اخبار استان ها

۴۰۰۰ هکتار از اراضی لرستان به سیستم آبیاری نوین تجهیز می‌شود

۴۰۰۰ هکتار از اراضی لرستان به سیستم آبیاری نوین تجهیز
می‌شود
ایسنا/لرستان رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: ۴۰۰۰ هکتار از اراضی استان تا پایان امسال به سیستم آبیاری نوین تجهیز می‌شود.

سید عماد شاهرخی اظهار کرد: در دولت سیزدهم توفیقات خوبی در حوزه کشاورزی در استان لرستان حاصل شده و در سال گذشته برداشت گندم و تحویل آن به سیلوها ۱۲۳ هزار تن آبی و دیم بوده اما امسال به ۲۷٠هزار تن افزایش یافته که معادل ۱۲۰ درصد افزایش است.
وی با اشاره به طرح جهش تولید در دیمزارها، تصریح کرد: طرح جهش تولید در دیمزارهای از طرح‌های استراتژی و توصیه‌های مهم مقام معظم رهبری است که با ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در استان در حال اجراست که سال اول آن انجام شده و در سال اول در هر هکتار از مزرعه حدود ۲۰۰ کیلوگرم افزایش برداشت داشته‌ایم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان خاطرنشان کرد: در طرح جهش دیمزارها ستاد اجرایی فرمان امام که مشارکت فعالانه در این طرح دارند و در زمینه ریزمغزی‌ها و کودها به‌صورت رایانه‌ای به کشاورزان پرداخت می‌شود و روی تناوب زراعی اعم از دانه‌های روغنی که توصیه مقام معظم رهبری نیز است پیش‌بینی می‌شود امسال رشد قابل‌توجه ای داشته باشیم.
شاهرخی اضافه کرد: در دولت سیزدهم دو کار و بسیار مهم و مؤثر در استان صورت گرفته است اول اینکه خرید گندم را از ۵۵۰۰ به ۱۱۵٠٠تومان افزایش یافت که همین کار باعث شده کشاورزان از اقتصاد معیشتی به اقتصادی نسبتاً پایدار حرکت کنند و دومین اتفاق خوبی که صورت خواهد گرفت به این معنا که ۴۵ درصد قیمت کودها در شرایط فعلی ارزان شده که در سال گذشته بعد از فصل کاشت قیمت ارزان شد اما امسال در قبل از کاشت شاهد کاهش قیمت هستیم که این باعث می‌شود کشاورز توان خرید را داشته باشد و برافزایش تولید و درآمد کشاورزان تأثیر مؤثری داشته است.
وی با اشاره به افزایش جوجه ریزی، بیان کرد: در حوزه دام و طیور ما توانستیم تولید داخلی و مستقلی داشته باشیم و در این زمینه اقدامات مهمی و مطلوبی صورت گرفته است همچنین در استان رویکرد مقامات استانی به‌ویژه شخص استاندارد در حوزه کشاورزی حمایتی است و در حال حاضر در حوزه جوجه ریزی در ماه قبل ۲ میلیون و سیصد هزار قطعه جوجه ریزی داشتیم که با حمایت‌های شخص استاندار به ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار جوجه ریزی رسیده است که علاوه بر نیازهای استان و بیست هزار و ۱۰۰ تن به استان‌های همجوار صادر می‌کنیم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان ادامه داد: تا پایان سال جاری ۴٠٠٠ هکتار از اراضی استان را به سیستم‌های نوین آبیاری تجهیز خواهیم کرد که این کار درگذشته بی‌سابقه بوده است.
شاهرخی عنوان کرد: سعی ما این است در استان بتوانیم سطح اراضی آبی را توسط سیستم آبیاری نوین توسعه دهیم، دولت نیز حمایت‌های حداکثری را نسبت به بهره‌برداران در این حوزه خواهند داشت.
انتهای پیام

سورس :
https://www.isna.ir/news/1401061007955/۴۰۰۰-هکتار-از-اراضی-لرستان-به-سیستم-آبیاری-نوین-تجهیز-می-شود

دکمه بازگشت به بالا