اخبار علمی پزشکی

لزوم تغییر و تحول در فرآیندهای دانش‌بنیان/افزایش سهم اقتصاد دانش بنیان با حمایت دولتمردان

لزوم تغییر و تحول در فرآیندهای دانش‌بنیان/افزایش سهم اقتصاد
دانش بنیان با حمایت دولتمردان
ایسنا/یزد رئیس جهاددانشگاهی کشور و سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بر لزوم ایجاد تحول در فرایندهای دانش بنیان شدن شرکتها با توجه به توسعه مطلوب این شرکتها طی سالهای گذشته تاکید کرد و توسعه اکوسیستم دانش‌بنیان در کشور را در گروی اهتمام و حمایت دولتمردان به این بخش دانست.

«روح الله دهقانی فیروزآبادی» پیش از ظهر امروز سه شنبه ۲۹ شهریورماه در نشست ستاد نواوری، فناوری و اقتصاد دانش بنیان استان یزد که در سالن کوثر استانداری یزد برگزار شد، ضمن قدردانی از زحمات و تلاشهای چندین ساله «سورنا ستاری» در سمت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در راستای ترویج و توسعه زیرساختهای علمی و فناوری، به ویژگی‌های خاص یزد و یزدیها اشاره و اظهار کرد: برخورداری یزد از نخبگان علاقمند به یزد از ویژگی‌های شاخص این استان در مقایسه با سایر استانهاست.
وی با اشاره به جلسات مستمر مسئولان و نخبگان استان در حوزه علم و فناوری، سطح اندیشه‌ها و افق نگاه‌ها در این جلسات را بسیار بالا خواند و گفت: شم اقتصادی خوب یزدی‌ها و همراهی کامل حاکمان دولتی نیز از ویژگی‌ها و فرصت‌های ویژه یزد است.
دهقانی فیروزآبادی با اشاره به ظرفیتها و توانمندی‌های بالای یزدیها در کنار منابع غنی طبیعی در این استان، گفت: به نظر می‌آید که گردش مالی صنایع استان به تنهایی یا حتی گردش مالی بخش پزشکی و سلامت یزد چند برابر مجموع گردش مالی کشور باشد و این یک موضوع معنادار است.
وی به اهمیت توسعه دانش بنیانها طی سالهای گذشته در کشور، گفت: اکنون دیگر دوران افتتاح و ایجاد زیرساختهای عالمی و فناوری گذشته است و هرچند توسعه این زیرساختها از ضروریات است ولی باید با تولید محتوی از این در جهت رفع نیازهای جامعه و کشور بهره گرفت.
وی تحول در فرایندهای دانش بنیان را حائز اهمیت خواند و گفت: امروز در ازای دانش بنیان شدن شرکتها که در گذشته بعضاً برای اخذ مزیتهای آن یا برند شدن برای کسب این عنوان تلاش می‌شد، باید بخشی از درآمدهای شرکتهای متقاضی دانش بنیان صرف بکار گیری دانش بنیانها شود لذا لازم است مفاهیم جدیدی برای دانش بنیانها تعریف کنیم.
این مسئول با بیان این که امروز دانش بنیانها باید برای دانشگاه، طرح و کار تعریف کنند و حلقه واسط بین دانشگاه و صنعت باشند، تاکید کرد: اکوسیستم دانش بنیان در کشورمان توسعه نخواهد یافت مگر با توسعه بازار و توسعه فروش و از آنجایی که بخش بزرگی از اقتصاد کشورمان، دولتی است، دولت باید در این باره ورود کند و متناسب با مسائل جامعه بین دانش‌بنیانها تقسیم کار صورت دهد.
رئیس جهاددانشگاهی کشور اضافه کرد: برای این که اقتصاد دانش بنیان سهمی از تولید ناخالص ملی(GDP) کشور را به خود اختصاص دهد باید دولتمردان به دانش‌بنیانها و هلدینگهای دانش بنیان فرصت داده و حمایتشان کنند و در ازای اهتمام صنایع به دانش بنیانها برای رفع نیازهایشان نیز صندوقهای پژوهش و فناوری، از این سرمایه‌گذاری ریسک حمایت کنند.
وی با تاکید بر این که زمان کنونی دوران تحول است، گفت: سهم اقتصاد دانش بنیان از تولید ناخالص ملی باید برای افق چهار سال آینده روی پنج درصد هدف‌گذاری شود و با تحقق آنها همه بخشها تلاش کنند.
دهقانی فیروزآبادی در ادامه به نقش جهاددانشگاهی در شبکه‌سازی دانش بنیانها برای رفع مشکلات جامعه و صنعت اشاره و عنوان کرد: جهاددانشگاهی باید رفع مسائل بزرگ و دشوار ملی را برعهده بگیرد و رفع آنها را تقسیم کار مناسب بر عهده دانش‌بنیانها بگذارد و ضمانت اجرایی نیز داشته باشد.
وی با بیان این که در این صورت نخبگان واقعی وارد میدان عمل خواهند شد، گفت: جهاددانشگاهی یک نهاد ارزشمند است چرا که زمانی که سخن از ارتباط علم و صنعت در مراکز علمی کشور نبود، در کنار دانشگاه‌ها برای تحقق این هدف فعالیت کرد و خوشبختانه دستاوردهای خوبی نیز کسب شد ولی طی ۱۵ سال گذشته بنا به دلایلی اثرگذاری اجتماعی این نهاد کاهش یافته است لذا از آنجایی که بزرگترین مسئله امروز کشور در حوزه علم و فناوری موضوع توجه به نخبگان است، جهاددانشگاهی می‌تواند به عنوان زیست بوم فناوری نخبگان کشور به جایگاه شایسته خود نیز دست یابد.
وی با اشاره به اهمیت توسعه کسب و کارها مبتنی بر نیازهای بازار در کشورمان، مدلی حمایتی جهت استارتاپها از سوی جهاددانشگاهی ارائه کرد و گفت: جهاددانشگاهی‌های کشور می‌توانند حمایت زیرساختی و حتی مالی از استارتاپها در ازای فعالیتهایشان داشته باشند و همانگونه که مرحوم «کاظمی آشتیانی» به همین طریق اسباب اقدامات بزرگی در این حوزه بود، فعالیت کند.
رئیس جهاددانشگاهی کشور در بخش پایانی سخنانش گفت: مکتبی در جهاددانشگاهی پایه‌ریزی شده که براساس رییس جهاددانشگاهی هر استان نه رییس جهاددانشگاهی آن استان شناخته می شود بلکه به عنوان رئیس سازمان جهاددانشگاهی در آن استان از باید از تمام ظرفیت این نهاد در مسیر تعالی کشور و رفع مشکلات آن گام بردارد.
«مهران فاطمی» استاندار یزد نیز در این نشست اظهار کرد: نوع نگاه ما به جهاددانشگاهی همان نگاه مقام معظم رهبری است.
وی با اشاره به فعالیتها و دستاوردهای جهاددانشگاهی، افزود: اگر این ساز و کار و مدل و نگاه بر عرصه علمی کشور حاکم شود، دستاوردهای شاخصی را به همراه خواهد داشت.
فاطمی ضمن قدردانی از خدمات دکتر ستاری و  نقش وی در بسط و توسعه حوزه دانش بنیانها در کشور، گفت: شاید در دوره جدید که سکان این مجموعه به دست فردی جوان و نخبه قرار گرفته، لازم باشد تا ماهیت ستادی این معاونت از وضعیت صف کمک مالی به فعالان این حوزه خارج شود و بخشی از امور مربوطه به دانشگاه‌ها و پارکها تفویض شود.
وی اظهار کرد: سطح فعالان کسب و کارهای حوزه علم و فناوری و فعالیتهای دانش بنیان در استان یزد متفاوت از سایر استانهاست که نشان از کار یک دهه گذشته فعالان این بخش در یزد است.
استاندار یزد در پایان از وجود زیرساخت‌های اقدامات جدید و  بزرگ در این استان خبر داد و اشاره کرد: در سفر اخیر دکتر ستاری به یزد مقرر شد تا یزد به عنوان پایلوت اجرای قانون جهش تولید دانش بنیاد در کشور لحاظ شود که امیدواریم در این باره نیز حمایتهای لازم صورت گیرد.
«محمدرضا دهقانی» رئیس جهاددانشگاهی استان یزد نیز در این نشست ضمن ارائه گزارشی از دستاوردهای جهاددانشگاهی در استان، به تشریح سیاست ها و چشم اندازهای این نهاد انقلابی در استان یزد پرداخت.

انتهای پیام

سورس :
https://www.isna.ir/news/1401062921443/لزوم-تغییر-و-تحول-در-فرآیندهای-دانش-بنیان-افزایش-سهم-اقتصاد-دانش

دکمه بازگشت به بالا