اخبار بین المللی

آمریکا خود را برای کاهش تحریم‌ها علیه ونزوئلا آماده می‌کند

آمریکا خود را برای کاهش تحریم‌ها علیه ونزوئلا آماده
می‌کند
نشریه آمریکایی وال استریت ژورنال در گزارشی نوشته است دولت بایدن در حال آماده شدن برای کاهش تحریم‌ها علیه ونزوئلا است تا بتواند مجددا از این کشور نفت وارد کرده و راه را برای بازگشایی احتمالی بازار‌های آمریکا و اروپا در آنجا هموار کند.
گفته شده در ازای کاهش قابل توجه تحریم‌ها، دولت نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا موافقت کرده با اپوزیسیون بر سر برگزاری انتخابات در سال ۲۰۲۴ مذاکره کند. آمریکا، ونزوئلا و برخی اعضای اپوزیسیون ونزوئلا نیز بر روی توافقی کار می‌کنند که بر اساس آن صد‌ها میلیون دلار از وجوه دولتی ونزوئلا که در بانک‌های آمریکایی مسدود شده، برای پرداخت هزینه واردات مواد غذایی، دارو و تجهیزات شبکه برق آسیب دیده این کشور آزاد خواهد شد.
مقامات آمریکایی می‌گویند جزئیات هنوز مورد بحث است و هشدار دادند که این توافق ممکن است از بین برود، زیرا مشروط به این است که دستیاران ارشد مادورو گفتگو‌های خود را با اعضای اپوزیسیون از سر بگیرند. آدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا می‌گوید: «هیچ برنامه‌ای برای تغییر تحریم‌های ما بدون گام‌های سازنده از سوی مادورو وجود ندارد».
کارشناسان معتقدند تعامل آمریکا با ونزوئلا که یکی از بزرگترین ذخایر نفتی جهان را دارد منعکس کننده فشار سیاسی ناشی از افزایش قیمت انرژی و عرضه محدود جهانی باشد. همچنین این خبر در حالی منتشر می‌شود که روز گذشته سران اوپک پلاس تصمیم گرفتند تولید نفت را به میزان ۲ میلیون بشکه در روز کاهش دهند. اقدامی که باعث افزایش قیمت نفت شد.
ونزوئلا زمانی یکی از تولیدکنندگان بزرگ نفت بود و در دهه ۱۹۹۰ بیش از ۳.۲ میلیون بشکه در روز نفت تولید می‌کرد، اما صنعت نفت این کشور به علت سرمایه‌گذاری کم تا حدی پسرفت کرد و تحریم‌های اعمال شده از سوی دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا صادرات نفتی آن را به میزان قابل توجهی کاهش داد. مذاکرات بین مقامات آمریکایی و ونزوئلا حداقل از ماه مارس تاکنون بی سر و صدا در جریان بوده است، اما زمانی که ونزوئلا شش شهروند آمریکایی را آزاد کرد، شدت گرفت.

منبع :
https://www.yjc.news/fa/news/8253644/آمریکا-خود-را-برای-کاهش-تحریم‌ها-علیه-ونزوئلا-آماده-می‌کند

دکمه بازگشت به بالا