اخبار بین المللی

میشل عون: نظرات ما در مورد پیشنهاد آمریکا، حقوق لبنان را تضمین می‌کند

میشل عون: نظرات ما در مورد پیشنهاد آمریکا، حقوق لبنان را
تضمین می‌کند
رئیس جمهور لبنان تاکید کرد که نظرات کشورش در مورد پیشنهاد آمریکا شامل حق اکتشاف در منطقه انحصاری اقتصادی خود است.
به گزارش المیادین، میشل عون، رئیس جمهور لبنان در سخنانی گفت: نظرات ما در مورد پیشنهاد آمریکا، حقوق لبنان در حفاری را تضمین می کند و مانع از هرگونه تفسیری می شود که در چارچوب تعیین شده از سوی لبنان برای روند مرزبندی و در جریان مذاکرات اعمال نمی‌شود.
در همین حال الیاس بوصعب، معاون رئیس پارلمان لبنان به رویترز گفته است: توافق در مورد تعیین مرز‌های دریایی ۹۰ درصد منعقد شده، اما ۱۰ درصد باقی مانده تعیین کننده است. لبنان با یک مقام آمریکایی که در توافقنامه مرز دریایی با اسرائیل میانجیگری می‌کند برای حل مسائل باقی مانده در تماس است.
بوصعب درباره رد بسته پیشنهادی لبنان از سوی اسرائیل هم گفت: ما فقط به اظهارات رسمی پاسخ خواهیم داد.
این در حالی است که ساعاتی پیش منابع خبری اعلام کردند که نخست وزیر رژیم صهیونیستی با بازنگری لبنان در خصوص طرح پیشنهادی آمریکا برای توافق در زمینه ترسیم مرز دریایی لبنان مخالفت کرده است.
یک مقام لبنانی در این باره به خبرگزاری رویترز گفت که رژیم صهیونیستی هنوز به طور رسمی پاسخی به ملاحظات لبنان نداده است و در صورت مخالفت باید بیروت بداند که آیا مسیر مذاکرات باز است، یا نظر نهایی تل آویو این است.
پس از ۵ دوره مذاکره غیرمستقیم میان لبنان و رژیم صهیونیستی با میانجیگری آمریکا و نظارت سازمان ملل در مقر نیرو‌های بین‌المللی حافظ صلح (یونیفیل) در منطقه راس الناقوره در جنوب لبنان، متنی ۱۰ صفحه‌ای از سوی واشنگتن به مقامات لبنانی پیشنهاد و ارائه شد که پس از موافقت اولیه بیروت اعلام کرد نیازمند بررسی مجدد است.
روز گذشته نایب رئیس مجلس لبنان اعلام کرد که بیروت تعدیلات خود درباره متن پیشنهادی آمریکا پیرامون ترسیم مرز‌های آبی لبنان و رژیم صهیونیستی را به «دوروتی شیا» سفیر آمریکا در لبنان ابلاغ کرده است.

منبع :
https://www.yjc.news/fa/news/8253827/میشل-عون-نظرات-ما-در-مورد-پیشنهاد-آمریکا-حقوق-لبنان-را-تضمین-می‌کند

دکمه بازگشت به بالا