اخبار فضای مجازی

برخورد دولت اندونزی با نیروهای ویژه پس از فاجعه در ورزشگاه فوتبال

برخورد دولت اندونزی با نیروهای ویژه پس از فاجعه در ورزشگاه
فوتبال
بنابراعلام راشاتودی، فاجعه ورزشگاه کانجوروهان اندونزی که منجر به کشته شدن حداقل ۱۲۵ هوادار فوتبال در روز شنبه شد، باعث اخراج یک رئیس پلیس و ۹ افسر ارشد شده است و همچنان تحقیقات در مورد ۱۸ پلیس متهم دیگر ادامه دارد.
پلیس اندونزی بعد از استفاده از گاز اشک‌آور در پی تهاجم هواداران فوتبال در این کشور به زمین ورزشگاه در منطقه مالانگ، جاوه شرقی تحت نظارت شدید قرار گرفته است.
گزارش‌ها حاکی از آن است که گاز اشک آور نه تنها به سمت هوادارانی که به زمین حمله کرده‌اند، بلکه بدون هشدار به افرادی که در سکو‌ها مانده بودند نیز شلیک شده است. گمان می‌رود که این امر باعث هجوم هواداران برای خروج از ورزشگاه شده که منجر به مرگ ۱۲۵ نفر تا روز سه شنبه شده است. این رقم شامل ۳۲ کودک است که کوچکترین آن‌ها تنها چهار سال داشته است.
پیش از واشینگتن پست در خبری از مرگ ۱۸۲ نفر خبر داده بود.
گفته می‌شود ۳۲۳ نفر دیگر نیز مجروح شده‌اند که وضعیت بسیاری از آن‌ها وخیم است. کلیپ‌های ویدیویی این حادثه به طور گسترده در شبکه‌های اجتماعی پخش شده است که در آن‌ها برخی از طرفداران تلاش برای فرار از گاز اشک‌آور را نشان می‌دادند.
دستورالعمل‌های فیفا استفاده از گاز اشک آور را در داخل استادیوم‌های فوتبال ممنوع می‌کند.
محفود ام‌دی وزیر امنیت اندونزی، تحقیقاتی را در مورد شرایط این فاجعه که پس از برکناری فرلی هدایت، رئیس پلیس مالانگ انجام شد را اعلام کرده است. سخنگوی پلیس ملی نیز اعلام کرد که ۱۸ افسر ارشد دیگر به دلیل استفاده از گاز اشک آور تحت بازجویی هستند که برخی از آن‌ها افسران عالی رتبه پلیس هستند.
فیل رابرتسون از دیده بان حقوق بشر گفت: همه کسانی که مسئول این فاجعه هستند، صرف نظر از موقعیت یا موقعیتی که دارند، باید پاسخگو باشند. رابرتسون همچنین از فیفا خواست تا تحقیقات همزمان خود را آغاز کند. در همین راستا جیانی اینفانتینو رئیس فیفا، گفت که این تراژدی روز سیاهی برای همه دست اندرکاران فوتبال و یک تراژدی فراتر از درک است.
این کشور قرار است میزبان جام جهانی زیر ۲۰ سال جهان در سال ۲۰۲۳ باشد که در ماه می‌آینده آغاز می‌شود.

منبع :
https://www.yjc.news/fa/news/8253154/برخورد-دولت-اندونزی-با-نیروهای-ویژه-پس-از-فاجعه-در-ورزشگاه-فوتبال

دکمه بازگشت به بالا