اخبار بین المللی

رژیم صهیونیستی درخواست تجدید نظر لبنان درباره توافق ترسیم مرزها را رد کرد

رژیم صهیونیستی درخواست تجدید نظر لبنان درباره توافق ترسیم
مرزها را رد کرد
رژیم صهیونیستی روز پنجشنبه بازنگری‌های درخواست شده توسط لبنان در پیشنهاد تعیین مرز با میانجیگری آمریکا را رد کرده است.
به گزارش رویترز، پیش نویس توافق که علنی نشده است، زمانی که توسط تل آویو و بیروت از آمریکا دریافت شد، با استقبال اولیه مواجه شد.
یک مقام لبنانی در این باره به خبرگزاری رویترز گفت که رژیم صهیونیستی هنوز به طور رسمی پاسخی به ملاحظات لبنان نداده است و در صورت مخالفت باید بیروت بداند که آیا مسیر مذاکرات باز است، یا نظر نهایی تل آویو این است.
این در حالی است که به موازات گفتگوهای غیرمستقیم، رژیم صهیونیستی مدعی است که در حال آماده سازی برای فعال کردن دکل گازی کاریش بوده است که به گفته آن، خارج از چشم انداز مورد مناقشه قانا است.
روز گذشته «الیاس بوصعب» نایب رئیس مجلس لبنان اعلام کرد بیروت تعدیلات خود درباره متن پیشنهادی آمریکا پیرامون ترسیم مرز‌های آبی لبنان و رژیم صهیونیستی را به «دوروتی شیا» سفیر آمریکا در لبنان ابلاغ کرده است.
پس از ۵ دوره مذاکره غیرمستقیم میان لبنان و رژیم صهیونیستی با میانجیگری آمریکا و نظارت سازمان ملل در مقر نیرو‌های بین‌المللی حافظ صلح (یونیفیل) در منطقه راس الناقوره در جنوب لبنان، متنی ۱۰ صفحه‌ای از سوی واشنگتن به مقامات لبنانی پیشنهاد و ارائه شد که پس از موافقت اولیه بیروت اعلام کرد نیازمند بررسی مجدد است.
میدان گازی کاریش در منطقه ۲۹ مرزی میان لبنان و سرزمین‌های اشغالی قرار دارد و به عنوان یکی از میادین گازی مهم در منطقه‌ای استراتژیک، سال‌هاست در سکوت سازمان‌های بین‌المللی به دست صهیونیست‌ها چپاول می‌شود.
سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان چندین بار تاکید کرده است تا زمانی که لبنان به حقوق قانونی خود نرسد، اجازه استخراج نفت و گاز از میدان کاریش را به رژیم صهیونیستی نمی‌دهد و این را یک «خط قرمز» برای حزب الله عنوان کرد. او در سخنرانی شنبه شب نیز اعلام کرد که دریافت متن مکتوب پیشنهاد آمریکا موضوع بسیار مهمی است و تصمیم‌گیری در این باره با مسئولان دولتی لبنان است.

منبع :
https://www.yjc.news/fa/news/8253794/رژیم-صهیونیستی-درخواست-تجدید-نظر-لبنان-درباره-توافق-ترسیم-مرزها-را-رد-کرد

دکمه بازگشت به بالا