اخبار علمی پزشکی

عدم همخوانی سن بازنشستگی و سن سالمندی

عدم همخوانی سن بازنشستگی و سن سالمندی
کارشناس سیاست گذاری حوزه رفاه و تامین اجتماعی با اشاره به اینکه در معیشت سالمندی به جز طرح‌های بازنشستگی برنامه جدی دیگری وجود ندارد و صندوق‌ها نیز در تامین معیشت سالمندان مخصوصا در سال ۱۴۱۰ (شروع بحران سالمندی کشور) ایده‌آل نیستند، گفت: باید مفهوم بازنشستگی و سالمندی را بهم نزدیک کنیم تا هم صندوق‌ها توسعه یابند و هم سالمندان از مزایا بهره‌مند گردند.
به گزارش ایسنا، سید محمد موسوی خطاط در یازدهمین سلسله نشست سلامت سالمندی که به همت معاونت فرهنگی و پژوهشی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی با موضوع توانمندسازی سالمندان با رویکرد ارتقاء معیشت برگزار شد، با بیان اینکه هدف توانمندسازی استقلال سالمندان است، اظهار کرد: این استقال باید از طریق آموزش ایجاد و یا در صورت وجود حفظ شود.

وی با اشاره به اینکه گاهی اوقات هنگام ارائه خدمات افراد ظرفیت دریافت خدمتی را ندارند، ‌افزود: ابتدا لازم است تا به افراد آموزش‌هایی در جهت نیازها و سپس پذیرش دریافت خدمات صورت بگیرد تا آن‌ها به صورت خودانگیخته نیازها و مطالبات خود را پیگیری کرده و تحقق بخشند.

موسوی خطاط با بیان اینکه امنیت اقتصادی زیرمجموعه امنیت پایه محسوب می‌شود، به اهمیت این موضوع پرداخت و گفت: اگر امنیت اقتصادی سالمندان و جامعه تامین نشود، شاهد بی مسئولیتی افراد، کاهش خلاقیت و کاهش تمایل افراد به  کار و مشکلات عدیده دیگری خواهیم بود. در یک کلام، اگر یک سطح مشخصی از امنیت اقتصادی وجود نداشته باشد، در توانمند سازی موفق نخواهیم بود.

وی با بیان اینکه در نظام‌های حمایتی لایه ای به نام مساعدت اجتماعی وجود دارد، که افراد بدون هیچ مشارکتی از از مزایای اجتماعی برخوردار شوند، توضیح داد: لایه دیگر نظام‌های حمایتی بیمه‌های اجتماعی هستند، که در این مورد افرادی مشمول دریافت خدمات می‌شوند در این امر از طریق پرداخت حق بیمه مشارکت داشته باشند.

کارشناس سیاست گذاری حوزه رفاه و تامین اجتماعی در ادامه افزود: وقتی صحبت از بازنشستگی می‌شود، یک مقوله مرتبط با بیمه‌های تامین اجتماعی مطرح می‌گردد، که در این حوزه سن و سابقه کاری فرد تعیین کننده دریافت خدمات و مزایا می‌شود. در ایران سن ۶۰ سالگی و سابقه کار ۳۰ سال برای آقایان تعریف شده است، که باید یا هر دو عامل محقق شود یا اگر فرد سابقه را به حد نصاب رساند می‌تواند بدون در نظر گرفتن شرط سنی از مزایا بهره مند گردد. با این احتساب میانگین سن بازنشستگی  به ۵۲ سال می‌رسد

وی موضوع اصلی در بحث بازنشستگی و تامین اجتماعی را موضوع مخاطرات دانست و افزود: باید افراد را در برابر مخاطرات اجتماعی حمایت کنیم. یکی از مهم ترین این مخاطرات پیری است، اما در ایران بیمه‌ها معنای سابق خود و هدفی را که در ابتدا برای آن ایجاد شدند، از دست داده اند.

موسوی خطاط با اشاره به اینکه عمده منابعی که در حوزه رفاه اجتماعی مصرف می‌کنیم، از بودجه عمومی‌تامین می‌شوند، گفت: این عدد بسیار بزرگی است، که بیش از ۶۰ درصد آن‌ها در حوزه بازنشستگی و البته جمعیت نرسیده به سن بازنشستگی مصرف می‌شود.

وی با بیان اینکه همخوانی بین بازنشستگی و سالمندی وجود ندارد، افزود: چون میانگین سن بازنشستگی ۵۲ سال و سن سالمندی ۶۰ سال در نظر گرفته شده است. لذا عمده ترین مشکل در صندوق‌ها ناترازی منابع و مصارف هست.

وی با اشاره به اینکه مشکل عمده حاضر ما در صندوق‌های بازنشستگی مربوط سال ۱۳۵۴ زمان تشکیل صندوق است، تصریح کرد: چرا که آن زمان سن بازنشستگی را ۶۰ سال و امید به زندگی را ۵۴ سال درنظر گرفته بودند،  اما اکنون میانگین سن بازنشستگی کاهش یافته و ۵۲ سال شده و در عوض سن امید به زندگی افزایش یافته و به ۶۰ سال رسیده است. اکنون این فاصله آنقدر زیاد شده است، که  تغییر آن در حال حاضر همراه با تنش‌های اجتماعی خواهد و منجر به مشکلات عدیده ای می‌شود. در حالی که اگر این امر به تدریج اتفاق افتاده بود، مشکلات فعلی و ناترازی‌ها به وجود نمی‌آمد.  

کارشناس سیاست گذاری حوزه رفاه و تامین اجتماعی با بیان اینکه در صندوق‌های بیمه انتظار می‌رود، افراد حداقل یک سوم یا نیمی‌از پرداختی خود را دریافت کنند، گفت: اما در ایران دریافتی پایانی دو برابر پرداختی فعلی است، یعنی میانگین سال‌های پرداختی با میانگین سال‌های دریافتی برابر است و هر فرد سه برابر پولی را که به صندوق داده است، برداشت می‌کند. این اضافه برداشت از جانب نسل بعد و بیمه پردازان جبران می‌شود. لازم است این امر نیز با ادبیات سالمندی به روز شود.

وی با اشاره به اینکه در معیشت سالمندی به جز طرح‌های بازنشستگی برنامه جدی دیگری وجود ندارد و صندوق‌ها نیز در تامین معیشیت سالمندان مخصوصا در سال ۱۴۱۰ (شروع بحران سالمندی کشور) ایده‌آل نیستند، گفت: باید مفهوم بازنشستگی و سالمندی را بهم نزدیک کنیم تا هم صندوق‌ها توسعه یابند و هم سالمندان از مزایا بهره‌مند گردند.

انتهای پیام

سورس :
https://www.isna.ir/news/1401063022122/عدم-همخوانی-سن-بازنشستگی-و-سن-سالمندی

دکمه بازگشت به بالا