اخبار علمی پزشکی

بیش از ۷۰ درصد سالمندان تحت حمایت‌های دولتی قرار ندارند

بیش از ۷۰ درصد سالمندان تحت حمایت‌های دولتی قرار
ندارند
مدیرکل دفتر حمایتی و توانمندسازی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه اکنون در کشور ۹ میلیون ۲۰۰ هزار نفر سالمند وجود دارد، گفت: از ۶ میلیون نفر سالمند سرپرست خانوار حدود ۲۳ درصد آن‌ها تحت حمایت ارگان‌های دولتی هستند.

به گزارش ایسنا، مریم السادات میرمالک ثانی در یازدهمین سلسله نشست سلامت سالمندی که به همت معاونت فرهنگی و پژوهشی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی با موضوع توانمندسازی سالمندان با رویکرد ارتقاء معیشت برگزار شد،در سخنانی با اشاره به ۳۵ درصد سالمندان که در سه دهک پایینی درآمدی قرار دارند، یادآور شد: تنها حدود ۷۰ درصد آن‌ها تحت پوشش حمایت‌های دولتی قراردارند و ۳۷ درصد  فاقد حمایت هستند.
نیمی ‌از زنان سالمند سرپرست خانوار در سه دهک پایین قراردارند
وی با اشاره به اینکه ۵۱ درصد زنان سالمند سرپرست خانوار در سه دهک پایین قرار دارند، گفت: استان‌های تهران، خراسان رضوی، فارس، آذربایجان شرقی و اصفهان استان‌هایی که بیشترین زن سالمند سرپرست خانوار را دارند و استان‌های فارس، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، گیلان و خوزستان بیشترین تعداد سرپرست سالمند دارند.
مدیرکل دفتر حمایتی و توانمندسازی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه وضعیت معیشت سالمندان در شرایط مطلوبی قرار ندارد، یادآور شد: در حال حاضر قانونی که نانوشته بر روی کاغذ باشد، نداریم؛ از جمله سند ملی شورای سالمندی و …. ، اما متاسفانه در بحث اجرا و تعامل و همکاری بین بخشی نیاز به پیگیری بیشتری وجود دارد.
میرمالک ثانی با بیان اینکه سیاست‌های حمایتی موجود در حوزه سالمندی، سیاست‌های هستند، سالمندان در آن‌ها دخیل نیستند و و سیاست‌های هستند از بالا به پایین تدوین شده و بیشتر بر روی وضعیت اقتصادی متمرکز است و بر همه جنبه تا متمرکز نیستند، گفت: اولین سیاست دولت بحث پنجره واحد خدماتی است که سازوکار آن برای زنان سرپرست خانوار طراحی شده، اما هنوز اجرا نشده است. این پنجره واحد به ارگان‌ها پیشنهاد ‌می‌دهد، تا خدمت مربوطه را به شکل نظامند به سالمند ارائه دهند و به گونه ای طراحی شده تا بتوان از ظرفیت واحدهای دولتی و خصوصی توام بهره برد.
وی به دیگر اقدامات دولت اشاره کرد و افزود: تقویت جایگاه شورای ملی سالمندان، که نقش مهمی ‌در سیاست گذاری‌های دارد؛ نقش تنظیم گیری قانون حمایتی که براساس سیاست‌های ابلاغی رهبری در حال دنبال کردن آن هستیم، ایجاد رفاه اجتماعی سالمندی و همچنین تجمیع شورای تخصصی به خصوص شورای تخصصی  سالمندی از مواردی است که به جد پیگیر آن‌ها هستیم.
میرمالک ثانی در پایان یادآور شد: شناسایی سالمندان نیازمند و بحث دهک بندی آن‌ها از مهم ترین دغدغه‌هاست، که در این سال‌های اخیر با جدیت بیشتری در حال دنبال کردن آن هستیم.
انتهای پیام

سورس :
https://www.isna.ir/news/1401063021978/بیش-از-۷۰-درصد-سالمندان-تحت-حمایت-های-دولتی-قرار-ندارند

دکمه بازگشت به بالا