اخبار فرهنگی هنری

سکانس پلیسی از فیلم «متری شیش و نیم»

سکانس پلیسی از فیلم «متری شیش و نیم»
به مناسبت هفته نیروی انتظامی که از ۱۳ مهر آغاز و تا ۱۹ مهر ادامه دارد به معرفی سکانس برتر از فیلم‌های سینمایی با موضوع پلیسی_ اجتماعی پرداخته‌ایم. متری شیش و نیم فیلمی در ژانر پلیسی – اجتماعی به نویسندگی و کارگردانی سعید روستایی و محصول سال ۱۳۹۷ ایران است.
نام این فیلم برگرفته از داستان زندگی ناصر خاکزاد، متهم پرونده مواد مخدر است که در بخشی از سکانس دادگاه روایت می‌کند که کفن برادرش را متری شش و نیم خریده است. متری شیش‌ونیم نخستین بار در سی و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر به روی پرده رفت که در نتیجه موفق به کسب جایزه سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه تماشاگران شد. همچنین این فیلم نامزد جایزه سزار بهترین فیلم خارجی زبان سال ۲۰۲۲ در کشور فرانسه شد. در ادامه یکی از سکانس‎های برتر و پلیسی این فیلم قرار گرفته است.

داستان فیلم متری شیش‌ونیم از این قرار است که چند تن از مامورین پلیس مبارزه با مواد مخدر به سردستگی صمد (پیمان معادی) به دنبال فروشنده بزرگ شیشه در تهران به اسم ناصر خاکزاد (نوید محمدزاده) هستند. نوید محمدزاده، پیمان معادی، فرهاد اصلانی و پریناز ایزدیار شخصیت‌های مطرح این فیلم هستند که به ایفای نقش پرداخته‌اند.
متری شیش و نیم برای نخستین بار، روز جمعه ۱۲ بهمن ماه ۱۳۹۷ در بخش سودای سیمرغ سی و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد و از چهارشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ در سراسر کشور اکران شد. این فیلم با وجود اکران عمومی در سینما‌های ایران، در اولین حضور بین‌المللی خود در بخش افق‌های جشنواره فیلم ونیز پذیرفته شد و در این جشنواره به نمایش درآمد.
همچنین متری شیش و نیم دومین فیلم پر فروش تاریخ سینمای ایران و پر فروش‌ترین فیلم غیر کمدی تاریخ سینمای ایران است. این فیلم در خارج از ایران با عنوان Just ۶.۵ و در فرانسه با عنوان قانون تهران (La Loi de Téhéran) به نمایش گذاشته شد.

منبع :
https://www.yjc.news/fa/news/8253661/سکانس-پلیسی-از-فیلم-متری-شیش-و-نیم

همچنین بررسی کنید
نزدیک
دکمه بازگشت به بالا