اخبار بین المللی

روسیه و ایران احتمالا تا پایان امسال بر سر سوآپ نفت و گاز به توافق می‌رسند

روسیه و ایران احتمالا تا پایان امسال بر سر سوآپ نفت و گاز به
توافق می‌رسند
الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه در دومین مجمع اقتصادی کشورهای حاشیه خزر در مسکو گفت: ما در حال حاضر با آنها [طرف ایرانی] روی مسیرها و مکانیسم های خاصی کار می‌کنیم که این در مورد سوآپ نفت و گاز صدق می کند.
به گزارش تاس، نواک به خبرنگاران گفت: روسیه و ایران ممکن است تا پایان سال جاری میلادی بر سر سوآپ عرضه نفت و گاز به توافق برسند.
او افزود: انتظار داریم در مرحله اول، این توافق به سالانه حدود ۵ میلیون تن [نفت] و تا ۱۰ میلیارد متر مکعب [گاز] برسد.
نواک گفت که طرفین اکنون با جزئیات فنی سر و کار دارند. او توضیح داد که مسائل حمل و نقل، لجستیک و قیمت از جمله توافقات تجاری است که باید با جزئیات کار شود و فعالان اقتصادی در حال کار روی آنها هستند. 
در اواخر ماه می، نواک گفته بود که روسیه در مورد امکان سوآپ نفت و گاز با ایران گفتگو کرده است و در آینده نزدیک قصد دارد به پیشنهاد نهایی برای اجرای این پروژه ها برسد.
دومین مجمع اقتصادی کشور‌های ساحلی دریای خزر با حضور نخست وزیران روسیه، ترکمنستان، قزاقستان، جمهوری آذربایجان و محمدمخبر معاون اول رئیس جمهور کشورمان در مسکو برگزار می‌شود.
مسکو در حالی میزبان دومین اجلاس اقتصادی خزر است، که این اجلاس بزرگترین بستر همکاری بین کشور‌های ساحلی پس از همه‌گیری کروناست.
این مجمع با هدف بهبود تجارت و سرمایه گذاری بین کشور‌های حاشیه خزر به ویژه طرح‌های زیرساختی دریای خزر برگزار می‌شود.
بر اساس نظر کارشناسان تخمین زده می‌شود که دریای خزر بیش از ۵۰ میلیارد بشکه نفت و ۹ تریلیون متر مکعب گاز را در خود جای داده است که در صورت استفاده بهینه از این منابع، تریلیون‌ها دلار درآمد نصیب کشور‌های حاشیه این دریا خواهد کرد.

منبع :
https://www.yjc.news/fa/news/8253891/روسیه-و-ایران-احتمالا-تا-پایان-امسال-بر-سر-سوآپ-نفت-و-گاز-به-توافق-می‌رسند

دکمه بازگشت به بالا