اخبار بین المللی

گروسی: زاپروژیا را بخشی از تجهیزات اوکراین می‌دانیم

گروسی: زاپروژیا را بخشی از تجهیزات اوکراین می‌دانیم
«رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در جریان سفر خود به کی‌یف اعلام کرد ناظران این نهاد بین‌المللی نیروگاه اتمی زاپروژیا را بخشی از تجهیزات متعلق به اوکراین می‌داند.
به گزارش رویترز، گروسی سخنرانی خود در کی‌یف را با این سخن به پایان رساند که هیچ اطلاعاتی در مورد این‌که آیا روسیه نیروگاه را به شبکه روسیه وصل می‌کند یا خیر، به آژانس انرژی اتمی ارائه نشده است، به پایان رساند.
وال استریت ژورنال نیز در گزارشی جداگانه ادعا کرد روسیه امروز ۲ موشک به شهری مجاور زاپروژیا پرتاب کرد که در جریان آن حداقل یک نفر کشته شد. این در حالی است که روسیه دیروز (چهارشنبه) زاپروژیا را رسماً متعلق به خود دانست که باعث نگرانی درباره امنیت نیروگاه زاپروژیا شد که اکنون به دست مقام‌های اوکراینی اداره می‌شود.
از طرفی روز گذشته «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه، قانونی برای تصویب الحاق ۴ منطقه «دونتسک، لوهانسک، خرسون و زاپروژیا» به روسیه را امضا کرد. او امروز (پنجشنبه) هم در حکمی دستور دارد که تأسیسات نیروگاه اتمی زاپروژیا در فهرست دارایی‌های دولتی قرار گیرد. طبق این فرمان، تا زمان صدور مجوز‌های جدید مطابق قوانین روسیه، تمامی مجوز‌هایی که پیش از تاریخ ۳۰ سپتامبر (۸ مهر) برای این نیروگاه و کارکنان آن صادر شده است، معتبر خواهد بود.
کنترل نیروگاه زاپروژیا اندکی پس از آغاز جنگ روسیه و اوکراین به دست نیرو‌های روس افتاده است و درگیری‌های اطراف این نیروگاه که بزرگترین تأسیسات هسته‌ای اروپاست، نگرانی‌هایی را ایجاد کرده است.
پیش‌تر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز شنبه هفته جاری اعلام کرد که انتظار می‌رود رافائل گروسی هفته آینده در مسکو و کی‌یف درباره ایجاد منطقه حفاظتی در اطراف نیروگاه اتمی زاپروژیا (ZNPP) در اوکراین که تحت کنترل روسیه است، رایزنی کند.
گروسی ساعاتی پیش وارد کی‌یف شد و در توییتی نوشت: «در مسیر خود به کی‌یف برای برگزاری جلساتی مهم هستیم. الزام برای ایجاد یک منطقه امن و همچنین امنیت هسته‌ای در اطراف نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا هم‌اکنون شدید‌تر از هر زمان دیگری است.»

منبع :
https://www.yjc.news/fa/news/8253924/گروسی-زاپروژیا-را-بخشی-از-تجهیزات-اوکراین-می‌دانیم

دکمه بازگشت به بالا