اخبار بین المللی

پوتین حکم تغییر مالکیت نیروگاه اتمی زاپروژیا به روسیه را صادر کرد

پوتین حکم تغییر مالکیت نیروگاه اتمی زاپروژیا به روسیه را
صادر کرد
خبرگزاری تاس روسیه گزارش داد: پس از تصویب قوانین و معاهدات مربوط به پذیرش جمهوری‌های خلق دونتسک، لوهانسک، خرسون و زاپروژیا به روسیه به ترتیب توسط مجلس دومای روسیه، شورای فدراسیون این کشور و ولادیمیر پوتین رییس‌جمهوری روسیه در روز‌های گذشته، پوتین طی حکمی دستور دارد که تاسیسات نیروگاه اتمی زاپروژیا در فهرست دارایی‌های دولتی قرار گیرد.
در متن حکم رییس‌جمهوری روسیه آمده است: دولت روسیه در جهت صدور مالکیت نیروگاه اتمی زاپروژیا و سایر تاسیسات مورد نیاز برای ادامه فعالیت آن اقدامات لازم را انجام دهد.
طبق این فرمان، تا زمان صدور مجوز‌های جدید مطابق قوانین روسیه، تمامی مجوز‌هایی که پیش از تاریخ ۳۰ سپتامبر (۸ مهر) برای این نیروگاه و کارکنان آن صادر شده است، معتبر خواهد بود.
میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز گفت: مسکو آماده بررسی احتمال ایجاد یک منطقه امن در اطراف نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا است و اهدافی که از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام شده کاملا با اهداف روسیه مطابقت دارد.
 او گفت: «ما آماده مطالعه ایده آژانس هستیم و اهدافی که آقای رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تنظیم کرده است کاملاً با موضع ما مطابقت دارد؛ تأسیسات هسته‌ای از این نوع، مانند نیروگاه‌های هسته‌ای صلح‌آمیز، باید در برابر حملات محافظت شوند.»
گروسی ساعاتی پیش وارد کی‌یف شد. او در توییتی نوشت: «در مسیر خود به کی‌یف برای برگزاری جلساتی مهم هستیم. الزام برای ایجاد یک منطقه امن و همچنین امنیت هسته‌ای در اطراف نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا هم‌اکنون شدید‌تر از هر زمان دیگری است.»
پیشتر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز شنبه هفته جاری اعلام کرد که انتظار می‌رود رافائل گروسی هفته آینده در مسکو و کی‌یف درباره ایجاد منطقه حفاظتی در اطراف نیروگاه اتمی زاپروژیا (ZNPP) در اوکراین که تحت کنترل روسیه است، رایزنی کند.
کنترل نیروگاه زاپروژیا اندکی پس از آغاز جنگ روسیه و اوکراین به دست نیرو‌های روس افتاده است و درگیری‌های اطراف این نیروگاه که بزرگترین تاسیسات هسته‌ای اروپاست، نگرانی‌هایی را ایجاد کرده است. تیمی از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تازگی از آنجا بازدید کرده و چند تن از اعضای آن در حال حاضر درون نیروگاه حضور دارند. روسیه و اوکراین یکدیگر را مقصر آغاز حملات قلمداد می‌کنند.

منبع :
https://www.yjc.news/fa/news/8253519/پوتین-حکم-تغییر-مالکیت-نیروگاه-اتمی-زاپروژیا-به-روسیه-را-صادر-کرد

دکمه بازگشت به بالا