اخبار سیاسی

پیشنهاد مخبر به مدیران شرکت های عالیرتبه روسیه: از موقعیت ممتاز جغرافیایی ایران استفاده کنید

پیشنهاد مخبر به مدیران شرکت های عالیرتبه روسیه: از موقعیت
ممتاز جغرافیایی ایران استفاده کنید
محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور عصر دیروز (چهارشنبه) در بدو ورود به شهر مسکو جهت شرکت در دومین مجمع اقتصادی خزر، در نشستی ۳ ساعته با مدیران ۱۵ شرکت عالی رتبه روسی در حوزه‌های مختلف انرژی، نفت و گاز، کشتیرانی، محصولات کشاورزی و … که دستیار ویژه رئیس جمهور روسیه نیز حضور داشت، جلسه‌ای برگزار و ضمن استماع گزارش فعالیت‌ها و مراودات آن‌ها با بخش‌های خصوصی و دولتی در ایران، موانع رفع چالش‌های پیش روی و گسترش سطح تعاملات را بررسی کرد.
در این جلسه که وزاری نفت، اقتصاد، جهاد کشاورزی، قائم مقام بانک مرکزی و معاونین وزرای خارجه، صمت و راه و شهرسازی هم حضور داشتند و تا پاسی از شب به طول انجامید، معاون اول رییس جمهور، عزم جدی دولت سیزدهم برای توسعه روابط با شرکت‌ها و فعالان اقتصادی روسی را مورد تاکید قرار داد و گفت: فارغ از مسئله تحریم ها، مصلحت اقتصادی دو کشور حکم می‌کند که در اسرع وقت و در بالاترین سطوح روابط اقتصادی تسهیل و گسترش یابد.
وی با اشاره به موقعیت جغرافیایی ممتاز ایران خطاب به مدیران شرکت‌های عالی‌رتبه روسی خاطر نشان ساخت: موقعیت جغرافیایی ایران به شکلی است که جدای از مرز‌های خویش، می‌تواند شرکای تجاری را به کشور‌های مختلف دیگر نیز متصل سازد و یک شاهراه اقتصادی بین منطقه‌ای بسازد.
معاون اول رئیس جمهور برخی مسائل اداری و سازوکار‌های حقوقی را مانعی برای سرعت بخشی به کار‌ها در هر دو کشور خواند و تاکید کرد: برای توسعه روابط باید فراتر از اقدامات روزمره عمل کرد و این امر مهم بدون کار شبانه روزی و برنامه عملیاتی دقیق محقق نمی‌شود.
مخبر برنامه ریزی برای تولیدات مشترک را یکی از زمینه‌های مهم برای توسعه روابط اقتصادی برشمرد و از مدیران شرکت‌های عالیرتبه روسی خواست تا با سفر به ایران و بررسی شرایط از نزدیک، توافقات فعلی را هر چه زودتر عملیاتی سازند.
گفتنی است در ابتدای این نشست کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه توضیحاتی در خصوص وضعیت مبادلات تجاری دو کشور ارائه داد و سپس مدیران ۱۵ شرکت عالی رتبه روسیه فعالیت‌های خود را در زمینه توسعه نفت و گاز، انرژی، فروش محصولات کشاورزی، تامین قطار، ترانزیت، توسعه بنادر و کشتیرانی در خزر و گسترش خدمات فنی مهندسی و … تشریح کرده و پیشنهاداتی برای رفع موانع پیش روی ارائه دادند.
در پایان این نشست مقرر شد در محور‌های مورد بحث و با توجه به پیشنهادات ارائه شده، جلساتی جداگانه بین هیات ایرانی با مسئولان متناظر در کشور روسیه هماهنگ شود تا کارشناسان دو طرف هر چه سریع‌تر برای رفع موانع و نهایی سازی پیشنهادات به جمع بندی عملیاتی و اجرایی برسند.
گفتنی است دومین مجمع اقتصادی کشور‌های پیرامون خزر در مسکو پایتخت کشور روسیه در حال برگزاری است و معاون اول رئیس جمهور ایران به همراه نخست وزیران چهار کشور ساحلی دیگر در آن حضور دارند.

منبع :
https://www.yjc.news/fa/news/8253495/پیشنهاد-مخبر-به-مدیران-شرکت-های-عالیرتبه-روسیه-از-موقعیت-ممتاز-جغرافیایی-ایران-استفاده-کنید

دکمه بازگشت به بالا