اخبار استان ها

یک ریال تسهیلات به کشاورزان رفسنجانی پرداخت نشد/ امروز عزای پسته است

یک ریال تسهیلات به کشاورزان رفسنجانی پرداخت نشد/ امروز عزای
پسته است
ایسنا/کرمان نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس با بیان اینکه روز جشن پسته نیست و روز عزای پسته ماست، گفت: از محل جبران خسارت سرمازدگی یک ریال تسهیلات وارد سیستم کشاورزی ما نشده و از طرفی باغات غرق در گل‌ولای و امکان آبدهی به درختان نیست که اینها فاجعه برای کشاورزی شهرستان است.

حجت‌الاسلام حسین جلالی امروز هشتم مهرماه در جشن ملی پسته اظهار کرد: پسته رفسنجان دو سال دچار خسارت سرمازدگی شده و از حدود ۱۵۰ هزار تن پسته، امسال ۵ هزار تن محصول باقی مانده است.
وی عنوان کرد: در شهرستان رفسنجان ۲۰۰ هزار نفر مشغول به کار در پسته هستند و از این محل ارتزاق می‌کنند، اما از محل جبران خسارت سرمازدگی یک ریال تسهیلات وارد سیستم کشاورزی ما نشده است، از طرفی سه ماه قبل دچار سیل‌زدگی شدیم و باغات رفسنجان قدرت تنفس ندارند و با گل و لایی که وارد باغات شده امکان آبدهی به ریشه درختان نیست.
نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس تصریح کرد: قبوض سنگین برق هم بر بحران کشاورزی شهرستان افزوده، اگرچه امروز شکرگزار هستیم اما روز جشن پسته ما نیست، روز عزای پسته ماست. کشاورزان دلشان رنجور است. امروز زندگی مردم مختل شده و کشاورزی که سال‌ها زندگی، ازدواج فرزندان‌ و تأمین مخارج زندگی‌اش از محل پسته تأمین می‌شده امروز معطل ۱۰ میلیون تومان وام است. ما با بحران و فاجعه بزرگی مواجه شدیم و کشاورز ما آسیب می‌بیند. بازار جهانی پسته هم از دست رفته و آمریکا آن را به دست گرفته است.
جلالی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: حرکت علمی و فناوری که در سازمان انرژی اتمی ایجاد شده امیدی در دل کشاورزان ایجاد کرد که از آفت‌هایی که متوجه پسته و کشاورزی هست، نجات پیدا کنیم.
وی گفت: وام‌ها مردم را گرفتار کرده و درخواست داریم در خصوص امهال وام‌ها دستورات لازم صادر تا کمکی به کشاورزان بشود.
انتهای پیام

سورس :
https://www.isna.ir/news/1401070803327/یک-ریال-تسهیلات-به-کشاورزان-رفسنجانی-پرداخت-نشد-امروز-عزای-پسته

دکمه بازگشت به بالا