیرگذاری در جامعه و حوزه علم و فناوری باید به جایگاه گذشته و بلکه جایگاهی به مراتب بالاتر دست یابیم.

دهقانی فیروزآبادی تاکید کرد: جهاددانشگاهی باید دوباره به ساحتی بازگردد که نخبگان و نوآوران کشور بتوانند در این محیط زندگی و برای رشد و توسعه کشور تلاش کنند و در این مسیر باید تمام عزم و جزم خود را به کار گیریم تا جهاددانشگاهی به جایگاه رفیع خود دست یابد.

وی عنوان کرد: اگر مدیران و بدنه جهاددانشگاهی با مدلهایی که برای تحول جهاد تعریف شده از جمله تعریف نظاماتی متناسب با ساختارها و ظرفیتهای هر استان که با اجرای آن همه کارکنان و همکاران جهاددانشگاهی از تلاشهای این نهاد در منافع و دستاوردها مستقیماً منتفع خواهند شد، پیش برود این هدف دست یافتنی خواهد بود.

رئیس جهاددانشگاهی کشور اظهار کرد: این که به جهاددانشگاهی باور دارم تنها یک حرف نیست بلکه آن را از مهمترین راهکارهای اساسی اقتصاد دانش بنیان کشور می‌دانیم چرا که با زیست و بوم ما نیز همزیستی دارد لذا تاکید داریم این نهاد باید به جایگاه مورد توجه رهبر معظم انقلاب برسد.

سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در بخش دیگری از سخنانش با بیان این که در زیست بوم فناوری کشور اجزا زیادی اعم از پارکها، مراکز رشد،شتابدهنده و صنایع و دیگر بخش‌ها فعالیت دارند، اولین اقدام را اتصال منظم آنها به یکدیگر برای رقم خوردن اتفاقی خوب در این حوزه دانست.

وی با بیان این که مخالف ارتباط مستقیم صنعت و دانشگاه هستیم، جنس این دو بخش را متفاوت از یکدیگر خواند و تصریح کرد: صنعت دارای جنسی سخت است و در آن زمان، کیفیت و قیمت مهم است ولی دانشگاه بر خلاف صنعت دارای جنسی نرم و ناملموس با دغدغه‌های صنعتگران است لذا وصل کردن مستقیم این دو هم باعث نارضایتی امروز صنعت از دانشگاه شده و هم دانشگاه را دچار نوعی احساس درک نشدن از سوی صنعت کرده است.

وی بر حضور شرکتهای دانش بنیان و جهاددانشگاهی به عنوان واسط بین دانشگاه و صنعت برای رفع این مشکل تاکید کرد و گفت: مسائل صنعت باید به دانش بنیانها و جهاددانشگاهی معرفی شود و سپس این مسائل از سوی این واسطه‌ها برای دانشگاه تعریف شود چرا که نوع طرح مسئله‌ای که جهاددانشگاهی برای دانشگاه تعریف خواهد کرد متفاوت از طرح مستقیم آن از سوی صنعت به دانشگاه خواهد بود.

دهقانی فیروزآبادی یکی از مشکلات امروز کشور را درست تبیین نشدن نیاز جامعه به دانشگاه برای رفع آنها دانست و گفت: جهاددانشگاهی یک نقش فرابنیانی دارد به عبارتی هم می‌تواند محملی برای صمعت و هم محملی برای ساماندهی شرکتهای دانش بنیان باشد.

این مسئول در پایان جهاددانشگاهی را حلال مسائل بزرگ کشور خواند و گفت: جهاددانشگاهی با تشکیل شبکه‌ای از شرکتهای دانش بنیان می تواند مسائل بزرگ ملی را رفع کند و در واقع جهاددانشگاهی می‌تواند شبکه تقسیم کار ملی باشد و معاونت ریاست جمهوری شبکه تقسیم منابع مالی در این زمینه محسوب شود.

«محمدرضا دهقانی» رئیس جهاددانشگاهی استان یزد نیز در این دیدار با بیان این که جهاددانشگاهی یزد از اوائل دهه ۷۰ شکل گرفته و طی چند دهه گذشته به تدریج فرایند رشد خود را حفظ کرده است، گفت: این نهاد در استان یزد فراز و فرودهای زیادی را طی کرده ولی امیدوار به آینده است و امیدواریم با حمایت مدیریت جدید این نهاد در کشور در گام دوم انقلاب نقش شایسته‌تری را در کشور ایفا کنیم.

وی ترسیم جایگاه والای جهاددانشگاهی در این دوره را اتفاقی بزرگ خواند و از این که جهاددانشگاهی به عنوان زیست بوم نوآوری نخبگان ایران معرفی شده است، ابراز خرسندی کرد.

وی خواسته امروز جهادگران جهاددانشگاهی را استقامت و تداوم این نهاد در کشور خواند و گفت: امیدواریم مشکلات جهاددانشگاهی استان که قبلاً به صورت حضوری و مکتوب به ریاست جهاددانشگاهی کشور گزارش شده است با حمایت‌های موثر مسئولان جهاددانشگاهی کشور و مدیران استان مرتفع شود.

دهقانی در پایان نیز خاطرنشان کرد: حضور یک یزدی در راس مدیریت جهاددانشگاهی کشور باعث افتخار ماست و حضور یک جهادگر از جهاددانشگاهی در صدر معاونت علمی ریاست جمهوری مایه مباهات است که در این باره آروزی توفیق روزافزون را برای ایشان داریم.

انتهای پیام
 

سورس :
https://www.isna.ir/news/1401062921037/جهاددانشگاهی-از-راهکارهای-اساسی-اقتصاد-دانش-بنیان-است-مخالف-ارتباط

دکمه بازگشت به بالا